Меню

Бахчисарайський регіональний меджліс наполягає на зміні керівництва Бахчисарайського історико-культурного заповідника

12 Лютого 2014
Бахчисарайський регіональний меджліс наполягає на зміні керівництва Бахчисарайського історико-культурного заповідника

12 лютого 2014 року відбулася міжрегіональна нарада керівництва Меджлісу кримськотатарського народу та керівників управлінь Меджлісу з делегатами Курултаю кримськотатарського народу, головами місцевих органів національного самоврядування, депутатами місцевих рад і головами мусульманських громад Бахчисарайського регіону.

У засіданні взяли участь Голова Меджлісу Рефат Чубаров, лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, Муфтій мусульман Криму hаджі Еміралі Аблаєв, заступники Голови Меджлісу Заур Смирнов, Наріман Джелял, Аслан Омер Киримли, Айдер Аджимамбетов, керівники управлінь та служб Меджлісу Гаяна Юксель, Сейдамет Яг’яєв, Алі Хамзін, Бекір Мамутов, члени Меджлісу Дінара Сейтгазієва, Шевкет Кайбуллаєв, глава Ревізійної комісії Курултаю Алі Озенбаш, а також голова Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умеров, голова Бахчисарайського регіонального меджлісу Ахтем Чийгоз і Сакського регіонального меджлісу Ескендер Білялов.

«Протягом грудня 2013 року і січня поточного року керівництво нового складу Меджлісу провели міжрегіональні наради в 22 регіонах Криму. Бахчисарайський район, як один з найбільших регіонів, де сьогодні проживає понад 24 тисяч кримських татар, завершує серію міжрегіональних зустрічей, – зазначив на початку засідання Голова Меджлісу Рефат Чубаров. – Я переконаний, що подібні наради актуальні і взаємокорисні для всіх нас і дозволяють налагодити більш відкритий діалог в регіонах для якісного продовження нашої спільної роботи в єдності і на благо нашого народу».

Глава Меджлісу, звертаючись до учасників міжрегіональної наради в Бахчисарайському регіоні, підкреслив, що регіональні та місцеві меджліси є основою національної системи самоврядування кримських татар, у цьому зв’язку конструктивний діалог, тісна робота зі співвітчизниками і відповідальне виконання поставлених завдань є головними пріоритетами в роботі органів національного самоврядування кримських татар.

«Бахчисарайський регіональний меджліс по праву можна приводити в приклад за рівнем активності в різного роду національних заходах та відповідальному реагуванню на поставлені завдання у своїй роботі, – продовжив Р.Чубаров, – жоден мітинг, жодна акція не проходить без підтримки та персональної участі як членів Бахчисарайського регіонального меджлісу на чолі з його головою Ахтемом Чийгозом, так і жителів Бахчисарайського регіону».

У свою чергу, заступник глави Меджлісу Заур Смирнов, повідомив, що понад 1500 чоловік взяли участь в проведених керівництвом Меджлісу виїзних засіданнях. «Ми бачимо активність і цілеспрямованість членів місцевих органів національного самоврядування нашого народу, але наша мета удосконалити спільну роботу», – підкреслив Смирнов.

З рекомендацією до членів регіональних меджлісів і делегатів Курултаю входити в управління Міллі Меджлісу і з числа членів регіональних меджлісів призначати відповідального за зв’язок і співпрацю з кожним управлінням Міллі Меджлісу, звернувся голова Ревізійної комісії Курултаю Алі Озенбаш.

За пропозицією голови Бахчисарайської райдержадміністрації, члена Меджлісу Ільмі Умерова і глави Бахчисарайського регіонального меджлісу Ахтема Чийгоза, співробітники Бахчисарайської райдержадміністрації докладно інформували керівництво Меджлісу про ситуацію в регіоні та ознайомили з паспортом Бахчисарайського району.

Так, за словами заступника глави Бахчисарайської райдержадміністрації Ельміри Аблялімової, в Бахчисарайському районі проживає 24,5 тисячі кримських татар, що складає 24% від загального населення. «На останніх виборах до місцевих рад ми провели активну роботу в районі і про це свідчить обрана кількість депутатів – 177 осіб – 26% від усього чисельного складу, – повідомила Е. Аблялімова. – Депутатська фракція «Курултай – Рух» у Бахчисарайській міськраді становить 13 осіб, з 36 депутатів Бахчисарайської райради – 10 депутатів також сформували фракцію «Курултай – Рух».

Крім того, за словами заступника голови Бахчисарайської райдержадміністрації, кримські татари в Бахчисарайському районі проживають по всій території, але найменш населеною співвітчизниками є Табачнінська сільрада, де з цієї ж причини досі не створили місцевий меджліс.

Говорячи про місця компактного проживання кримських татар, яких налічується 47, Ельміра Аблялімова зазначила, що найбільш великими є 17 мікрорайонів. «Всі місця компактного проживання, можна сказати, повністю забезпечені первинною інженерною інфраструктурою, – продовжила Аблялімова. – Це в першу чергу електро та водопостачання. На жаль, 30% місць компактного проживання не забезпечені газом, проблемою є стан доріг з твердим покриттям та їх наявністю в цілому, а також відсутність каналізації та, безумовно, відсутність таких соціальних об’єктів, як дитсадки, ФАПи та місця відпочинку».

