Меню

Рефат Чубаров має намір ініціювати внесення питання про земельний конфлікт в с. Віліно до порядку денного найближчої сесії ВР АРК

08 Грудня 2012
Рефат Чубаров має намір ініціювати внесення питання про земельний конфлікт в с. Віліно до порядку денного найближчої сесії ВР АРК

6 грудня 2012 року в с.Віліно відбулися збори жителів Бахчисарайського району. Головним питанням порядку зборів став гострий земельний конфлікт між пайовиками і керівництвом місцевої агрофірми «Крим». Судове засідання по даній справі Вищий Господарський Суд України переніс з 4 на 11 грудня 2012 року.

У зборах взяли участь голова Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умеров, голова Бахчисарайської районної ради Валентина Крашкіна, перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, голова депутатської фракції «Курултай-Рух» у ВР АРК Рефат Чубаров і депутат ВР АРК Дмитро Рогачов, голови і депутати сільських, селищних та районної рад, громадськість району Бахчисараю. Про це повідомляє офіційний сайт Бахчисарайської райдержадміністрації.

Перед початком зборів присутнім показали відеозаписи подій багаторічного конфлікту з місцевою агрофірмою «Крим». Потім голова райдержадміністрації Ільмі Умеров звернувся до присутніх і розповів, що керівництво 2 сільських рад – Вілінської та Піщанівської – звернулося до керівництва району за допомогою у вирішенні даного питання.

«Вісім років триває це протистояння. Агрофірма «Крим» ніякої діяльності не веде, лише хоче відібрати землі», – констатував голова адміністрації.

Вілінський сільський голова Людмила Пучкова нагадала, що агрофірма “Крим” через суд домагається скасування рішення Вілінської і Піщанівської сільських рад Бахчисарайського району про передачу земель сільгосппризначення в колективну власність у цілому.

«Жителі наших сіл обурені рішеннями суду. Останнє рішення від 29 жовтня 2012 року шокувало жителів трьох сіл», – сказала сільський голова і пояснила, що згідно з рішеннями суду, у власність агрофірми може перейти земля всередині населених пунктів: під житловими будинками, вулицями, площами, дорогами, школами, дитячими садками , лікарнею та іншими об’єктами. Всього на території цих сіл проживає близько 10 тисяч осіб.

В ході зборів виступали пайовики, акціонери агрофірми «Крим», жителі сіл Бахчисарайського району, члени ініціативної групи. Вони відзначили, що протягом цих років неодноразово писали звернення до органів влади, але рішучих змін у справі не відбулося. Зараз після численних акцій протесту люди в розпачі, вони готові на самі непередбачувані дії.

Присутні звернулися до керівництва району з проханням скликати позачергову сесію райради і розглянути це питання. У свою чергу, голова депутатської фракції «Курултай-Рух» у ВР АРК Рефат Чубаров запевнив людей, що ініціюватиме внесення даного питання до порядку денного найближчої сесії Верховної Ради АРК.

Підсумком зборів стало прийняття Звернення учасників зборів, представників органів влади та місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів Бахчисарайського району щодо питання рейдерського захоплення земель Вілінської і Піщанівської сільських рад керівництвом СВАТ «Агрофірма Крим». Звернення буде направлено Президенту України, Кабінету Міністрів, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Міністрів України, Генпрокуратурі, Верховній Раді та Раді Міністрів АРК. Під текстом звернення підписалися всі присутні на зборах.

Нагадаємо, наприкінці листопада, обурені втратою своїх земельних ділянок громадяни двічі перекривали автомобільну трасу, вимагаючи справедливого вирішення їхньої проблеми.

Довідка. На території Вілінської і Піщанівської сільських рад Бахчисарайського району Криму раніше функціонував колгосп ім. 22 з’їзду КПРС, який пізніше був реформований в КСП А/Ф “Крим”. У 1998 році на підставі Указів Президента України на зборах членів КСП було прийнято рішення про розпаювання земель сільгосппризначення. Тоді Вілінська і Піщанівська сільради припинили право постійного користування А/Ф “Крим” земельними ділянками та передали землі у колективну власність. Земельні ділянки були розпайовані: близько півтори тисячі членів КСП А / Ф “Крим” отримали сертифікати на право на земельну частку (пай).

Об’єднавши свої майнові акції, колишні члени КП створили СЗАТ “А/Ф” Крим “. Земля на той момент вже була розпайована і власністю КП не була. Керівництво СЗАТ уклало договори оренди земельних ділянок з власниками паїв, тим самим підтвердивши згоду з законністю розпаювання.

У 2003 році майнові акції були скуплені за 8-10 копійок за акцію і було обрано нове керівництво СЗАТ “А/Ф” Крим”.

У 2004 році керівництво СЗАТ подало позовну заяву до Господарського суду АРК про скасування рішень сільрад про передачу земель у колективну власність. З тих пір позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги розглядалися судами різних інстанцій. 3 липня 2007 року Севастопольський апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу керівництва СЗАТ, а Бахчисарайський районний та Апеляційний суд АРК скасували держакти на ділянки. Тоді керівництво СЗАТ стало перешкоджати пайовикам в користуванні земельними ділянками. Люди були змушені обробляти свої паї під охороною спецпідрозділів МВС.

У 2011 році Прокуратура АРК домоглася перегляду судових рішень на користь пайовиків, люди знову почали обробляти свої ділянки. Однак 29 жовтня 2012 року Верховний суд України знову частково задовольнив касаційну скаргу керівництва агрофірми. Це рішення обурило селян. Їх інтереси в суді захищали Рескомзем АРК, Генеральна прокуратура України, Кабінет міністрів, Міністерство юстиції України.

Однак Верховний суд постановив скасувати прийняте раніше на користь рад і пайовиків рішення і направив справу на новий розгляд.