Спільна заява Ради Європи до 80-х роковин депортації кримськотатарського народу
Спільна заява Міністра закордонних справ Литви та Голови Комітету міністрів Ради Європи Габріеліуса Ландсбергіса, Президента Парламентської асамблеї Теодороса Русопулоса, Генеральної секретарки Марії Пейчинович-Бурич та Комісара з прав людини Майкла О’Флаерті.
Цього року виповнюється 80 років з дня депортації кримськотатарського народу з Кримського півострова радянським тоталітарним режимом у 1944 році. 18 травня в Україні відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня ми вшановуємо всіх кримських татар – переважно дітей, жінок і людей похилого віку, яких радянська влада відправила на заслання, шлях, який для багатьох став останнім. Ми віддаємо належне всім тим, хто протягом століть потерпав від гноблення, переслідування та дискримінації.
Страждання кримськотатарського народу, на жаль, не закінчилися й нині. Через 80 років після депортації російське керівництво продовжує радянську злочинну політику репресій, переслідувань і утисків кримських татар. Вона свідомо порушує їхні права, проводить незаконний призов, знищує культурну спадщину, фальсифікує історію, мілітаризує освіту та суспільне життя.
Фактично російська агресія проти України почалася наприкінці лютого 2014 року з незаконної окупації та спроби анексії Криму. З початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року переслідування кримських татар, спрямоване на знищення їхньої національної ідентичності, лише посилилося.
Ми віддаємо належну шану кримськотатарському народу, визнаному в Україні корінним народом Криму, і рішуче засуджуємо всі порушення прав людини, вчинені проти нього як радянським тоталітарним режимом, так і Російською Федерацією.
Ми закликаємо держави-члени Ради Європи та міжнародну спільноту посилити дипломатичний тиск на Російську Федерацію, щоб змусити її припинити переслідування кримських татар та інші порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму та місті Севастополь, звільнити всіх незаконно утримуваних кримських татар і забезпечити повне дотримання зобов’язань як окупаційної держави згідно з міжнародним правом.
Перемога України та звільнення Криму забезпечили б припинення систематичних репресій проти корінного кримськотатарського народу та відновлення поваги до прав людини.
Про це повідомив Офіс Ради Європи в Україні.