У своєму виступі Е.Аблялімова торкнулася і питання національної освіти. «Дошкільне виховання рідною мовою у нас здійснюється в 7 національних групах, з них 6 представлені в місті – по дві в дитячих навчальних закладах та в 6 мікрорайоні у нас є дитячий центр «Фіданлар» – дві групи, де навчається 45 дітей, – повідомила Аблялімова. – Торік ми відкрили в дитячому садку села Тургенєвка національну групу на 23 дитини. В цілому, національним вихованням охоплено 184 дошкільника з числа кримських татар».

У середніх школах Бахчисарайського району, за словами Е.Аблялімової, з 8300 учнів – 2932 – це кримські татари, що становить 35%.

У свою чергу, начальник відділу міжнаціональних відносин Бахчисарайської райдержадміністрації Зульфія Муратова ознайомила присутніх з планом пам’ятних і меморіальних заходів, приурочених до 70-річчя депортації кримськотатарського народу, до 100-річчя з дня смерті видатного просвітителя кримськотатарського народу Ісмаїла Гаспринського і до 96 -ї річниці з дня мученицької смерті першого голови Кримської Народної Республіки, організатора I Курултаю кримськотатарського народу, Муфтія мусульман Криму Номана Челебіджихана.

Зі змістовною презентацією про спільну роботу місцевого меджлісу села Віліно і релігійної громади «Алма – Тархан» виступив її голова Руслан Абдуллаєв. «Копітка робота, постійне спілкування зі співвітчизниками «від дверей до дверей» за роки діяльності Вілінського місцевого меджлісу і релігійної громади «Алма – Тархан» дозволили заробити нам найголовніший капітал – люди почали один одному довіряти», – зазначив у своєму виступі Р. Абдуллаєв. За його словами, спільним рішенням зі співвітчизниками, релігійна громада проводить збір добровільних внесків. «Щорічно кожна кримськотатарська сім’я, що проживає в селищах Віліно і Піщане передає до нашої громади по 100 грн., ми ведемо повну звітність за кожну витрачену гривню перед населенням, – продовжив Абдуллаєв. – За три роки, дякуючи такій колективній допомозі, ми провели оздоблювальні роботи нашої мечеті, побудували центральні ворота і огорожу, реконструювали актовий зал для Вілінської школи № 2».

Що стосується форми звітності, Руслан Абдуллаєв поділився своїм досвідом, розповівши, що в період священного місяця Рамадан, під час іфтарів для жителів селищ, очолювана ним релігійна громада представляє результати виконаної роботи у форматі відео-презентації, де представлена також і детальна статистика витрат.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, обраний делегатом Курултаю від Бахчисарайського регіону, подякував чинному складу Бахчисарайського регіонального меджлісу за ефективний і постійний зв’язок з Міллій Меджлісом, його активну і плідну роботу.

«Сьогодні в нашому народі чимало людей, які щиро вносять лепту у збереження і розвиток культурних і релігійних об’єктів кримськотатарського народу, – продовжив Мустафа Джемілєв. – Серед таких людей немало і співвітчизників, що проживають в Бахчисараї, завдяки яким ми відновлюємо мечеті, культурні центри і зможемо реалізувати в майбутньому інші корисні проекти».

У ході засідання, була порушена і конфліктна ситуація в Бахчисарайському історико-культурному заповіднику.

За словами А.Чийгоза, на балансі заповідника знаходиться 138 унікальних пам’яток історії, культури, релігії кримськотатарського народу. «На жаль, їх стан на сьогоднішній день не є задовільним і ситуація, що склалася в історико-культурному заповіднику розглядається як конфліктна, – заявив Чийгоз. – Говорячи про стан цих пам’яток я не можу не сказати про стан 2 поверху головного корпусу Ханського палацу, про стан головної Ханської мечеті, яка потребує капітального ремонту. Східний мінарет мечеті знаходиться в жахливому стані і на даний момент не розроблено проект про реконструкцію. Про ці проблеми можна багато говорити, але на жаль, за красивими відповідями генерального директора БДІКЗ Валерія Науменка ніяких дій не відбувається».

Глава Бахчисарайського регіонального меджлісу нагадав про тривалу боротьбу щодо звільнення території «Азизлер» у 2006 році, і після довгоочікуваного звільнення території, співробітниками заповідника не розпочаті розкопки і археологічні дослідження. «Ця робота стоїть, і історико-культурний заповідник ніякого інтересу до роботи не висловлює», – підкреслив Чийгоз.

Ахтем Чийгоз переконаний, що гендиректор Бахчисарайського історико-культурного заповідника В.Науменко здійснює діяльність щодо пам’яток історії та культури кримських татар, яка, в результаті, призводить до знищення історичної пам’яті корінного народу Криму.

«Незважаючи на численні переговори керівництва Бахчисарайського регіону, Меджлісу кримськотатарського народу, колективу заповідника та громадськості з Валерієм Науменком на предмет стабілізації ситуації в Бахчисарайському історико-культурному заповіднику, яких-небудь ефективних результатів нам не вдалося досягти», – сказав на завершення Ахтем Чийгоз.

На думку Ахтема Чийгоза і присутніх на нараді членів регіональних і місцевих меджлісів, в ситуації, що склалася, єдиним виходом є зміна керівництва заповідника.