Рефат Чубаров: Кримські татари сьогодні потребують об’єднаної допомоги України та міжнародної спільноти у подоланні наслідків злочину, здійсненого майже 70 років тому
Ваші Високоповажності Панове Посли!
Високі представники іноземних дипломатичних представництв та представництв міжнародних організацій в Україні !
Вельмишановні народні депутати України, представники Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим!
Шановні журналісти!
Пані та панове!
Це честь для мене вітати вас на третій щорічний зустрічі керівництва Меджлісу кримськотатарського народу з главами іноземних дипломатичних представництв та представництв міжнародних організацій в Україні.
Дякую вам за те, що у ваших напружених робочих графіках, особливо з огляду на підготовку до Вільнюського саміту, знайшовся час для нашої зустрічі. Ми цінімо таку високу повагу та розуміння важливості кримськотатарської проблеми нашими партнерами.
Шановні учасники заходу, буквально три тижні тому відбулася перша сесія Курултаю кримськотатарського народу VIскликання, на якому було обрано новий склад Меджлісу кримськотатарського народу та його
Отже, шановні пані та панове, дозвольте мені представити високоповажному зібранню новобраних членів Меджлісу кримськотатарського народу, які сидять поруч з нами за столом
Всі мої товариші по Меджлісу пройшли через подвійні вибори. Спочатку вони отримали довіру виборців, які обрали їх делегатами Курултаю кримськотатарського народу – вищого представницького органу кримськотатарського народу, потім – довіру делегатів Курултаю, які обрали їх членами Меджлісу.
Хочу запевнити вас, що новообраний Меджліс, виконуючи рішення Курултаю кримськотатарського народу, продовжуватиме зусилля своїх попередників щодо відновлення прав кримськотатарського народу. В нашій діяльності і далі залишатимуться незмінними принципи ненасильства, опори на основоположні міжнародні акти щодо прав людини та прав народів, збереження територіальної цілісності та суверенітету Української держави
Для нас також залишаються пріоритетними подальший розвиток інститутів національного самоуправління кримськотатарського народу, що формуються на засадах виборності, демократії та широкого і різноманітного плюралізму у кримськотатарському соціумі.
Як і раніше, головним інструментом та способом для успішного розв’язання чисельних питань, пов’язаних з поверненням, облаштуванням та відновленням прав кримськотатарського народу ми вважаємо сталий, системній та постійний діалог між владою та представницькими органами кримськотатарського народу.
Ваші Високоповажності Панове Посли!
Вельмишановні учасники зібрання!
Шановні пані та панове!
Час летить невмолимо, швидко, вимагаючи від нас своєчасних і ефективних рішень, спрямованих на створення гідних умов життя і розвитку суспільства.
Два роки поспіль – у жовтні 2011 та вересні 2012 років – ми проводили у цьому залі наші щорічні зустрічі з главами акредитованих в Україні іноземних дипломатичних представництв та представництв міжнародних організацій з метою обговорення шляхів реальної допомоги міжнародним співтовариством Україні в усунення наслідків злочинної депортації кримськотатарського народу з його Батьківщини та десятиліть насильницького утримання його у місцях вигнання, здійсненних колишнім радянським режимом.
Наші попередні зустрічі за своїми результатами придали нові надії та великі сподівання з боку кримських татар на те, що завдяки об’єднаним зусиллям Української держави та міжнародної спільноти нарешті будуть гідно і справедливо розв’язані чисельні проблеми, пов’язані с їхнім поверненням, облаштуванням та відновленням прав.
Користуючись нагодою, хочу висловити нашу вдячність офісу Верховного комісара ОБСЄ з питань національних меншин, співробітники якого ще у лютому 2012 року розробили та спрямували до вищого керівництва України Концепцію щодо «Міжнародного форуму про кримських татар та інших депортованих народів», а у серпні 2013 року – спеціальну доповідь Верховного комісара ОБСЄ «Інтеграція раніш депортованих осіб в Криму, Україна».
