Меню

Рефат Чубаров : «… В Криму самозахоплень не буде, якщо «галявини протесту» стануть селищами»

27 Листопада 2013
Рефат Чубаров : «… В Криму самозахоплень не буде, якщо «галявини протесту» стануть селищами»

Інтерв’ю голови Меджлісу кримськотатарського народу для «Сегодня.ua»

Голова кримськотатарського Меджлісу розповів про фактор впливу Джемілєва і сприяння в боротьбі з радикалами , про те , хто провокує самозахоплення і чи варто зараз вибачатися за участь кримських татар в фашистських формуваннях

– Зі вступом на посаду вже відчули тяжкість цієї відповідальності ?

– Ми всі звикли до того , що Мустафа аг’а , перебуваючи на посаді голови Меджлісу кримськотатарського народу , брав на себе вирішення найбільш важких проблем. Тим самим він давав можливість своїм заступникам займатися повністю закріпленими за ними повноваженнями. Зараз же , без нього , це відчувається відразу , оскільки в мене помітно додалося нових напрямків , звідси – постійне почуття відповідальності. Безліч проблем , вирішення яких люди очікують від Меджлісу , нами можуть вирішуватися виключно в рамках тих можливостей , які ми маємо , а їх межі , на жаль , не такі широкі. Ми не державний орган , що володіє повноваженнями зобов’язувати або примушувати. У нашому випадку , багато що залежить від усвідомлення людьми своєї ролі і відповідальності.

– Вплив і авторитет Мустафи Джемілєва буде позначатися на роботі Меджлісу ?

– Чим більше у людини харизми і авторитету в суспільстві , тим менше йому потрібно втручатися. Для лідера такого високого рівня , як Мустафа аг’а , достатньо час від часу давати сигнали суспільству щодо найпринциповіших питань . Мустафа аг’а , з моменту мого обрання головою Меджлісу , не дозволяв собі втручатися в роботу Меджлісу. І я впевнений, що і далі він не дозволить собі дріб’язкової опіки . В його характері – максимально довіряти своїм соратникам .

– До речі , а за яких обставин і коли ви познайомилися з Мустафою Джемілєвим ?

– Після закінчення Московського державного історико – архівного інституту в 1983 році , я мав намір влаштуватися на роботу до Кримського обласного архіву. Приїхав до Сімферополя , але мені відмовили в прийомі на роботу , зрозуміло , що тоді іншого і не могло бути. Був розподілений як молодий спеціаліст на роботу до Риги . У період перебудови включився в громадське життя , очолив Товариство кримських татар Латвії , потім мене обрали головою Асоціації національно – культурних товариств Латвії. У 1989 році обрався депутатом Ризької міської ради за підтримки Народного фронту Латвії. Тоді ж познайомився з низкою активних учасників кримськотатарського національного руху – Фуатом Аблямітовим , Усеїном Усеїновим , Решатом Аблаєвим , Ніязі Селімовим , що приїжджали до Риги для встановлення контактів з Народним фронтом Латвії. Був запрошений на установчий з’їзд ОКНД , що відбувся в Янгіюлі в 1989 році, де і познайомився з Мустафа аг’а .

– Те, що при виборах голови лише з невеликою перевагою голоси розподілилися на вашу користь – не стало приводом для розколу в Курултаї ?

– Змагальність при обранні голови Меджлісу – це свідчення демократії нашого Курултаю . Звичайно , мені хотілося , щоб кількість голосів за обраного голову була більшою, але я сприймаю результат таким як є , оскільки в умовах демократії вирішальним може стати навіть один голос. У той же час, коли минув майже місяць роботи на посаді голови Меджлісу , можу зауважити , що максимальна відкритість позицій кандидатів під час Курултаю дозволила делегатам не тільки зробити усвідомлений вибір , але й настільки ж відповідально прийняти його результати. Відбулося вже три засідання новообраного Меджлісу , реалізуються завдання , поставлені Курултаєм . Як кажуть у таких випадках , політ проходить при нормальному режимі …

– Ви відновили діалог з владою АРК і вже зустрічалися з прем’єром Анатолієм Могильовом …

– Правда , Управління з інформполітики РМ АРК позначило для ЗМІ зустріч, що відбулася, як зустріч голови Ради міністрів з депутатом Верховної Ради Криму …

– Чому ?

