Мустафа Джемілєв виступив щодо проекту Державного бюджету України на 2012 рік

20 Жовтня 2011
Мустафа Джемілєв виступив щодо проекту Державного бюджету України на 2012 рік

Мустафа Джемілєв про проект Державного бюджету України на 2012 рік: «Скажу відверто, таке ставлення України сприймається нами як відкрите знущання над людьми і здоровим глуздом!”

 Як відомо, 20 жовтня 2011 року на пленарному засіданні Верховної Ради України відбувся розгляд у першому читанні проекту Державного бюджету України на 2012 рік, розробленого та поданого Кабінетом Міністрів України на початку вересня 2011 року.

Зауважимо, що під час роботи з проектом Держбюджету на 2012 рік у Комітетах Верховної Ради України, народний депутат України, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, а також його колеги, народні депутати України – Голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань Автономної Республіки Крим Борис Дейч і Голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Валерій Баранов направили письмові пропозиції, що обгрунтовують необхідність кардинального збільшення «фінансування заходів щодо розселення та облаштування кримських татар та осіб інших національностей, що були депортовані з території України», проте, зрозуміло, що за наполяганням представників Кабміну України, були відхилені голосуванням більшості членів Комітету ВР України з питань бюджету.

Звідси, різка критика Мустафою Джемілєвим з трибуни Верховної Ради України аналізованого проекту Державного бюджету України на 2012 рік.

Нижче ми розміщуємо стенограму виступу народного депутата України, Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, а потім – повний текст підготовленого народним депутатом виступу, який, за причини обмеженого часу (3 хвилини), довелося оголосити в скороченому варіанті.

Згідно Регламенту Верховної Ради України в остаточну стенограму пленарних засідань Верховної Ради України буде включено повний текст виступу, який народний депутат Мустафа Джемілєв передав до Секретаріату Верховної Ради України.


СТЕНОГРАМА ВИСТУПУ НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАЇНИ, ГОЛОВИ МЕДЖЛІСУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДА МУСТАФИ ДЖЕМІЛЄВА

Шановний Володимире Михайловичу!

Шановні колеги!

Як відомо, Українська держава відповідно власного законодавства та низки міжнародних ратифікованих угод не тільки визнала незаконними і злочинними масові депортації народів і національних меншин, що здійснювалися за часи СРСР, а також взяла на себе зобов’язання надати належну допомогу у їх поверненні та відновленні їх прав.

Але видається, що ані вимоги власного законодавства, ані норми міжнародних угод, які держава зобов’язана, безперечно, виконувати, для Кабінету Міністрів нашої країни не є обов’язковими.

На сьогодні у Криму існують понад 300 нових поселень репатріантів, у переважній більшості яких відсутні елементарні умови для проживання людей: немає водопостачання, доріг, шкіл, закладів  медицини, не кажучи про газ та інше. В цих поселеннях живуть, вірніше намагаються вижити, десятки тисяч родин репатріантів.

У попередні роки Кабінетом Міністрів України ухвалювалися п’ятирічні програми облаштування людей, які були депортовані за національною ознакою та тепер повертаються на свою Батьківщину, відповідно до яких щорічно у Державному бюджеті України передбачалися кошти на заходи, пов’язані з їх поверненням та облаштуванням.

 І хоча далеко не все, що планувалося, виконувалося владою, але все ж все такі це був рух вперед. Так, для вашого відома,  урядову програму з облаштування депортованих на 2005-1010 роки було недофінансовано на 179 мільйонів гривень, тобто на 50 відсотків.

Указом Президента України за № 615 від 14 травня 2010 року Кабінету Міністрів України у термін до 20 грудня минулого року було доручено схвалити Програму облаштування депортованих на період 2011-2015 років, відповідно якої мало б здійснюватись щорічне фінансування.

Така програма на сьогодні урядом України не схвалена.

Тепер, якщо виходити з проекту Державного бюджету України на 2012 рік, Уряд України вирішив взагалі звільнити себе від будь-яких зобов’язань щодо облаштування депортованих. Так, в проекті передбачено 25 мільйонів гривень на все, що пов’язане з облаштуванням депортованих. А як бути десяткам тисяч інших родин, які десятиліттями намагаються облаштуватися в тих трьохсот поселеннях, про які я вказував.

ГОЛОВУЮЧИЙ.

Мікрофон. Будь ласка, завершуйте.

ДЖЕМІЛЄВ М.

В проекті Державного бюджету на 2012 рік до розділу “Фінансування Державного бюджету” мною та народним депутатом України Дейчем, як головою Тимчасової комісії по Криму, були надані пропозиції щодо збільшення фінансування заходів по розселенню та облаштуванню депортованих до 142 мільйонів гривень.

Колега Баранов, голова Комітету Верховної Ради України також пропонував, але  76 мільйонів, хоча б (!) 76 мільйонів. Але все виявилось марним, всі вказівки, пропозиції відхилені, а в проекті залишилась лише сума у 25 мільйонів.

Скажу відверто, таке відношення України до такої болючої проблеми як повернення депортованого народу, приймається нами як відкрите знущання над людьми і здоровим глуздом.

Отже, шановні колеги, прошу вас підтримувати у першому читанні пропозиції народного депутата Дейча, а також мої пропозиції і збільшити обсяги на облаштування депортованих до 142 мільйонів гривень.

Дякую за увагу.


