Сенат Чехії визнав депортацію кримських татар геноцидом
18 грудня в Празі Сенат Чехії одностайно прийняв резолюцію, якою визнав депортацію кримських татар актом геноциду. 70 голосів – за, 0 – проти, 0 – утримались.
Чехія стала сьомою країною, що визнала геноцидом депортацію кримськотатарського народу в травні 1944 року. До цього відповідні рішення були прийняти парламентами України, Литви, Латвії, Естонії, Канади та Польщі.
Після голосування перед членами Сенату виступив лідер кримськотатарського народу та народний депутат України Мустафа Джемілєв. В своєму зверненні він відзначив, що ухвалення рішення про визнання геноцидом сталінської депортації 1944 року, є суттєвою моральною підтримкою Україні та особливо корінному народу Криму, який зараз зазнає найбільших репресій з боку окупантів та по суті повторного геноциду.
Також в своїй промові Мустафа Джемілєв подякував Чехії за те, що у ці важкі для України роки країна підтримує, надає всебічну допомогу та прийняла до себе сотні тисяч українців, які рятуючись від постійних російських бомбардувань були змушені залишити батьківщину.
«Найбільш небезпечним для України та особливо для мешканців окупованих територій є проєкти, що передбачають припинення вогню по лінії зіткнення воюючих сторін, тобто залишення на невизначений час за агресором усіх окупованих ним українських територій. Такий план на наш погляд ніяк не можна назвати мирним. Це швидше за все буде тимчасовим заходом для можливості агресору підготуватись до ще більш масштабної, кровавої війни. Будь-який мирний план має базуватись на нормах міжнародного права. А норми міжнародного права грунтуються на недоторканності держав, територіальної цілісності, політичної незалежності, компенсації країною-агресором завданих внаслідок агресії матеріальних збитків та притягнення до відповідальності керівників країни, що вчинила агресію, та всіх військових злочинців», – сказав Джемілєв в частині промови, що стосувалась обговорюваними нині варіантами планами припинення війни та підписання мирного договору.