Скандальний семінар, організований турецьким університетом та організацією Rus Evi

18 Лютого 2025
Скандальний семінар, організований турецьким університетом та організацією Rus Evi

«У той час, як організація під назвою Дім Росії (Rus Evi) підозрюється в шпигунстві в деяких країнах, дивує, що вона має можливість організовувати симпозіум у співпраці з державним університетом в столиці Туреччини. Чи будуть розповідати в рамках цього симпозіуму про геноциди, здійснені радянською Росією, проти тюркських народів за часів Другої світової війни? Про депортацію кримських татар, турків-месхетинців, карачаєвців, балкарців?», – так член Виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар Тунджер Калкай прокоментував новину про відкриття в Університеті Хаджі Байрам Велі в Анкарі «Міжнародного симпозіуму про турецько-російські відносини у Другій світовій війні».

Гаяна Юксель, членкиня Меджлісу кримськотатарського народу, доктор наук з соціальних комунікацій і Голова Міжнародної жіночої спілки ім. Шефіки Гаспринської, назвала цей скандальний семінар в турецькому університеті ще одним прикладом того, як академічні платформи можуть бути використані для пропаганди та проведення гібридної війни.

«Втім, усі ми знаємо, що університети повинні досліджувати історію об’єктивно, а не переписувати її на догоду імперським наративам та політичним поглядам учасників історичних подій. Спотворення фактів не сприяє розвитку наукового дискурсу, а лише посилює політичні інструменти впливу. Наука має базуватися на фактах, а не на кремлівських методичках», – заявила Юксель.

Членкиня Меджлісу упевнена, що то такі заходи повинні супроводжуватися всебічним висвітленням історичних подій та їхньою оцінкою в контексті сучасності, бо «XX століття – це період двох тоталітарних режимів, нацизму та комунізму, а значить будь-які намагання замовчувати або применшити злочини одного з них, і в тому числі і репресії та депортації тюркських народів (кримських татар, турків-месхетинців, карачаївців, балкарців тощо), є небезпечними маніпуляціями».

«Не можна замовчувати ані злочини нацистів, ані масові репресії СРСР. Депортації тюркських народів в ХХ столітті – це не “історичний нюанс”, а акти етнічної політики Радянського Союзу, які вимагають об’єктивного вивчення та засудження, а університети несуть відповідальність за те, щоб пам’ять про жертв тоталітаризму не стирали з історії», – резюмувала Гаяна Юксель.

Нагадаємо, 17 лютого в Анкарі в Університеті Хаджі Байрам Велі відкрився «ІІ Міжнародний симпозіум про турецько-російські відносини у Другій світовій війні». Проведення цього заходу на фоні загарбницької війни Росії проти України, отримало бурхливу критику серед представників кримськотатарської громади в Туреччині.