Меню

Дані про етнічні групи, зазначені в попередніх підсумках перепису населення Криму за 2014 рік, не відповідають дійсності

25 Березня 2015
Дані про етнічні групи, зазначені в попередніх підсумках перепису населення Криму за 2014 рік, не відповідають дійсності

В кінці минулого тижня Росстат опублікував попередні дані Всекримського перепису населення, що проходив з 14 по 25 жовтня 2014 року. За його підсумками, у Криму проживає 2 млн 284 тисяч жителів, з яких 96,2% вказали свою національну приналежність.

Згідно з переписом, найчисленнішою національною групою на півострові є росіяни – 1,49 млн осіб (68 % населення). На другому місці за національним складом – українці, їх на півострові 344,5 тисяч, що складає 15,7% населення.

Третя за чисельністю група – кримські татари, їх у Криму, згідно з даними перепису, 232,3 тис. чоловік (10,6% населення).

Як зазначила начальник управління статистики населення та охорони здоров’я Росстату Світлана Нікітіна, при фінальному підрахунку ця група буде спільно підсумовуватися з ще 45 тис. осіб (2 % кримчан), які назвали себе татарами.

У Меджлісі кримськотатарського народу вважають, що дані про етнічні групи, зазначені в попередніх підсумках перепису населення, не відповідають дійсності.

На думку члена Меджлісу кримськотатарського народу Шевкета Кайбуллаєва, ситуація, в якій зараз знаходиться Крим, не дозволяє проводити якийсь достовірний перепис, отже, його результати не можна вважати об’єктивними.

На його думку, “навіть якщо підсумувати кількість групи, яка назвалася кримськими татарами і просто татарами, виходить 12,6%, що всього на піввідсотка більше, ніж за переписом 2001 року».

Крім цього, як зазначає Кайбуллаєв, підсумовувати дві групи є не зовсім правильним, оскільки в Криму проживають і казанські татари.

«Виходом зі сформованої ситуації міг би бути самоперепис населення. Навіть якщо б його і не визнали офіційні влади, самі кримські татари могли б володіти достовірною інформацією про свою чисельність і склад», – зазначає Шевкет Кайбуллаєв.

Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял відзначає, що багато співвітчизників не брали участі в минулорічному перепису населення і вважає, що до цього перепису не можна ставитися серйозно.

«Ми спочатку говорили про те, що особливих надій на даний перепис не покладали. Ми не закликали кримських татар ні брати, ні відмовлятися від участі в ньому, залишивши кожному самому вирішувати, як вчинити. Я знаю, що дуже багато людей відмовлялося приймати участь. Для мене озвучені цифри якоїсь важливої ​​інформації не несуть», – говорить Джелял.

«280 тисяч – ми називали ще в 90-ті роки таку цифру. За цей час, і дуже багато експертів про це говорили, саме кримські татари в Криму мали позитивний індекс народжуваності, на відміну від багатьох інших національних спільнот Криму, що викликало у деяких певну стурбованість», – пояснив перший заступник голови Меджлісу.

Наріман Джелял вважає, що вказані дані «не відповідають дійсності і мають бути набагато більше, враховуючи, що за 20 років великих міграційних процесів за межі Криму не відбувалося, за винятком кількох тисяч, які виїхали за останній рік».

При цьому він підкреслив, що в якомусь намірі організаторів перепису звинуватити не може, оскільки була «добровільність участі». На його думку, цифра майже в 280 тисяч кримських татар «досить умовна і викликає дуже багато запитань».