При цьому, у спеціальній доповіді Верховного комісара ОБСЕ з питань національних меншин детально та ретельно досліджено стан ситуації та надані рекомендації з вирішення таких актуальних напрямків, пов’язаних з відновленням прав кримських татар, як:
– правові аспекти повернення,
– земля, житло, власність,
– участь в політичному житті та управлінні,
– соціально-економічні аспекти повернення та інтеграції,
– мова, культура, релігія.
На наше переконання, обидва ці документи, розроблені Офісом Верховного комісара ОБСЄ з питань національних меншин згідно наших з вами звернень та рекомендацій на його адресу, можуть і мають бути покладені в основу подальшої роботи з підготовки та проведення Міжнародного форуму з питань відновлення прав кримських татар, необхідність проведення якого вже ні у кого не викликає сумнівів.
В той же час, ми досі не маємо чіткої та ясної позиції Президента України та Уряду України щодо дати проведення Міжнародного форуму.
Будемо говорити відверто, як це прийнято при наших спілкуваннях, серед владних українських високопосадовців є різні думки та підходи щодо необхідності Міжнародного форуму. Ви можете з ними ознайомитися серед тих документів, які покладені до матеріалів зустрічі.
Але там ви не знайдете такі точки зору, які не висловлюються офіційно, але доводяться до нас в інші способи.
Це такі посили, з котрими ми аж ніяк не можемо погодитися, оскільки вони носять характер недовіри та підозр щодо «істинних намірів кримських татар», які , мовляв, намагаються своїми зверненнями за допомогою до міжнародної спільноти та урядів інших країн забезпечити їм можливості щодо втручання у внутрішні справи України.
Можемо лише шкодувати про наявність таких підходів та оцінок наших старань відновити історичну справедливість по відношенню до кримськотатарського народу, чия трагедія, закладена злочинами тоталітарного режиму СРСР, до цього часу не отримала ані правової оцінки в умовах незалежної Української держави, ані правових інструментів щодо подолання її наслідків.
Шановні учасники високоповажної зустрічі!
Я розпочав свій виступ нагадуванням того, що час летить невмолимо, швидко, бо людське життя має свої терміни і своє завершення.
Наступного року відбудеться 70-і роковини з моменту здійснення тоталітарним режимом СРСР акту геноциду по відношенню до кримськотатарського народу.
Кожного дня уходять з життя безпосередні очевидці та жертви злочинної депортації, здійсненої 18 травня 1944 року. Це наші батьки та матері, дідусі та бабусі, які так і не дочекалися ані втішних слів, ані вибачення, ані законів, які б надавали їм впевненість в майбутньому своїх дітей та онуків.
До мене, як Голови Меджлісу кримських татар та моїх товаришів – членів Меджлісу щоденно звертаються наші поважні старші люди та запитують, правду кажучи, вимагають, здійснення нами заходів, які б забезпечили відновлення справедливості до них самих, до попередників, які загинули у висланні, до тисяч активістів кримськотатарського національного руху, що поклали своє життя задля повернення свого народу.
Приходять і їх діти и онуки, яким не байдуже власне майбутнє на землі своїх батьків. Вони більш нетерплячі, особливо щодо м’яко кажучи, нерівного ставлення кримської влади до людей, виходячи з їхньої етнічної, релігійної або іншої окремішності.
Не забуваймо й про те, що за різними оцінками від 100 до 130 тисяч кримських татар все ще залишаються у місцях вигнання, зокрема в Узбекистані та Росії. Вони також чекають на допомогу у поверненні на свою землю
Тому, дозвольте привернути вашу увагу до декількох цифр, які характеризують стан фінансування заходів по облаштуванню майже 300 нових поселень компактного розселення кримських татар та на потреби десятків тисяч родин, що повернулися на свою Батьківщину.
Ситуація виглядає таким чином:
– 2011 рік – у бюджеті закладено 23.289 млн. гривен, реально профінансовано 22.678 млн. гривен,
– 2012 рік – у бюджеті закладено 28.463 млн. гривень, реально профінансовано 7.982 млн. гривен,
– 2013 рік – у бюджеті закладено 10,9 млн. гривень, скільки реально буде профінансовано буде відомо наприкінці року,
Я майже не хочу ставити риторичне питання – що можна реально змінити в цих поселеннях за таким фінансуванням? Для порівняння та прикладу – будівництво лише однією середньонавчальної школи коштуватиме близько 40 млн.гривен. А ми маємо потребу в будівництві таких шкіл в десятках зазначених поселень.
