Меню

Глава Меджлісу Рефат Чубаров направив на ім’я посла Китаю в Україні Пан Чжан Сіюню офіційного листа

14 Лютого 2014
Глава Меджлісу Рефат Чубаров направив на ім’я посла Китаю в Україні Пан Чжан Сіюню офіційного листа

Надзвичайному і Повноважному Послу Китайської Народної Республіки в Україні

пану Пан Чжан Сіюню

Вельмишановний пане Посол!

Користуючись представленою можливістю, дозвольте від імені Меджлісу кримськотатарського народу та від себе особисто висловити Вам свою високу повагу.

Як відомо, в ході візиту Президента України Віктора Януковича до Китаю з 4 по 5 грудня 2013 року на високому рівні був підписаний ряд інвестиційних угод для України. Особливу увагу в цих планах було приділено Кримському півострову. Уряд України і китайська компанія Beijing Interoceanic Canal Investment Management Co. Ltd. підписали меморандум про співпрацю в реалізації проекту щодо будівництва глибоководного порту в Криму, а також у реконструкції рибного порту в Севастополі та створення зони економічного розвитку високотехнологічної індустрії. Другий етап передбачає інвестиції на будівництво аеропорту, верфі, нафтопереробного заводу, виробничої бази СПГ і створення морських рекреаційних пляжів.

Звертаю Вашу увагу, що корінним народом Криму є кримськотатарський народ, який мав у XV – XVIII ст. на території півострова свою незалежну державу – Кримське ханство, а з 1921 року по 1944 рік, в радянський період, Кримську АРСР. Кримськотатарський народ є однією з жертв злочинного режиму СРСР, що піддався 18 травня 1944 року насильницькому вигнанню з Криму у віддалені райони Центральної Азії та Росії, де в перші роки в жорстоких умовах спецкомендантського режиму НКВС втратив майже половину своєї чисельності.

Перебуваючи в місцях депортації, кримськотатарський народ десятиліттями вів боротьбу за повернення на свою Батьківщину і відновлення прав. Напередодні, і після розпаду СРСР стало можливим масове повернення до Криму. Створивши в 1991 році представницькі органи національного самоврядування – Курултай і Меджліс кримськотатарського народу, кримські татари домагаються відновлення прав свого народу в Україні. Кримських татар у Криму сьогодні більше 300 тисяч чоловік. При цьому, процес повернення кримськотатарського народу на свою Батьківщину не завершений, багато сімей розділені, близько 150 тисяч кримських татар проти своєї волі все ще знаходяться в місцях депортації.

У 2000 році були прийняті спеціальні Рекомендації Парламентської Асамблеї Ради Європи № 1455 (2000) «Репатріація та інтеграція кримських татар», спрямовані на відновлення прав кримськотатарського народу в Україні, проте вони так і залишаються нереалізованими.

У зв’язку з цим і з метою безконфліктного вирішення проблем народу, що повертається на свою Батьківщину, Меджліс кримськотатарського народу виступив в 2010 році з ініціативою скликання Міжнародного Форуму для розгляду шляхів відновлення прав кримськотатарського народу під егідою ОБСЄ та Євросоюзу. Ця ідея отримала повну підтримку з боку ОБСЄ, Європейського Союзу та Ради Європи. Ми докладаємо всіх зусиль для того, щоб Міжнародний форум відбувся напередодні 18 травня 2014 року – 70 -річчя трагічної дати депортації корінного народу півострова.

Також повинен повідомити Вам, що 19 вересня 2013 року Комісар Євросоюзу з розширення та політики добросусідства пан Штефан Фюле на офіційній зустрічі в Раді міністрів АРК за участю чинного на той час голови ОБСЄ, глави МЗС України Леоніда Кожари, глави Ради міністрів Криму Анатолія Могильова та керівництва Меджлісу кримськотатарського народу висунув пропозицію скликати Міжнародний форум з питань відновлення прав кримськотатарського народу до 70 -ї річниці депортації кримськотатарського народу, тобто до 18 травня 2014 року.

В даний час Меджліс кримськотатарського народу спільно з Представництвом Європейського Союзу в Україні та офісом Верховного Комісара ОБСЄ у справах національних меншин продовжує консультації та активну роботу з проведення до 18 травня 2014 року Міжнародного форуму з відновлення прав кримськотатарського народу в Україні.

Водночас, розуміючи значимість зовнішніх інвестицій для розвитку та майбутнього Криму, вважаю за необхідне звернути увагу на те, що Меджліс кримськотатарського народу висловлює особливе занепокоєння тим, що їх обговорення представниками китайських підприємницьких кіл та кримською владою здійснюється без будь-якого взаємозв’язку та врахування становища кримськотатарського народу.

Більш того, ряд запланованих в Криму китайських інвестицій передбачають широке використання обмежених природних ресурсів Криму, зокрема, земельного ресурсу, що є сьогодні причиною серйозних соціальних конфліктів у Криму. Зрозуміло, з таким підходом, коли настільки відкрито і явно ігноруються права та інтереси корінного народу Криму, ми не можемо погодитися.

Зайве, в цій ситуації, вказувати і на те, що представники китайських ділових кіл, перебуваючи в ці дні в Криму з презентацією своїх інвестиційних проектів, виключили зі своєї програми зустрічі з представницьким органом кримських татар – Меджлісом кримськотатарського народу.

Використовуючи наше право інформувати всі зацікавлені сторони і міжнародні організації про свою позицію, ми розраховуємо на виключення надалі дій, які ігнорують право кримськотатарського народу на участь у визначенні майбутнього своєї Батьківщини – Криму.

Дозвольте ще раз запевнити Вас у своїй повазі до Вас і Вашої діяльності.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу,

депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим          Рефат Чубаров