Меню

У Києві дискутували про майбутнє Криму та роль кримських татар

12 Серпня 2024
У Києві дискутували про майбутнє Криму та роль кримських татар

Українська школа політичних студій спільно з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим та Центром прав людини ZMINA провела Клуб УШПС “Адміністративно-територіальний устрій деокупованих територій: питання статусу Криму”. 

До окупації Крим мав статус автономної республіки у складі України. Але яким має бути статус півострова після його деокупації, аби уникнути можливих спекуляцій і водночас забезпечити розвиток Криму як одного з унікальних регіонів української держави, а кримськотатарському народу й етнічним українцям на півострові – врахування їхніх інтересів та прав? Про це Спільнота Школи говорила із запрошеними спікерами під час Клубу УШПС.

Таміла Ташева, Постійна представниця Президента України в АР Крим, очільниця Національного офісу Кримської платформи, випускниця УШПС 2021 року, акцентувала на важливості того, що вже сьогодні ми маємо напрацьовувати кроки у контексті відновлення публічної влади в Криму після деокупації, що передбачає відновлення діяльності державних органів влади, правоохоронних органів та інших структур на звільнених територіях.

Коли ми говоримо про роль держави у вирішенні майбутнього Криму, потрібно здійснювати комунікацію та консультацію з представницькими органами кримськотатарського народу або інших корінних народів — і це дуже важливо. Зрозуміло, що після деокупації йтимуть першочергові кроки: стабілізація ситуації на півострові, створення військових адміністрацій. Ми говоримо й про те, що буде далі — поступовий перехід від військових до військово-цивільних адміністрацій. Але настане період, коли ми будемо приймати рішення й щодо проведення виборчого процесу, і на цей момент ми маємо бути готові з нашою спільною візією того, яким ми бачимо Крим майбутнього.

Ця спільна візія має враховувати забезпечення фундаментальних прав корінного народу Криму на території півострова. Про це під час заходу говорив Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат III-IV та VIII скликань.

Для кримських татар важливе питання ефективної участі в житті Криму. Говорячи про особливий статус, ми маємо фокусуватися не лише на статусі, а й на процедурах та механізмах для забезпечення фундаментальних прав корінного народу Криму на території півострова. Крим — це батьківщина кримськотатарського народу і це невідʼємна частина України.

Та найголовніше у процесі формування візії щодо майбутнього Криму – робити акцент не на формі й назві, а на змісті: що саме ми закладаємо в основу, коли пропрацьовуємо різні варіанти майбутнього статусу півострова? Арсен Жумаділов, генеральний директор ДП “Державний оператор тилу” та випускник УШПС 2018 року, переконаний, що базисом мають бути демократичні цінності, адже вони є спільними і в розумінні кримських татар, і у визначенні української держави.

Кримські татари і українська держава з суспільством мають взаємодіяти, щоб напрацювати нове бачення статусу Криму після деокупації. У нас може бути багато відмінностей у деталях, але базові цінності у нас спільні: людиноцентричність, демократизм. Я впевнений, що ми зможемо вийти на спільні знаменники.