Народний депутат України Мустафа Джемілєв і члени Меджлісу Алі Хамзін і Аслан Омер Киримли взяли участь у саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі
З 27 по 28 листопада народний депутат України Мустафа Джемілєв на запрошення Сейму Литви взяв участь у саміті «Парламентський форум Демократії» , який був організований парламентом Литви , як країною головою ЄС в рамках саміту «Східного партнерства» , де очікувалося підписання Угоди про асоціацію України в ЄС.
«Парламентський форум Демократії» був організований для глав Комітетів у закордонних справах країн – членів ЄС і присвячений питанням розвитку демократії та європейських цінностей в країнах, що прагнуть до асоціації з Європейським Союзом.
У ході роботи саміту , на сесії , присвяченій сучасній ситуації в Україні напередодні процесу підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС , ведучим якої був голова Комітету Сейму у закордонних справах професор Бенедіктас Юодка , зі спеціальною доповіддю виступив лідер кримськотатарського народу , відомий радянський дисидент , народний депутат України Мустафа Джемілєв.
Констатуючи поточне положення кримськотатарського народу в Україні , Мустафа Джемілєв звернув увагу учасників саміту , що незалежно від того , що кримські татари протягом усього періоду незалежності України знаходяться в дискримінаційному становищі , національна система самоврядування «Курултай – Меджліс кримськотатарського народу» активно підтримує необхідність підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
«Підписання Україною угоди про асоціацію з Євросоюзом відкрило б шлях до цивілізованого вирішення багатьох проблем , у тому числі , вирішення у відповідності з європейськими стандартами проблем прав малочисельних етносів та їх захист», – зазначив Мустафа Джемілєв.
Особливо відзначаючи негативне ставлення до процесу підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з боку Росії , Мустафа Джемілєв закликав країни ЄС і міжнародні організації докласти всіх зусиль для нейтралізації дій «північного сусіда» України і надати всебічне сприяння інтеграції України в європейське співтовариство.
На сесії , присвяченій ситуації в Україні , також виступили європейський політичний діяч Пет Кокс (член наглядової місії Європарламенту «Кокса – Кваснєвського» в Україні), голова комітету закордонних справ Європейського парламенту Ельмар Брок , голова комітету ВРУ з закордонних справ Віталій Калюжний , голова партії «УДАР Віталія Кличка» Віталій Кличко , народні депутати України Борис Тарасюк , Петро Порошенко та Микола Катеринчук.
Виступи доповідачів були присвячені ситуації, що склалася в Україні , пов’язаній з останніми подіями , коли керівництво країни відмовилося від підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Наприкінці Форуму були прийнято «Заяву учасників Парламентського Форуму Демократії щодо Східного Європейського партнерства і надії українців». Авторами прийнятої заяви виступили Емануеліс Зінгерс , Вітаутас Ландсбергіс і Борис Тарасюк. Зазначений документ , в числі інших учасників Форуму , підписав і народний депутат України Мустафа Джемілєв.
За підсумками Форуму також була прийнята спільна резолюція «Зустріч голів комітетів з міжнародних справ» . «Парламентський форум за демократію «Парламенти для демократії: на шляху до більш амбіційного глобального співробітництва» .
28 листопада, в другій половині дня , відбулася прес – конференція , організована депутатом Європарламенту Вітаутасом Ландсбергісом . Народні депутати України Мустафа Джемілєв , Борис Тарасюк , Микола Корнійчук і член Комітету у закордонних справах Сейму Литви Емануеліс Зінгерс озвучили сучасну ситуацію в Україні і реальний стан корінного народу Криму – кримських татар.
Модераторами зустрічі з пресою виступили професор Вітаутас Ландсбергіс і представник Меджлісу кримськотатарського народу Литви д -р Алас Якубаускас .
Мустафа Джемілєв дав докладну інформацію щодо сформованої ситуації в Криму, і причини скликання з ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу Міжнародного Форуму з відновлення прав кримськотатарського народу в 2014 році. Екс – глава Меджлісу М.Джемілєв підкреслив , що представницький орган кримських татар є послідовним союзником демократичних сил України , її територіальної цілісності та незалежності і активно виступає за підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
29 листопада делегація Меджлісу кримськотатарського народу на чолі з народним депутатом України Мустафою Джемілєвим відвідала місце компактного і історичного проживання татар Литви – місто Тракай , де зустрілася з мером Тракайського районного самоврядування Вітатусом Залецкасом та директором адміністрації самоврядування Астой Кандратавічене .
У ході бесіди сторони висловили готовність розвивати культурні та гуманітарні зв’язки між кримськотатарським і литовським народами.
Мустафу Джемілєва в офіційному візиті до Вільнюса супроводжували Аслан Омер Киримли – заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу , керівник управління зовнішньоекономічних зв’язків , інвестицій та розвитку національної економіки і Алі Хамзін – керівник Управління Меджлісу із зовнішніх зв’язків , а також д -р Адас Якубаускас – представник Меджлісу кримськотатарського народу в Литві.