Дорогі друзі!
Дозвольте мені саме так звернутися до вас – друзі! – оскільки ви своєю попередньою діяльністю та сьогоднішньою участю виявляєте щиру увагу до становища кримських татар і я впевнений, що разом ми знайдемо шляхи подолання існуючої ситуації та забезпечимо відновлення прав кримськотатарського народу в Україні.
Я висловлюю також велику надію на те, що Президент України, Верховна Рада України та Уряд України найближчим часом здійснюватимуть відповідні заходи, спрямовані на кардинальні і позитивні зрушення у вирішенні кримськотатарської проблеми.
Саме виходячи з такої надії, хочу наголосити на тому, що кримськотатарський народ, повертаючись на свою рідну землю, усвідомлює своє призначення, свою роль і свою відповідальність за сьогодення та майбутнє Криму і України. Ми пам’ятаємо свою давню и новітню історію, ми усвідомлюємо свою відповідальність за збереження та передачу новим поколінням кримських татар своєї етнічної, мовної, культурної та релігійної окремішності.
Саме тому, ми хочемо, нарешті, усвідомлення українським політикумом, українською центральною та кримською регіональною владою що ми є часткою української політичної нації, яка, як и українська титульна нація, має невід’ємно право зберігатися і розвиватися такими, якими ми відтворилися з глибин століть на свої рідній землі.
Саме тому, ми закликаємо, зокрема кримську владу, змінити своє відношення до кримських татар. Не можна і далі розглядати кримських татар як об’єкт маніпулювання. Подальша штучна ізоляція кримських татар від сфери управління, сегрегація кримських татар за критеріями особистої відданості або політичної належності, ігнорування представницьких органів кримськотатарського народу – Курултаю і Меджлісу , що безпосередньо обираються самими кримськими татарами і тощо – це шлях в нікуди.
Нажаль, у нашій зустрічі не присутні керівники виконавчої та представницької влади Автономної Республіки Крим, хоча ми їх також запрошували, ми пропонуємо чільникам автономії відновити постійний та системний діалог між владою та Меджлісом кримськотатарського народу зі усіх питань, які можуть і мають бути вирішені на рівні повноважень Криму. Впевнений, що розпочавши з цього, ми могли б разом виступати з багатьох інших питань, які потребують вирішення на рівні Києву, зокрема щодо повернення логічного формату складу Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України.
Шановні учасники високоповажної зустрічі!
Кримські татари – справжні патріоти своєї землі і це вони довели десятиліттями боротьби за повернення на Батьківщину. Без сумніву, вони прикладатимуть і далі всі свої сили задля злагоди, миру та спокою на кримській землі. Саме тому, кримські татари сьогодні потребують об’єднаної допомоги України та міжнародної спільноти у подоланні наслідків злочину, здійсненого проти кримськотатарського народу та Криму майже 70 років тому
Кримські татари – віддані громадяни Української держави і вони далі прикладатимуть зусилля задля укріплення її суверенітету і територіальної цілісності. Саме тому, Меджліс кримськотатарського днями прийняв спеціальне звернення до Президента України та всіх учасників Вільнюського саміту з закликом підписати Угоду між Україною та Європейським Союзом. Текст цього звернення також розданий учасникам нашої зустрічі.
Дякую вам за ваше терпіння!
Нагадаемо, 21 листопада 2013 р.в Києві пройшла третя щорічна зустріч керівництва Меджлісу кримськотатарського народу з головами і представниками дипломатичних місій і міжнародних організацій, акредитованих в Україні. В ній узяли участь понад 30 представників посольств іноземних держав, міжнародних організацій, таких як ООН, ЄС, Представництво Міжнародної організації з міграції в Україні, Регіональне Представництво УВКБ ООН в Республіці Білорусь, Республіці Молдова і Україні, повний склад Меджлісу кримськотатарського народу та новообраний голова Меджлісу пан Рефат Чубаров.
Офіційним організатором зустрічі виступила Благодійна організація «Фонд розвитку Криму», партнером – «Кримська міжнародна бізнес асоціація».