В Києві вшанували пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу

19.05.2025
В Києві вшанували пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу

Біля Меморіалу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, що розташовано в Сквері Миру в Києві 18 травня провели траурний захід до 81-их роковин депортації. 

У заході взяли участь Заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська, Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, Заступник Міністра закордонних справ України Євген Перебийніс, Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Турецькій Республіці Наріман Джелял, Постійна Представниця Президента України в Криму Ольга Куришко, військовослужбовці, культурні діячі, представники кримськотатарської громади та дипломатичних установ іноземних країн.

Від імені Президента України Володимира Зеленського відбулося покладання квітів до Меморіалу та запалення лампад. До участі в церемонії також долучилися всі присутні.

Заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська в своєму виступі наголосила, що справжня історична справедливість і досі не відновлена, а трагедія геноциду, який пережив кримськотатарський народ, продовжує відлунювати в сьогоденні. За її словами, зло, заподіяне у 1944 році, не залишилося в минулому – його новим проявом стала окупація Криму в 2014 році.

«У 2014 році Росія, вже як нова імперія, знову окупувала Крим, відновила практику репресій. Кримські татари знову стали мішенями режиму: відбулася заборона Меджлісу, тривають переслідування активістів, насильницькі зникнення, сфабриковані справи, незаконні вироки. Понад 60% усіх політичних переслідувань в окупованому Криму спрямовані проти кримських татар зараз. Як і 81 рік тому, жінки чекають на своїх чоловіків, синів, братів, зберігаючи віру, надію і гідність. Вони живе втілення сили, що проростає крізь утиски», – сказала Олена Ковальська.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко зазначив, що Верхована Рада докладатиме ще більше зусиль для того, щоб геноцид кримськотатарського народу був визнаний у ще більшій кількості країн світу:

«Верховна Рада щорічно звертається до парламентів світу, але, на жаль, останні 11 років це звернення складається ніби з двох частин: одна – про трагедію 81-річної давнини, інша – про свіжу трагедію, яка триває зараз»

Постійна Представниця Ольга Куришко у своїй промові розповідал про символізм, що закладено в самому Меморіалі, на якому цьогоріч вперше проведено траурні заходи: 

«Ви бачите на пам’ятнику три складові: 1783 рік – перша анексія кримського півострова, з якого почалась загарбницька політика російської імперії, яку продовжила радянська росія в 1944 році, коли депортувала всіх кримських татар зі своєї Батьківщини, і 2014 рік».

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров подякував усім, хто щорічно вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу в Україні та світі, хто підтримує його прагнення до справедливості, свободи і гідності. Він зачитав заяву в якій наголосив, що визнання геноциду є не лише встановленням історичної правди, а й важливим засобом недопущення подібних трагедій у майбутньому – особливо зараз, коли кримськотатарський народ, його права та культурна ідентичність знову опинилися під загрозою в умовах російської окупації Криму.

«Єдиним шляхом до справедливого миру та відновлення прав кримськотатарського народу є: деокупація Автономної Республіки Крим та м. Севастополя; відновлення територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах; створення національно-територіальної автономії кримськотатарського народу у складі суверенної України як форми реалізації права корінного кримськотатарського народу на самовизначення та забезпечення прав і свобод всіх громадян України, що проживатимуть на території Криму; притягнення до відповідальності всіх, хто здійснює злочини проти кримських татар та громадян України в тимчасово окупованому Криму; визнання міжнародною спільнотою депортації 1944 року актом геноциду», – наголосив Голова Меджлісу.

В Сквері миру протягом дня демонструвались документальні фільми про депортацію, про історію і культуру кримських татар, діяла акція «Листи до вільного Криму», в межах якої можна було написати лист підтримки кримським політв’язням, працювала інформаційна виставка.