В Києві пройшла публічна дискусія «Кримський плацдарм: як починалась російсько-українська війна»

21 Лютого 2025
В Києві пройшла публічна дискусія «Кримський плацдарм: як починалась російсько-українська війна»

В Музеї війни в Києві пройшла публічна дискусія «Кримський плацдарм: як починалась російсько-українська війна», організована у співпраці Музею Війни, Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, Кримською платформою та СrimeaDaily.

«20 лютого 2014 року військові РФ без розпізнавальних знаків увійшли на територію Криму, захопивши стратегічні об’єкти та військові частини Збройних Сил України. Цей день почав відлік російсько-української війни і довгі 11 років російської окупації Кримського півострову. Передувала цьому системна тривала робота росії над формуванням ідеї про “російський Крим”, спадкоємність Чорноморського флоту від СРСР до Росії та право порушувати суверенітет України на користь власних інтересів. А ще зухвалі спроби інтервенцій у державну політику та за межі кордонів, як от у 2003 на острів Тузла», – зазначили організатори події.

Під час дискусії, яку модерував Мартін-Олександр Кислий, історик, кандидат наук, керівник центру «Кримські студії» НаУКМА, спікери обговорювали історію та наслідки дій Росії у різних сферах та вимірах, які зумовили окупацію Криму, обставини та події в історії Криму після 2014, як півострів став плацдармом для розгортання російського вторгнення на материкову частину України у 2022 році.

В дискусії взяли участь:

– Рефат Чубаров – Голова Меджлісу кримськотатарського народу;

– Артем Кисельов – військовослужбовець морського флоту з Криму;

– Олександра Вісич – директорка музею Лесі Українки в Ялті;

– Дар’я Свиридова – юристка та експертка з питань прав людини, партнерка Адвокатського об’єднання “AZONES”.

В своєму виступі, згадуючи та аналізуючи події, з яких починалась окупація Криму в 2014 році та які передували їй, лідер Меджлісу Рефат Чубаров зазначив, що кримські татари задовго до 2014 року говорили про небезпеку зі сторони Росії та намагались донести до української влади інформацію про процеси, які відбувались на півострові, тоді було прийнято ряд відповідних резолюцій і звернень Меджлісу кримськотатарського народу, в яких йшлося про ті загрози, які несе знаходження Чорноморського флоту РФ на території України і які так і не були почуті українською державою.

«Якщо Росія залишиться в Криму – кримські татари щезнуть. Якщо ми зараз не зможемо відстояти Україну, то через певну кількість років без своєї держави будуть щезати і українці. Ми маємо про це говорити, бо якщо світ, завдяки новим політикам з нової адміністрації США, перейде на прагматику і відкине базові цінності, на яких будується міжнародне право, то в світі пануватиме хаос», – резюмував Рефат Чубаров.