Справа Нарімана Джеляла та братів Ахтемових: рік за ґратами
Рік тому, 4 вересня 2021 року, російські спецслужби викрали першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла з його будинку в Первомайському під Сімферополем.
Разом із кримськотатарськими активістами Асаном й Азізом Ахтемовими його звинуватили у нібито “диверсії на газопроводі” в Перевальному. Після звільнення активісти розповіли про численні порушення їхніх прав при цьому затриманні. Російські силовики під час затримання били, принижували та знущалися із затриманих
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
10 вересня звинувачення Наріману Джелялу зробили більш жорстким. Тепер його разом з братами Ахтемовими назвали вже не посібником, а саме співучасником злочину за ч. 1 ст. 281 КК РФ. Ця диверсія, за заявою ФСБ, начебто була скоєна 23 серпня. Хоча саме в цей день Наріман Джелял був у Києві і брав участь у саміті Кримської платформи, існують десятки свідків, фото- і відеодоказів цього.
22 вересня адвокат Микола Полозов повідомив, що Джелялу знову посилили звинувачення. Тепер, за версією слідства ФСБ, його звинувачують у скоєнні диверсії в складі організованої групи за пунктом “а” ч. 2 ст. 281 УК РФ. Крім цього, у звинувачення додали ще ч. 4 ст. 222.1 УК РФ (незаконне придбання, передача, зберігання, перевезення, пересилання чи носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв в складі організованої групи). Тепер Наріману загрожує від 12 до 20 років позбавлення волі.
Ця явно сфальшована справа більше нагадує розправу і помсту за те, що кримськотатарські активісти не злякалися Росії, не відмовилися від Меджлісу і традицій свого народу. І за те, що один з лідерів цього народу прямо на суді заявив, що, попри загрози, він не збирається залишати свій дім. І це принципова позиція.
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України». Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов’язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Фігурантів справи звинувачують за п. «а», «б» ч. 2 ст. 281 (скоєння диверсії організованою групою, що спричинило заподіяння значної майнової шкоди), ч. 4 ст. 222.1 (незаконні придбання, зберігання та перевезення вибухових пристроїв, скоєні організованою групою), ч. 3 ст. 226.1 КК РФ (незаконне транспортування через митний кордон Митного союзу у межах ЄврАзЕС вибухового пристрою, скоєне організованою групою).
За сфабрикованим звинуваченням Джелялу та братам Ахтемовим загрожує 15 років ув’язнення. Суд має оголосити вирок 21 вересня.