Наріман Джелял в Європарламенті: «Не дозволяйте себе обдурити. Росія не задовольниться лише Кримом»

В другий день роботи в рамках Кримського тижня в Брюсселі перед депутатами Європейського парламенту виступив перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.
Свою промову Джелял почав зі згадки про Хатідже Буюкчан – дівчину, яка зникла в Криму 6 травня цього року, а пізніше стало відомо, що її було затримано представниками окупаційної влади, але рідні досі не можуть встановити її точне місцезнаходження. Він зазначив, що це лише найсвіжіший приклад незаконного затримання, спрямованого на залякування мешканців Криму, яких було сотні за роки окупації.
«Крим окуповано Росією вже одинадцять років. Уже одинадцять років жоден громадянин України в Криму не може почуватися в безпеці й мати впевненість, що в разі потреби зможе захистити свої права, свободи та життя. Мешканці Криму змушені жити в атмосфері страху та підозри, кризи довіри один до одного, змушені вчиняти дії всупереч власній волі під тиском окупаційної влади», – сказав він.
Заступник Голови Меджлісу розказав, що через дії росії тисячі людей змушені були залишити Крим, а ті, хто залишився на півострові – знаходяться під постійним тиском, та закликав, говорячи про статус територій, думати і про долю людей:
«Саме думаючи про людей, ми повинні думати і про територію, але допоки кримська земля буде під російською окупацією, небезпека правам українських громадян, їхній свободі та життю залишатиметься. Триватимуть політичні переслідування: насильницькі зникнення, незаконні затримання, обшуки, арешти».
Політик нагадав, що будь-яке визнання російського суверенітету над тимчасово окупованою територією Криму є неприпустимим, бо таке визнання означатиме:
- По-перше, грубе порушення фундаментальних норм міжнародного права;
- По-друге, посягання на суверенітет і територіальну цілісність України;
- По-третє, зневагу до невідʼємних прав корінного кримськотатарського народу;
- По-четверте, виправдання всіх злочинів, скоєних Росією на тимчасово окупованих українських територіях;
- По-пʼяте, заохочення політики етноциду корінного кримськотатарського народу;
- По-шосте, створення прецеденту безкарності агресора.
«Не дозволяйте себе обдурити. Росія не задовольниться лише Кримом. Із 2014 року вона фактично контролює територію півострова, але у 2022-му розпочала повномасштабну війну проти України. Бо її мета — вся Україна. Тому єдиним шляхом до припинення російсько-української війни, встановлення гарантованого й справедливого миру є деокупація Криму та інших окупованих територій і відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Будь-які інші варіанти — це загроза новим стражданням для мільйонів людей, зокрема — для кримськотатарського народу, чиї фундаментальні права вже багато років грубо порушуються. При цьому будь-які угоди щодо статусу Криму мають ухвалюватися лише за участі та згоди Української держави й корінного кримськотатарського народу», – звернувся Наріман Джелял до депутатів Європарламенту.
На завершення промови він нагадав про тотальну депортацію кримськотатарського народу в травні 1944 року та про те, що внаслідок цього злочину радянської влади загинуло 46% кримських татар – переважно літніх людей, жінок і дітей та закликав інші європейські країни долучитись до встановлення справедливості – і ухвалити відповідне рішення про визнання депортації геноцидом кримськотатарського народу.
До заходу долучились депутати Європарламенту Thijs Reuten, Tobias Cremer, Villy Søvndal та Богуслав Гертруда з Європейської служби зовнішніх дій, керівник групи зі зв’язків з Україною. Від української делегації з промовами виступили також Ольга Куришко, Постійна Представниця Представництво Президента України в Автономній Республіці Кри та Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи.