Старший радник Генерального секретаря ООН Роберт Серрі: Міжнародна громадськість не ставить під сумнів територіальну цілісність України
Про це він повідомив на зустрічі з главою Меджлісу Рефатом Чубаровим 5 березня 2014 року.
Як повідомив Роберт Серрі, він уповноважений особисто Генеральним Секретарем ООН Пан Гі Муном з’ясувати причини виникнення кризи в Криму, і всебічно проаналізувати ситуацію для вироблення ефективних механізмів для мирного виходу з нього. Він нагадав, що учасники трьох засідань Ради безпеки ООН щодо ситуації в Україні та Криму чітко продемонстрували позицію на підтримку єдності і територіальної цілісності України. «Ми також вважаємо, що кримськотатарський народу відіграє провідну і консолідуючу роль на кримському півострові, – підкреслив Р.Серрі, озвучуючи позицію міжнародної спільноти, і додав, що світова громадськість переконана, що ніякої необхідності введення збройних сил іноземної держави до Криму не було.
На прохання старшого радника Генерального секретаря ООН, глава Меджлісу Рефат Чубаров детально інформував про події останніх днів, а також виклав позицію Меджлісу кримськотатарського народу і ряд пропозицій щодо виходу з кризи, що ґрунтуються на мирному врегулюванню кризи і збереженні суверенності України. Роберт Серрі висловив слова підтримки озвученої главою Меджлісу позиції, при цьому зауважив, що для ефективної реалізації пропозиції про формування Спеціальних депутатських комісій Верховною Радою України та Верховною Радою АРК, взаємодія яких дозволить знайти баланс інтересів у кримському кризі, необхідно гарантована участь представників міжнародної громадськості і дипломатії в подібному переговорному процесі. Крім цього, старший радник озвучив головні меседжі офісу Генерального секретаря ООН, які полягають, насамперед, у необхідності деескалації напруженості на кримському півострові і пошуку діалогу.
«Структури ООН і міжнародна громадськість також стурбовані фактом незаконного захоплення державних установ і об’єктів озброєними особами, – продовжив Р.Серрі. – Згідно з Хартією прав людини, ООН дотримується головного правила – будь-які конфлікти повинні вирішуватися тільки мирно і шляхом діалогу. Більше того, ми переконані, що сьогодні необхідний діалог влади в Києві з виключно законними представниками влади в Криму, в тому числі, для дозволу раніше виниклих протиріч».
Наприкінці зустрічі старший радник Генсека ООН також поділився враженням про перебування в Криму. Зокрема, за його словами, запланована на сьогодні зустріч з Сергієм Аксьоновим, який в даний період позиціонує себе главою кримського уряду, була з незрозумілих причин скасована, і ніхто із служби протоколу СМ АРК не повідомив Роберта Серрі про відмову або небажання Аксьонова зустрічатися з ним. «Про результати зустрічей у Криму я буду інформувати особисто Генерального секретаря Пан Гі Муна і змушений буду повідомити, в тому числі і про ставлення Сергія Аксьонова до співробітників офісу Генерального секретаря ООН», – сказав Р. Серрі.