Представник Меджлісу кримськотатарського народу Абдураман Егіз взяв участь у Форумі ООН з питань меншин
27-28 листопада 2012 року в штаб-квартирі ООН в Женеві в Палаці націй відбулася 5-а сесія Форуму з питань меншин Ради з прав людини. Сесія була присвячена 20-річчю “Декларації про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних і мовних меншин”, прийнятої ООН у грудні 1992 року.
Сесія відкрилася відеозверненням Генерального Секретаря ООН Пан Гі Муна. “Ця річниця дає можливість розглянути вплив Декларації нанаціональні законодавства, політику та практику. Минуло двадцять років, а багато проблем залишаються невирішеними .. Занадто багато меншин стикаються з дискримінацією, стереотипами ненависті і насильства, тільки через те, хто вони є (ким вони є). Кажуть, що суспільства судять по тому, як вони відносяться до найбільш вразливих членів суспільства. Давайте приймемо цей виклик, і давайте працювати разом, щоб принципи Декларації стали реальністю для меншин у всьому світі “, – зазначив Генеральний Секретар.
На сесії виступили Верховний Комісар ООН з прав людини Н.Піллай, голова Ради з прав людини Л.Д.Ласере, незалежний експерт з питань меншин Р.Ізсак і голова Форуму С.Майга. Виступаючі особливо відзначили необхідність виконання Декларації, підкреслили роль відповідних договірних органів ООН у застосуванні положень документа, що стосуються заохочення та захисту прав меншин.
На сесії було обговорено становище національних і релігійних меншин, відбувся обмін думками щодо втілення в життя завдань і цілей, що випливають з Декларації.
Представник Меджлісу кримськотатарського народу, заступник керівника відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Абдураман Егіз у своєму виступі, звертаючись до учасників форуму, коротко виклав бачення і рекомендації Меджлісу щодо практичного застосування Декларації в Україні і звернувшись до ООН, закликав міжнародні організації та агентства ООН сприяти Україні в проведенні Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.
В рамках візиту Абдураман Егіз зустрівся з представником України на Форумі Сергієм Пономарьовим – співробітником секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У ході зустрічі сторони обмінялися думками щодо можливого формату проведення Міжнародного форуму з питань відновлення прав кримськотатарського народу. Сторони домовилися після повернення в Україну продовжити діалог.
ВИСТУП
Представника Меджлісу кримськотатарського народу, заступника керівника відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Абдурамана Егіза на 5-й сесії Форуму з питань меншин Ради з прав людини
Шановний Голово, пані та панове!
Висловлюючи позицію Меджлісу кримськотатарського народу щодо застосування Декларації в Україні приведу наші пропозиції щодо ситуації в Криму, Україні.
Протягом останніх 20 років терміну дії Декларації ООН щодо меншин в Україні не було прийнято жодного закону, спрямованого на правове врегулювання питань, пов’язаних з поверненням, облаштуванням і відновленням прав кримськотатарського народу. У силу цього, поряд з накопиченням соціальних проблем, політичної гостроти набувають земельні, релігійні, мовні та інші питання, в тому числі і ефективної участі кримських татар у сфері управління та представницької влади.
Беручи до уваги ситуацію, що склалася, Меджліс кримськотатарського народу, використовуючи нові шляхи вирішення питання, пропонує проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.
Нами проведені численні зустрічі і консультації з главами дипломатичних місій і міжнародних організацій, акредитованих в Україні, провідними політиками та експертами України та інших країн, включаючи парламентарів Європейського Союзу та Ради Європи, в ході яких ідея проведення Міжнародного форуму знайшла широкий відгук.
Ми намагаємося знаходити шляхи взаємодії з керівництвом української держави, але стикаємося з відсутністю політичної волі, незважаючи на наші спроби бути почутими. Закликаємо ООН сприяти Українському уряду в проведенні Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.
У зв’язку з цим вважаємо:
– державам, які ще не прийняли закони, що забезпечують збереження і розвиток самобутності корінних народів і національних меншин, слід це зробити;
– висловлюємо занепокоєння відсутністю цілеспрямованої політики в сфері представництва меншин в органах влади. Ця проблема зумовлює дискримінацію за допомогою політичних спекуляцій під час і після виборів;
– вважаємо за необхідне розробляти і здійснювати цілеспрямовану політику в сфері освіти рідною мовою, а також приділяти особливу увагу обговоренню питань плюралізму та внеску меншин в суспільство і розвінчанню негативних стереотипів і міфів відносно їх минулого і сьогодення;
– вважаємо, що в економічних умовах, що склалися, урядам слід забезпечувати підтримку ініціативи жорсткої економії та інших заходів щодо виправлення ситуації, щоб вона не здійснювала непропорціонально негативного впливу на меншини, які можуть виявитися більш уразливими;
– державам слід у повному обсязі співпрацювати з різними міжнародними інституціями, в тому числі виконувати їх рекомендації і, при необхідності, спільно шукати можливі шляхи вирішення ситуації із залученням зацікавлених сторін.
Дякую за увагу.