Меню

Підсумки другої місії міжнародної експертної комісії щодо включення пам’яток Криму до списку ЮНЕСКО

17 Жовтня 2011
Підсумки другої місії міжнародної експертної комісії щодо включення пам’яток Криму до списку ЮНЕСКО

У суботу, 15 жовтня 2011 року, в Міністерстві культури Автономної Республіки Крим відбулася підсумкова нарада другої місії міжнародної експертної комісії щодо включення пам’яток історії та культури Криму до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, очолюваної професором Берндом фон Дросте – провідним консультантом ЮНЕСКО, в минулому – директором Центру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У нараді, проведеній під головуванням міністра культури Автономної Республіки Крим Альони Плакіди, взяли участь директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Валерій Науменко, заступник голови Республіканського комітету із земельних ресурсів АРК Георгій Давидов, заступник голови Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони культурної спадщини Олександр Манаєв, голова Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умеров, Бахчисарайський міський голова Костянтин Рубаненко, начальник управління земельних ресурсів Бахчисарайскої райдержадміністрації Рефат Вахітов, вчені Таврійського національного університету, Кримської астрофізичної обсерваторії, представники Агентства регіонального розвитку Криму.

Експертна група ЮНЕСКО на чолі з професором Берндом фон Дросте була представлена асистентом пана фон Дросте, кандидатом архітектури Рікардо Шмідтом, завідуючим кафедри історії стародавнього світу та середніх віків Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського Олександром Герценом, кандидатом архітектури, науковим співробітником Інституту пам’ятників та охоронних досліджень Міністерства культури України Олександром Харлановим і головним архітектором Бахчисарайського історико-культурного заповідника Валерієм Борисовим.

Меджліс кримськотатарського народу на нараді представляли перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради Криму Рефат Чубаров і керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін.

Як відомо, в травні поточного року відбувся перший робочий візит професора Бернда фон Дросте в Крим, в ході якого відбулося детальне вивчення пам’яток культурної і природної спадщини в Криму, висунутих для номінації до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – Ханського палацу і Херсонеса.

Тоді ж експерти ЮНЕСКО відвідали різні регіони Криму, зокрема Старий Крим і Євпаторію, де оглянули пам’ятки історії та культури Криму,що збереглися до наших днів.

Метою другої місії експертів ЮНЕСКО стала презентація попередніх підсумків проведеної роботи та узгодження з кримськими партнерами подальших дій, пов’язаних з номінацією Ханського палацу і Чуфут-кале для включення в список ЮНЕСКО.

Слід зауважити, що організація роботи місії експертів ЮНЕСКО в Криму в 2011 році стала можливою завдяки сприянню Представництва ЄС в Україні.

Професор Бернд фон Дросте («Підготовчі дослідження зі сприяння просуванню культурної спадщини Криму») і Олександр Харлан («Охоронне зонування Бахчисарайського історико-культурного заповідника. Концепція плану організації території державного історико-культурного заповідника у м. Бахчисараї з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток», що виступили в ході наради з основними доповідями-презентаціями, представили учасникам розгорнуті пропозиції щодо подальшої роботи по номінуванню Ханського палацу.

При цьому, паном Берндом фон Дросте було особливо підкреслено, що бажаний успіх може бути досягнутий виключно об’єднанням зусиль усіх зацікавлених сторін у завершенні в короткі терміни всіх намічених для виконання робіт.

Учасники наради висловили ряд конкретних пропозицій та уточнень щодо представлених доповідей, а також розглянули презентації Таврійського національного університету і Кримської астрофізичної обсерваторії, що можуть стати наступними проектами, що номінуються для включення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У той же час нарада підтвердила наявність низки суттєвих проблем у науковій організації і управлінні пам’ятками культурної і природної спадщини в Криму.

На завершення наради, професор Бернд фон Дросте зазначив, що пройдений етап у підготовці пам’яток Бахчисарайського історико-культурного заповідника – Ханського палацу і Чуфут-Кале, дозволяє нам всім бути впевненими, що, за умови настільки ж успішної роботи в 2012 році, сама номінація зазначених об’єктів культурної спадщини може відбутися вже в 2013 році.

У цей же день професор Бернд фон Дросте і г-жа Рікардо Шмідт зустрілися з Головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим на дружній вечері, організованій Меджлісом на честь високих гостей і експертів ЮНЕСКО.