– Мовляв , Меджліс не є зареєстрованою організацією , відповідно, керівник органу держвлади не може на офіційному рівні зустрічатися з його головою … Дитячий лепет , одним словом. У той же час, ми зустрілися і обговорили ряд питань як голова Меджлісу і голова Ради міністрів Криму. У першу чергу , ми позначили свої підходи для таких зустрічей. Так , обидва погодилися з тим , що є безліч питань розвитку Криму , в яких ми могли б об’єднати зусилля. Ми також обговорили питання , щодо яких наші підходи не збігаються. Наприклад , статус Меджлісу … Анатолій Могильов вважає , що Меджліс повинен зареєструватися відповідно до закону України в якості громадської організації . Я ж виходжу з того , що це питання підлягає врегулюванню на законодавчому рівні , скажімо , прийняттям спеціального закону України «Про статус кримськотатарського народу» … Але , повторюся , є питання , щодо яких зараз потрібно терміново об’єднувати зусилля. Скажімо , Держбюджет України на 2014 рік. Ось чому я запропонував голові Радміну Криму спільно лобіювати тут інтереси Криму , в тому числі й ті статті Держбюджету , якими передбачається виділення коштів на облаштування кримських татар, що повернулися. Відомі цифри , які мінімально необхідні для цього. Тільки на облаштування кримських татар необхідно на 2014 рік не менше 197 млн. гривень. Це офіційна цифра , передбачена в п’ятирічній програмі , затвердженій Кабінетом Міністрів України . І тому я запропонував Радміну Криму публічно наполягати в Києві на цій цифрі , оскільки , є велика ймовірність того, що Кабмін України спробує , як і в поточному році , обійтися мізерно меншими обсягами фінансування , що не дозволяють вирішити жодну проблему. Крім того, ми обговорили проблеми, пов’язані з проведенням міжнародного форуму. Я хотів би , щоб Радмін Криму також відкрито і твердо підтримав цю ініціативу. Одне із завдань цього форуму – залучення іноземних інвестицій для облаштування селищ кримських татар. Ми обговорили ще інші питання , але з цих двох питань ми знайшли більше розуміння . Є проблеми , які ще перебувають у стадії обговорення , оскільки поки різні підходи до їх вирішення , я не думаю , що їх зараз потрібно озвучувати.

– Самозахоплення , як спосіб отримати землю вже себе вичерпав ?

– Я не думаю , що будуть з’являтися нові самозахоплення , але для цього потрібно , щоб якомога скоріше існуючі «галявини протесту» перейшли в статус селищ , де облаштовуються люди. Працює Земельна комісія при РМ АРК , до її складу також входять члени Меджлісу. Завдання цієї комісії у взаємодії з місцевими органами влади розглянути можливість виділення земельних ділянок по кожній з «полян протесту» , які сформувалися майже 7 років тому. Є багато бюрократичних моментів , які не дозволяють швидко вирішити цю проблему. Скажімо , землі знаходяться на балансі Академії наук України або Міноборони України і треба пройти цілий ряд процедур , щоб їх повернути місцевим радам . Або питання, пов’язані з розробкою планів детальної забудови земель, що відводяться, на що потрібне фінансування .

– У середовищі кримських татар виникають нові релігійні течії , чи будете допомагати ДУМКу вирішити нові проблеми?

– Є невелика частина мусульманських громад , які не бачать себе в системі традиційної для кримськотатарського соціуму організації релігійного життя. Тут є елементи особистісних амбіцій , але є й фактор зовнішніх і внутрішніх маніпуляцій. Також не є секретом те , що релігійне життя кримських татар , діяльність мусульманських громад Криму знаходяться під особливим “прицілом” супротивників відновлення прав кримськотатарського народу. Звідси і безперервні спроби внесення розколу в кримськотатарське середовище . Відповідно, Меджліс і надалі сприятиме ДУМКу у зміцненні духовної і організаційної єдності кримських мусульман.