ТЕКСТ ВИСТУПУ НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАЇНИ, ГОЛОВИ МЕДЖЛІСУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ МУСТАФИ ДЖЕМІЛЄВА (повний варіант, переданий в Секретаріат Верховной Ради України)

Шановний Володимире Михайловичу!

Шановні колеги!

Як відомо, Українська держава, відповідно власного законодавства та низки ратифікованих міжнародних угод, не тільки  визнала незаконними та злочинними масові депортації народів та національних меншин, що здійснювалися за часи СРСР за національною ознакою, але й взяла на себе зобов’язання надавати належну допомогу в їх поверненні та відновленні прав.

Але видається, що ані вимоги власного законодавства, ані норми міжнародних угод, які держава зобов’язана беззаперечно виконувати, для Кабінету Міністрів України не є обов’язковими.

На сьогодні в Криму понад 300 нових поселень репатріантів, у переважній більшості з яких відсутні елементарні умови для проживання людей – немає водопостачання, доріг, шкіл, закладів медицини, не кажучи вже газ та інше. В цих поселеннях живуть , вірніше, намагаються вижити, десятки тисяч родин кримських татар з дітьми, з стариками.

В попередні роки Кабінетом Міністрів України ухвалювалися п’ятирічні програми облаштування кримських татар та осіб інших національностей, які були раніше депортовані за національною ознакою та тепер повернулися на свою Батьківщину, відповідно до яких щорічно у Державному бюджеті України передбачалися кошти на заходи, пов’язані з поверненням та облаштуванням кримських татар та осіб інших національностей.

І хоча далеко не все, що планувалося, виконувалося владою, але все такі був якийсь рух вперед. Так, для вашого відома –  урядову програму з облаштування кримських татар на 2005-2010 роки було недофінасовано на 179 млн. гривен, тобто на 50%.

Указом  Президента України № 615 від 14 травня 2010 року Кабінету Міністрів  України в термін до 20 грудня 2010 року було доручено схвалити Програму облаштування депортованих на період 2011 – 2015 роки, відповідно якої мало б здійснюватися щорічне фінансування.

Така  програма до сьогодні Урядом України не схвалена. Мовляв, у державі на це бракує коштів.

Тепер, якщо виходити з проекту Державного бюджету України на 2012 рік, Уряд України  вирішив взагалі звільнити себе від будь-яких зобов’язань щодо облаштування кримських татар, які повернулись та повертаються з місць вигнання на власні землі.

Так, у проекті передбачено 25 млн. гривен на все, що пов’язано з облаштуванням та інтеграцією в українське суспільство цілого народу, що повертається. Для порівняння – цих грошей може вистачити лише на завершення будівництва однією середньої школи, яка вже 7 років будується у селищі Фонтани міста Сімферополю.

А як бути десяткам тисячам інших родин, які вже десятиліттями намагаються облаштуватися у тих 300 поселеннях, про які я вже вказував? Як бути з дорогами, водо- и електропостачанням в тих місцях де вони самі будують житло, але залишаються в умовах ХХІ століття без елементарних умов?

Як пояснити десяткам тисячам людей похилого віку, що безпосередньо пережили депортацію та десятиліття знущань у вигнанні, що вони нікому не потрібні на власній землі?

Якщо це дійсно так – хай тоді Уряд заявить про те, що держав відмовляється вирішувати проблеми цілісного народу, який повертається на власну Батьківщину. По крайній мірі, це буде чесно, а кримські татари зроблять свої висновки.

Для того, щоб виправити катастрофічну  ситуацію, яка склалася в останні роки у сфері облаштування кримських татар, керівництво Автономної Республіки Крим, народні депутаті України, кримськотатарська громадськість постійно намагалися переконати Уряд України у згубності такого відношення до цілісного народу, який переживши депортацію та тотальні репресії, нарешті повертається на Батьківщину.

У проекті Державного бюджету України на 2012 рік до розділу «Фінансування Державного бюджету» мною, а також народним депутатом України Дейчем були надані пропозиції щодо збільшення фінансування заходів з розселення та облаштування кримських татар та осіб інших національностей, які були депортовані з території України до 142-145 млн. гривен.

Колега Баранов пропонував також збільшити цю статтю хоча би до 76 млн. гривен.

Але все виявилося марним. Всі вказані пропозиції відхилені, а в проекту залишилася сума у 25 млн. гривен.

Скажу відверто, таке відношення Уряду України щодо одного з найболючих проблем – повернення та облаштування раніш депортованого народу – приймається нами як відкрите знущання на людьми та здоровим глуздом.

Отже, шановні колеги, прошу вас підтримати у першому читанні пропозиції народного депутата Бориса Дейча та мої щодо збільшення фінансування заходів з розселення та облаштування кримських татар та осіб інших національностей, які були депортовані з території України до 142-145 млн. гривен  і доручити Уряду України включити їх на друге читання.

Шановний Головуючий, прошу Вас вважати мій виступ депутатським запитом до Кабінету міністрів України та дати доручення службам парламенту для його відповідного оформлення.

Дякую за увагу!


У цей же день, до початку пленарного засідання, Мустафа Джемілєв провів зустріч з Головою Верховної Ради України Володимиром Литвиним, в ході якої були обговорені питання подальшої координації зусиль народних депутатів України щодо включення вищевказаних пропозицій до проекту Держбюджету України на 2012 рік і їх підтримки парламентом при розгляді на пленарному засіданні в другому читанні.

Також народний депутат України Мустафа Джемілєв і Голова Верховної Ради України Володимир Литвин обговорили питання, пов’язані з підготовкою та проведенням Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.