Глава Меджлісу Мустафа Джемілєв : Сьогодні Крим можна назвати заповідником знавіснілого шовінізму і проросійського сепаратизму

19 Вересня 2013
Глава Меджлісу Мустафа Джемілєв : Сьогодні Крим можна назвати заповідником знавіснілого шовінізму і проросійського сепаратизму

Голова Меджлісу кримськотатарського народу , народний депутат України Мустафа Джемілєв переконаний , що вирішення проблем кримськотатарського народу та інших етнічних груп , які були радянським режимом у роки Другої світової війни піддані депортації і геноциду , а нині , вже протягом чверті століття продовжують повертатися на свою Батьківщину і намагаються відновити свої права , є життєво важливими для корінного народу Криму . Про це Мустафа Джемілєв заявив 19 вересня 2013 року на офіційній зустрічі в РМ АРК з Комісаром Європейського Союзу з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефаном Фюле.

М.Джемілєв не виключає , що якщо не будуть вжиті якісь ефективні заходи , то , як свідчать проведені аналітичні дослідження , під загрозою знаходиться саме існування кримськотатарського народу , як самобутньої європейської нації з багатовіковою культурою.

«Це важливо також і для України , бо не вирішення цієї проблеми буде постійним джерелом конфліктів і міжнаціональної напруженості в Криму , який вважається регіоном підвищеного ризику в плані виникнення міжнаціонального конфлікту» , – підкреслив М.Джемілєв .

Посилаючись на світову практику вирішення національних проблем , глава Меджлісу зазначив , що будь-які , навіть дуже складні питання , вирішуються значно легше і безконфліктно , коли влада встановлює тісний діалог із законними представниками , які домагаються прав свого народу. «Влада тісно співпрацює з ними і в своїх діях керується базовими загальноєвропейськими принципами в сфері прав людини , етносів , корінних народів і національних меншин , – сказав Джемілєв. – Але якщо замість цього влада відсторонюється від вирішення його проблем , і в цілях нейтралізації національного руху цього народу за відновлення своїх прав ігнорує його легітимний представницький орган , вважаючи за краще називати представниками народу підібраних самою ж владою осіб , основна функція яких зводиться до вихваляння будь-яких дій влади , намагається внести розкол у середовище народу , з розрахунку на те , що , будучи залученими в міжусобну боротьбу , то зрозуміло , розраховувати на безконфліктність і прогрес у вирішенні проблем не доводиться».

М.Джемілєв заявив , що саме з такою політикою стикаються кримські татари, які повернулися на свою батьківщину, і особливо протягом останніх трьох років.

«Якщо протягом багатьох років після розпаду СРСР Крим продовжував залишатися , за висловом політологів «комуністичним заповідником» України , то зараз його можна назвати заповідником знавіснілого шовінізму і проросійського сепаратизму , – переконаний глава Меджлісу М.Джемілєв . – І цей шовінізм процвітає не тільки в побуті. Ним пронизані всі структури влади автономії знизу до самого верху».

В якості прикладу , глава Меджлісу навів дані соціологічного опитування , проведеного в квітні цього року , де більше 84 % жителів Криму продовжують вважати диктатора Сталіна великим державним діячем і , відповідно, виправдовують всі злочини його режиму , в тому числі, зрозуміло , і проти кримськотатарського народу .

М.Джемілєв впевнений , що увага європейських структур , правозахисних організацій і постійний моніторинг ситуації в Криму мають украй важливе значення. «Ми дуже сподіваємося , що в листопаді цього року у Вільнюсі все ж буде підписано угоду про асоціацію між Україною та ЄС , оскільки поза всяким сумнівом , що в цьому випадку наша країна повинна буде керуватися європейськими нормами в галузі прав людини і національностей» , – підкреслив глава Меджлісу.