Меню

Меджліс кримськотатарського народу і «Союз репресованих народів Російської Федерації» підписали меморандум про проведення З’їзду депортованих народів колишнього СРСР

17 Травня 2012
Меджліс кримськотатарського народу і «Союз репресованих народів Російської Федерації» підписали меморандум про проведення З’їзду депортованих народів колишнього СРСР

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і голова «Союзу репресованих народів Російської Федерації» Аркадій Горяєв підписали меморандум про проведення З’їзду депортованих народів колишнього СРСР.

Офіційна церемонія підписання відбулася 17 травня 2012 року в офісі Меджлісу кримськотатарського народу напередодні 68-ї річниці пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

«Союз репресованих народів Російської Федерації» на церемонії підписання Меморандуму представляли голова Ради старійшин балкарського народу Ісмаїл Сабанчієв, член Вищої ради Регіонального громадського руху Республіки Інгушетія «Мєхк-Кхел» (Народна Рада) Ісса Ахільгов, представник карачаївського народу Борис Урусов і представник інгушського народу Гелані Імагозов.

З боку Меджлісу були присутні Президент Світового конгресу кримських татар Рефат Чубаров, керівник відділу зовнішніх зв’язків Алі Хамзін, керівник Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв, члени Президії Меджлісу Бекір Мамутов і Зевждет Куртумеров.

Відповідно до Меморандуму, сторони домовилися про утворення спільної Робочої групи щодо систематизації та вивчення пропозицій, що надходять від громадських і політичних організацій депортованих народів, про проведення в 2013 році в Криму З’їзду депортованих народів колишнього СРСР.

Також, Робочій групі доручено розробити концепцію проведення З’їзду депортованих народів колишнього СРСР, порядок формування Організаційного комітету З’їзду депортованих народів колишнього СРСР і проект Звернення до всіх громадських і політичних організацій депортованих народів та їх діаспор, і в місячний термін подати для затвердження «Союзом репресованих народів Російської Федерації» та Меджлісом кримськотатарського народу.

Повний текст Меморандуму про проведення З’їзду депортованих народів колишнього СРСР:

Меморандум

Меджлісу кримськотатарського народу і «Союзу репресованих народів Російської Федерації» про проведення З’їзду депортованих народів колишнього СРСР

З моменту масових депортацій народів СРСР в роки Другої світової війни пройшло більше 70 років. Після розпаду СРСР, держави – учасниці СНД взяли на себе зобов’язання щодо відновлення прав депортованих народів і національних меншин, підписавши в жовтні 1992 року “Угоду з питань, пов’язаних з відновленням прав депортованих осіб, національних меншин і народів”.

Ця міжнародна угода була сприйнята депортованими народами та національними меншинами колишнього СРСР як готовність незалежних держав – учасників і членів СНД вирішувати всі питання, пов’язані з відновленням прав депортованих народів, відповідно до принципів Декларації Верховної Ради СРСР “Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, що піддалися насильницькому переселенню, і забезпечення їх прав” від 14 листопада 1989 року і міжнародно-правовими актами в області прав людини і прав народів.

Однак, як свідчить сучасне становище депортованих народів колишнього СРСР, незважаючи на наявні відмінності в їх правовому і політичному статусі, відновлення прав депортованих народів в повному обсязі не здійснено ні в одній з держав-учасників і членів СНД.

Так, Закон Російської Федерації від 26 квітня 1991 року “Про реабілітацію репресованих народів”, залишився нереалізованим у багатьох своїх основних статтях, включаючи територіальну реабілітацію репресованих народів Російської Федерації.

У незалежній Україні так і не прийнято жодного законодавчого акту, спрямованого на відновлення прав кримськотатарського народу. Більш того, багато нових законів, прийнятих парламентом України за відсутності базового закону про відновлення прав кримськотатарського народу, часто створюють нові перешкоди на шляху повернення та облаштування кримських татар на своїй Батьківщині – в Криму.

Відповідно, державами – учасниками та членами СНД – на виконання взятих на себе зобов’язань, що витікають з «Угоди з питань, пов’язаних з відновленням прав депортованих осіб, національних меншин і народів», не вживаються заходи щодо координації їхніх дій, які сприяють поверненню депортованих народів на свої землі і відновлення їх прав.

Таким чином, навіть після 70 років, що минули з часу здійснення злочинів геноциду по відношенню до депортованих народів колишнього СРСР, політика держав-учасниць і членів СНД до вирішення питань їх реабілітації та відновлення прав у повному обсязі характеризується як вкрай непослідовна, а в ряді випадків, – як саботаж.

Стає очевидним, що подальша доля депортованих народів колишнього СРСР багато в чому тепер залежить не тільки від їх власної активності та наполегливості, а й тісної координації їхніх зусиль один з одним, а також з міжнародними організаціями та інституціями.

У зв’язку з цим, і в ході переговорів і консультацій, Меджліс кримськотатарського народу і «Союз репресованих народів Російської Федерації» домовилися про наступне:

1. Створити спільну Робочу групу щодо систематизації та вивчення пропозицій, що надходять від громадських і політичних організацій депортованих народів, про проведення в 2013 році в Криму З’їзду депортованих народів колишнього СРСР.

2. Доручити Робочій групі розробити та подати у місячний строк для затвердження «Союзом репресованих народів Російської Федерації» і Меджлісом кримськотатарського народу:

– концепцію проведення З’їзду депортованих народів колишнього СРСР,

– порядок формування Організаційного комітету З’їзду депортованих народів колишнього СРСР,

– проект Звернення до всіх громадських і політичних організацій депортованих народів та їх діаспор.

За Меджліс кримськотатарського народу  Мустафа Джемілєв 

За «Союз репресованих народів Російської Федерації» Аркадій Горяєв

Україна, Крим, Akmescit (Сімферополь)

«17»травня 2012 р.