Гаяна Юксель очолила Міжнародну жіночу спілку ім. Шефіки Гаспринської
Членкиня Меджлісу кримськотатарського народу, доктор наук з соціальних комунікацій Гаяна Юксель обрана головою Міжнародної жіночої спілки ім. Шефіки Гаспринської, що створена в Туреччині.
Базою для громадської організації стала створена 2016 року ініціатива імені Шефіки Гаспринської, що працювала на базі Головного офісу Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар (Дернек) в Анкарі. З того часу було реалізовано більше десяти різноманітних заходів.
«Після початку повномасштабного вторгнення, коли я опинилась в Туреччині, я отримала від голови Головного офісу Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар Мукреміна Шахіна пропозицію очолити цю жіночу ініціативу. Проте я бачила за потрібне робити це в іншому форматі, тому що ініціатива вже давно виросла до рівня громадської організації. Ця ідея була підтримана як членими ініціативи, так і керівництвом дернеку. Так утворилась група з 11 жінок, що склала установчу раду та зайнялась розробленням статуту, визначенням напрямків діяльності тощо. І ось 20 серпня 2024 року ми офіційно зареєструвались», – пояснює Гаяна Юксель передумови утворення спілки.
Метою організації визначена діяльність зі зміцнення прав жінок та надання їм рівних прав та можливостей в різних сферах. «Звісно, ми не говоримо виключно про кримськотатарських жінок, але і про захист жінок з різних конфліктних регіонів світу, з України, Туреччини, інших країн. При цьому ми не залишаємо осторонь свою національну ідентичність і спрямованість кримськотатарських жінок на участь в національному русі».
В організації вже є представниця в США, підписаний меморандум про співробітництво з найбільшою жіночою організацією України – Спілкою жінок Украіни, ведуться перемовини щодо представника в Румунії, де є велика кримськотатарська громада, в Азербайджані та інших країнах.
Основною частиною діяностості спілки стане проведення освітніх програм, семінарів з підвищення кваліфікації, конференцій, воркшопів, проектів, спрямованих на
підвищення обізнаності в процесах, що відбуваються з кримськотатарським народом в Україні та світі, співпраця з міжнародними організаціями.
«Зараз ми працюємо над сайтом, сторінками в соцмережах, налагоджуємо внутрішню структуру, вибудовуємо контакти і впізнаваність організації серед місцевого політичного істеблішменту та медіа. Проте вже було проведено декілька просвітницьких заходів з метою популяризації постаті Шефіки Гаспринської. А 13 грудня була проведена презентація нашої спілки із залученням місцевих турецьких політиків, діячів громадського сектору, також були присутні Тимчасовий повірений у справах України в Анкарі Олексій Чернишев та представниці Спілки жінок України, а також представники Азербайджану (бо життєвий шлях Шефіки Гаспринської тісно пов’язаний з Кримом, Туреччиною та Азербайджаном)», – каже голова спілки.
Гаяна Юксель додала, що за її власними спостереженнями в кримськотатарському суспільстві складається ситуація, в якій жінки виконують велику частину роботи та є дуже активними, але на перших ролях все одно залишаються чоловіки – достатньо подивитись на склад Меджлісу кримськотатарського народу або Всесвітнього конгресу кримських татар. В цьому полягає гендерний дисбаланс, який, за словами Юксель, має бути усунено:
«Можливо за основу треба взяти досвід країн, в яких є спеціальні гендерні квоти за якими певні посади є закріпленими виключно за жінками. Кримськотатарські жінки мають бути гідно представлені в усіх сферах. Бо цей шлях ми почали раніше більшості європейських країн і вже 1917 року Шефіка Гаспринська і ще 4 жінки були делегатками Першого Курултаю. І в національному русі після депортаціі жінки складали велику і вагому активну частину. Після повернення в Крим в 1990-х роках були створені різні благодійни та освітні організації, які очолювали жінки. Зараз ми намагаємося відродити традицію роботи подібних організацій, але беручи до уваги умови окупації та відсутності доступу до Криму».