Меню

Співчуття Меджлісу кримськотатарського народу у зв’язку з кончиною Олени Боннер

18 Червня 2011
Співчуття Меджлісу кримськотатарського народу у зв’язку з кончиною Олени Боннер

18 червня 2011 у Бостоні (США), на 89-му році життя померла відомий правозахисник, видатний громадський діяч за розвиток демократії, вдова і соратниця академіка Андрія Сахарова Олена Боннер.

В долі цієї мужньої жінки, яка винесла протягом всього свого життя безліч випробувань, безпосередньо відбилися всі соціально-політичні катаклізми ХХ століття, привнесені комуністичним режимом СРСР. У 14 років вона залишилася без батьків, коли в травні 1937 року заарештували, а в лютому 1938 року розстріляли її батька, мати ж, засуджену в 1938 році до 8-ми років таборів, звільнили лише в 1946 році.

З початком війни Олена Боннер добровольцем пішла на фронт, демобілізована в серпні 1945 року в званні лейтенанта медичної служби і з інвалідністю другої групи – майже повна втрата зору правого ока і прогресуюча сліпота лівого ока, як наслідок контузії.

Після війни Олена Боннер закінчила Ленінградський медичний інститут, працювала в системі охорони здоров’я, одночасно займалася літературною діяльністю, друкувалася в журналах «Нева», «Юність, «Літературній газеті» та інших виданнях.

У 1965 році Олена Боннер вступила в КПРС, але після подій осені 1968 року визнала свій крок неправильним і в зв’язку зі своїми переконаннями вийшла з КПРС.

У січні 1972 року вийшла заміж за Сахарова Андрія Дмитровича, з яким познайомилася в 1970 році в Калузі під час суду над правозахисниками Ривольтом Піменовим і Борисом Вайлем.
У 60-80-і роки Олена Боннер виступала ініціатором протестів проти судових переслідувань дисидентів, сприяла поширенню правдивої інформації про судові процеси.

У 1974 році заснувала фонд допомоги дітям політв’язнів в СРСР.

У 1975 році представляла академіка Андрія Сахарова на церемонії вручення йому Нобелівської премії миру в Осло.

Олена Боннер була одним з найбільш послідовних і принципових правозахисників СРСР, які виступали за підтримку прав кримськотатарського народу. У пам’яті кримськотатарського народу назавжди залишаться мужність і стійкість, продемонстровані нею під час Омського процесу 1976 року – судилища, організованого радянським режимом над учасником кримськотатарського національного руху і правозахисником Мустафою Джемілєвим, на який вона приїхала з Москви разом з Андрієм Сахаровим.

Після заслання Андрія Сахарова до Горького в 1980 році і до свого арешту в травні 1984 року здійснювала зв’язок Сахарова з Москвою і Заходом. У серпні 1984 року Горьківським обласним судом визнана винною за ст. 190-1 КК РРФСР “так як вона систематично поширювала в усній формі завідомо неправдиві вигадки, що порочать радянський державний і суспільний лад, а заодно виготовляла у письмовій формі твори такого ж змісту”. Призначена міра покарання – 5 років заслання в м. Горький.

Після повернення до Москви в 1987 році разом з академіком Андрієм Сахаровим брала безпосередню участь при зародженні таких громадських об’єднань та клубів, як “Меморіал”, “Московська трибуна” та ін.

Після смерті Андрія Дмитровича Сахарова створила і очолила неурядову міжнародну організацію “Громадська комісія по увічненню пам’яті Андрія Сахарова – Фонд Сахарова”.

Будучи членом комісії з прав людини при президенті Росії з дня її заснування, покинула її 28 грудня 1994 року в зв’язку з неможливістю співпраці з адміністрацією президента Росії, що розв’язала російсько-чеченську війну.

Була членом Ради директорів міжнародної ліги прав людини при ООН, брала участь в конференціях ООН з прав людини (Відень), сесіях Комісії ООН з прав людини (Женева).

З 1997 року була членом Ініціативної групи “Спільна дія”, створеної учасниками демократичного руху 60-70-х років і представниками активно діючих правозахисних організацій.

Олена Боннер – автор книг, присвячених діяльності академіка Андрія Сахарова та правозахисного руху в СРСР і виданих на багатьох мовах, а також багатьох публіцистичних матеріалів в російській і зарубіжній пресі, володар звання почесного доктора права ряду європейських і американських університетів, міжнародних премій і нагород.

У вдячній пам’яті кримськотатарського народу ім’я Олени Боннер назавжди збережеться як символ беззавітного людського служіння ідеалам справедливості, добра і демократії.

Меджліс кримськотатарського народу висловлює щире співчуття рідним, близьким, друзям і соратникам Олени Боннер у зв’язку з важкою втратою, що спіткала всіх нас.