– Темою для спекуляцій у ваших опонентів залишається участь кримських татар у фашистських формуваннях , якби за цей епізод в історії були принесені вибачення від Меджлісу – це усунуло б можливість маніпулювати даним питанням ?

– Я не бачу в цьому ніякої необхідності , тим більше зв’язку з сьогоднішнім становищем кримських татар. Всі особи , хто переступив закони своїх держав того часу , понесли покарання в індивідуальному порядку. Інша справа , не всі держави , винні у вбивстві мільйонів людей , у тому числі і за національною ознакою , понесли покарання . Я вже не кажу про те , що абсолютно неприйнятними є ситуації , коли вже в умовах незалежної України немає належної правової оцінки діянням сотень державних і компартійних діячів , винних в організації Голодомору , депортації кримськотатарського народу , репресії проти учасників правозахисних рухів. Для того , щоб поставити крапку в нашому ставленні до минулого , переконаний , насамперед , слід об’єктивно і чесно визнати , що , злочинцем , який поставив на межу знищення цілі народи , що призвів до братовбивчої війни і ненависті один до одного стала саме радянська держава, в якій ми всі жили. Тоді й буде поставлена остаточна крапка у відношенні до всіх, хто скоював злочини проти особистості. Незалежно від того , де і в якій армії вони служили. І неважливо , ким вони були в тій ситуації – співробітниками НКВС або гестапо , державними функціонерами або колабораціоністами .

– З якими проблемами сьогодні люди найчастіше звертаються до Меджлісу ?

– Діапазон питань, з якими звертаються співвітчизники до Меджлісу , широкий. У їх числі основне місце займають питання , характерні для всього нашого суспільства : житло , проблеми працевлаштування , особливо молоді , надання допомоги в лікуванні хворих , різні конфліктні ситуації при взаємодії з органами державного управління . Особливу нішу займають звернення з питань землі , виділення якої пов’язане високим рівнем корупції в органах влади.

Зауважу , що для багатьох кримських татар Меджліс виступає в якості останньої інстанції , куди вони можуть звернутися за захистом своїх прав. Нерідко зміст їх звернень носить такий характер , що потрібно бути , як мінімум , президентом країни , щоб допомогти людині . Власне , такий стан речей свідчить ще й про те , що держава часто залишає людей наодинці зі своїми проблемами.

– Як вдома поставилися до вашого рішення «йти в голови» , адже зараз ваш графік став ще більш завантаженим ?

– Батьки вже давно змирилися з тим , що я практично весь віддаюся рішенню народних проблем , так само відносяться і мої діти. Ось у цьому плані особливо нічого не змінилося.

– Ви активний користувач соцмереж . Чим це вмотивовано?

– Дякуючи фейсбуку, я завжди перебуваю в гущі інформаційної ситуації в Україні і в світі. Зрозуміло , я і сам використовую фейсбук для того , щоб оперативно донести свою точку зору щодо проблем, які мене хвилюють.

– Що після роботи допомагає вам відволіктися від щоденних проблем?

– Коли у мене з’являється вільний час , я використовую його для читання. Для цього я частіше використовую інтернет – бібліотеки , ніж купую книги. Крім спеціальної літератури перевагу віддаю книгам мемуарно – історичного характеру та дослідженням новітнього часу. Мені цікаві погляди і мотивації людей , чиї рішення і поведінка впливали на хід розвитку історії. Так , нещодавно прочитав Бориса Бажанова «Спогади колишнього секретаря Сталіна». Власне , ніяких нових фактів , раніше мені не відомих , звідти не почерпнув , але цікавими видалися спостереження автора про взаємини Сталіна і його найближчого оточення в боротьбі за владу. Просто серпентарій однодумців , павуки в банці … Але наше суспільство і сьогодні багато в чому обтяжене наслідками їхньої діяльності.

Джерело: “Сегодня”

Автор: Керменчіклі Арсен