17 травня в Криму пройшов прем’єрний показ першого кримськотатарського історичного художнього фільму «Хайтарма»
17 травня 2013 року в Криму пройшов прем’єрний показ першого кримськотатарського історичного художнього фільму «Хайтарма».
Це перший в історії незалежної України кримськотатарський історичний художній фільм, що розповідає про долю двічі Героя СРСР, легендарного кримськотатарського льотчика Амет-Хана Султана.
Перший день прем’єри фільму зібрав повні зали в сімферопольських кінотеатрах «Шевченко» і «Космос», а також у кінотеатрі м. Судак.
Гостями прем’єри були Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, внучка Амет-Хана Султана – Вероніка Амет-Хан, дочка старшого сина і єдиний нащадок великого льотчика, регіональний представник УВКБ ООН в Україні, Молдові та Білорусії Олдріх Андрисек, посол Єгипту в Україні Усама Тауфік Юсеф Бадр, Голова Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан, народний депутат України Олександр Мочков, а також представники Меджлісу кримськотатарського народу, республіканської та міської влади, міжнародних громадських організацій, громадськість, українські і кримські журналісти.
«Дорогі співвітчизники, друзі та гості. Це історичний момент для нас усіх, – почав свою промову перед прем’єрою глава Меджлісу Мустафа Джемілєв. – У нас з’явився перший в історії незалежної України кримськотатарський фільм. Найголовніше в ньому – це показ фактів депортації нашого народу, нашої національної трагедії. Безумовно, фільм розповідає про долю відомого кримськотатарського героя, двічі Героя Радянського Союзу, нашого хороброго національного діяча Амет-Хана Султана. Ми завжди ним пишалися, поважали і любили».
Глава Меджлісу висловив щирі слова подяки генеральному продюсеру фільму Лєнуру Іслямову, а також всій знімальній команді, які створили фільм, що має дуже велике значення для кримських татар.
Внучка Амет-Хана Султана Вероніка Аметхан не змогла стримати емоцій під час свого виступу.
«Для мене дуже приємно перебувати тут. Це дуже хвилюючий момент і я хочу подякувати всім, хто брав участь у створенні цього фільму. Я всім вам дуже вдячна», – сказала у своєму вітальному слові внучка легендарного кримськотатарського льотчика.
Генеральний продюсер фільму, засновник першого кримскотатарcкого телеканалу ATR Лєнур Іслямов, вітаючи гостей прем’єри, запросив головних героїв фільму «Хайтарма» приєднатися до нього і всіх, хто брав активну участь у створенні фільму.
На жаль, за станом здоров’я, режисер картини, який зіграв головного героя фільму Амет-Хан Султана – Ахтем Сейтаблаєв не зміг бути присутнім на прем’єрі своєї роботи.
«Вийшло трохи несправедливо, що я сьогодні один приймаю всі нагороди і похвали. Я вдячний всім, хто знімався в картині і працював над її створенням. Всі знімалися чесно, відверто, люди завжди були з нами і винесли всі випробування, які були на зйомці, – зазначив у своєму виступі Лєнур Іслямов. – Але ж вони знімалися у себе вдома і, можливо, вони таким чином хотіли пережити ще раз це, щоб вилікуватися від того, що було в ті трагічний і жахливі дні».
Після фільму тривалими, нестихаючими оплесками і криками «браво» глядачі подякували акторам, сценаристам, операторам, монтажерам і всім, хто брав участь у його створенні. Люди, виходячи з кінотеатру, не стримували своїх емоцій. У багатьох на очах можна було побачити сльози.
Варто відзначити, що після прем’єрного показу картини глава Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан в бесіді з Головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим повідомив, що має намір звернутися до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова про сприяння у показі кримськотатарського історичного художнього фільму «Хайтарма», який розповідає про депортацію кримськотатарського народу, на Першому національному каналі країни.