В КНУ ім. Т.Шевченка відбулася дискусія «Крим: спротив, що народжує свободу»

20.05.2025
В КНУ ім. Т.Шевченка відбулася дискусія «Крим: спротив, що народжує свободу»

У Київському національний університет ім. Тараса Шевченка 20 травня відбулася панельна дискусія «Крим: спротив, що народжує свободу», покликана висвітлити спротив на окупованому півострові серед молоді, озвучити персональні історії, почути людей, які особисто зіткнулись з російським репресивним режимом.

В дискусії взяли участь Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко, кримчанка і колишня політув’язнена Леніє Умерова, військовослужбовець, кримчанин Артем Кисельов, Голова правління Crimean Human Rights Group Ольга Скрипник. Модерував подію керівник Відділу інформаційного забезпечення Представництва Євген Бондаренко.

У своїй промові Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів про спротив кримських татар і важливість вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу. Він зазначив, що  сьогоднішня російська модель тиску значно посилилася на відміну від практик радянського періоду.

«Ми часто не до кінця усвідомлюємо, що насправді відбувається в Криму і які там можливості виявляти незгоду з окупацією. Раніше, за радянських часів, якщо ти активно протестував, до тебе приходили, переслідували, репресували. Зараз в Криму ситуація абсолютна інша, там треба постійно демонструвати свою лояльність, інакше по вас обов’язково прийдуть. Ті люди, які чинять ненасильницький спротив, не співпрацюють з окупаційною адміністрацією, – це мужні люди, і таких сотні тисяч», – зауважив Рефат Чубаров.

Упродовж заходу діяла локація ініціативи «Листи до вільного Криму», де кожен охочий мав змогу підтримати незаконно ув’язнених громадян України.

Також студенти та викладачі мали змогу ознайомитися з виставкою «Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі», яка проводиться Центром прав людини ZMINA у різних містах України. Ця виставка об’єднує фотографії, що були зроблені журналістами та активістами задля фіксації злочинів російських окупантів з початку окупації Криму.