Меню

Прийом Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва в Сеймі Литовської Республіки

24 Жовтня 2013
Прийом Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва в Сеймі Литовської Республіки

22 жовтня 2013 року Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і члени делегації з Криму були прийняті заступником голови Сейму Литовської Республіки Пятрасом Ауштрявічюсом .

Офіційна зустріч проходила в Президентському залі Сейму.

Сейм Литовської Республіки представляли Емануеліс Зінгеріс – член комітету Сейму у закордонних справах , член комітету Сейму у справах Європи (фракція Союз Вітчизни – литовських християн – демократів) , Сергій Урсул – член комітету Сейму у закордонних справах , член комітету Сейму у справах Європи (фракція Партії Праці) Арвідас Анушаускас – комітет Сейму з національної безпеки і оборони (фракція Союз Вітчизни – литовських християн – демократів) , Альгіс Стрельчунас – комітет Сейму з державного управління та самоврядування (фракція Союз Вітчизни – литовських християн – демократів).

Меджліс кримськотатарського народу представляли керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін , голова Спілки громад литовських татар , представник Меджлісу кримськотатарського народу в Литві Адас Якубаускас та помічник народного депутата України Мустафи Джемілєва з економічних питань Рустем Умеров .

На початку зустрічі заступник голови Сейму Литовської Республіки Пятрас Ауштрявічюс висловив подяку Мустафі Джемілєву за прийняте запрошення відвідати Сейм Литовської Республіки .

На прохання заступника голови Сейму Литви , глава Меджлісу Мустафа Джемілєв інформував литовських парламентаріїв про сучасне становище і розвиток кримських татар в Україні і Криму .

За словами Мустафи Джемілєва , становище кримських татар можна охарактеризувати як важке і в цілому дискримінаційне . «Доказом цієї ситуації є широкий спектр питань, зокрема , відсутність законодавчих актів , спрямованих на відновлення прав депортованого кримськотатарського народу та історичної топоніміки , вмить зміненої після масової депортації кримських татар , забезпечення ефективного представництва кримських татар в органах державної влади і управління , в питаннях наділення землею та інших проблемах» , – пояснив глава Меджлісу.

Голова Меджлісу особливо відзначив , що показником складної ситуації у вирішенні кримськотатарської проблематики є також факт проведеної 19 вересня 2013 року в РМ АРК зустрічі з Комісаром Європейського Союзу з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефаном Фюле , в якій взяли участь керівництво автономії Криму , глава МЗС України Леонід Кожара та керівництво Меджлісу.

Глава Меджлісу підкреслив , що основним питанням зустрічі стало обговорення необхідності проведення Міжнародного форуму з відновлення прав кримськотатарського народу , а також необхідності правового визнання в Україні статусу Меджлісу кримськотатарського народу. «Як результат побоювання за долю кримських татар також була озвучена позиція Європарламенту , де 26 вересня цього року відбулися термінові спеціальні парламентські слухання з питання прав людини – кримських татар» , – додав М.Джемілєв .

На питання Пятраса Ауштрявічюса «як Меджліс кримськотатарського народу ставиться до підписання Угоди про асоціацію України з ЄС , яка відбудеться в рамках саміту «Східного партнерства» 28-29 листопада у Вільнюсі» , глава Меджлісу озвучив позицію представницького органу кримських татар.

«Національний рух кримськотатарського народу , відомий світу як демократичний і ненасильницький , незважаючи на жорстокі репресії активістів національного руху в період радянської імперії та комуністичного режиму СРСР , принципово виступав за розвиток і демократичні реформи в радянському суспільстві , – заявив М.Джемілєв . – У незалежній Україні Меджліс кримськотатарського народу виступає єдиною проукраїнською і проєвропейською силою в Криму і завжди виступає в союзі з національно – демократичними силами України . І сьогодні , у цей важливий історичний час для України , Меджліс кримськотатарського народу , без всякого роду умов , виступає за підписання Угоди про асоціацію України з ЄС».

У бесіді з литовськими колегами , глава Меджлісу , народний депутат України зазначив , що навіть якщо Україна сьогодні не виконала ряд умов для підписання цього важливого документа , країни ЄС можуть проявити розуміння і надати політичний шанс Україні в рамках підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

Ця позиція Меджлісу кримськотатарського народу , озвучена його главою Мустафою Джемілєвим , викликала неприховане почуття подяки у представників Сейму Литовської Республіки . «Іншого ми й не очікували почути від лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва – всесвітньо відомого радянського дисидента і правозахисника , життя якого є символом боротьби проти комуністичного режиму СРСР і затвердження демократії» , – сказав заступник голови Сейму Литовської Республіки Пятрас Ауштрявічюс .

У свою чергу , керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін , звертаючись до депутатів Сейму Литовської Республіки , акцентував їх увагу на провокаційній ситуації , яка спостерігається останнім часом в Криму. В якості одного з прикладу, А.Хамзін розповів про те , як шовіністично налаштовані противники політики євроінтеграції України , в дні священного для мусульман свята Курбан – Байрам організували підпали мечетей в Криму.

На думку А.Хамзіна , подібна нахабна демонстрація своєї активності шовіністичними силами , які ймовірно користуються підтримкою у певних осіб у кримській і українській владі , є проявом їх реакції на підписання Угоди про асоціацію України в ЄС. «Вони здатні до великої дестабілізації в Криму і можливо навіть після підписання цього важливого документа для України» , – не виключає керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу.

Продовжуючи обговорення питання про заплановане проведення в 2014 році Міжнародного форуму з кримськотатарської проблеми , Мустафа Джемілєв попросив членів Сейму Литовської Республіки підтримати дану ініціативу Меджлісу. За його словами , офіційна позиція європейських політиків Міжнародного форуму сприятиме у тому числі затвердженню загальноєвропейських демократичних цінностей в Україні .

Пятрас Ауштрявічюс, завершуючи зустріч, відзначив , що кримськотатарський народ і народи Балтії об’єднує спільна трагічна історія в період комуністичного режиму СРСР . «Для нас відновлення справедливості у відношенні депортованого кримськотатарського народу – це не формальний підхід , а повноцінне розуміння відновлення справедливості у відповідності з цим визначенням» , – переконаний заступник голови Сейму Литви.

Емануеліс Зінгеріс , як голова організаційного комітету з проведення саміту «Парламентського форуму Демократії» , запланованого на 27-28 листопада у Вільнюсі , вручив офіційне запрошення Голові Меджлісу кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву взяти участь в цьому історичному заході. Варто відзначити , що в зазначеному Форумі візьмуть участь Голови Комітетів у закордонних справах країн – членів ЄС. Саміт запланований у дні підписання Угоди про асоціацію України в ЄС. За словами Емануеліса Зінгеріса , на саміті «Парламентський форум Демократії» Мустафі Джемілєву буде надана можливість для виступу з питання кримських татар.

Наприкінці зустрічі Мустафа Джемілєв передав до бібліотеки Сейму Литовської Республіки 4- х томник «Історія кримських татар» (автор Валерій Возгрін) , а також спецвипуск «Інтеграція раніше депортованих осіб у Криму, Україна» , підготовлений офісом Верховного Комісара ОБСЄ у серпні 2013 року. Окремо до Литовського сейму було подаровано керамічне блюдо з кримськотатарським орнаментом відомого кримськотатарського майстра Рустема Скибіна .