Меню

“У Криму люди пробачать усе, тільки не відмовляйтесь від нас”. Інтервʼю родини Нарімана Джелялова для Бабель. Частина 1

04 Вересня 2024
“У Криму люди пробачать усе, тільки не відмовляйтесь від нас”. Інтервʼю родини Нарімана Джелялова для Бабель. Частина 1

Фото Олександр Кузьмін / «Бабель»

Журналістка і документаторка воєнних злочинів «Лабораторії журналістики суспільного інтересу» Ганна Мамонова спеціально для «Бабеля» зустрілася з Джеляловим та його сімʼєю в їхній тимчасовій квартирі в Києві. Розмова вийшла довга — понад шість годин. Видання публікує її у двох частинах. Перша — про життя українців і кримських татар в окупованому Криму і про їхні перспективи після перемоги. Друга — про увʼязнення і звільнення Нарімана, російські тюрми та їхніх бранців.

Нарімане, президент спитав про кількість людей, які хочуть деокупації Криму. Розмовляти з тими, хто лояльний або категоричний, — легко, зрозумілі реакції. Що сказати кримцям, які посередині?

Наріман: Люди розуміють, що там ненормальне життя і так не може тривати, та в когось родич у поліції працював, у когось в армії служив, хотів чи не хотів, але так сталося. Усіх тривожить питання, а що після деокупації — заарештують, депортують? У людей немає відповідей. А коли немає відповіді, є страхи й фантазії. Якщо ми будемо давати відповіді, це і буде наша розмова з мешканцями Криму.

У вас є відповіді на ці запитання? 

Наріман: Насамперед ми повинні пояснити всім — й українським військовим, які заходитимуть у Крим, і тим, хто відновлюватиме українську владу на півострові, що люди у Криму — це наші люди, наші громадяни. Не можна ставитися до них як до ненаших. Вони не з власної волі опинилися в окупації.

Я знаю особисто людей, у яких близькі родичі працюють в окупаційній владі. Вони кажуть, нехай буде покараний за законом. Я не буду втручатися. Але кидатися образливими словами до всіх без розбору, хто залишився в окупації, держава і суспільство не мають права.

Повне інтервʼю читайте за посиланням.