В Румунії співвітчизники прийняли важливе історичне рішення
Останнього місяця року, що минає, представники кримських татар Добруджі в Румунії прийшли до важливого рішення в процесі подальшого об’єднання зі своїм народом, який проживає на історичній батьківщині в Криму: поступово перейти на використання латинської графіки, затвердженою Національним Курултаєм Другого скликання в 1993 р.. Це рішення є важливим політичним кроком на шляху відродження та об’єднання кримськотатарського народу.
З 12 по 14 грудня 2012 року в Румунії на запрошення голови Демократичної спілки мусульман тюрко-татар Румунії Джеліла Есерджепа перебувала делегація Меджлісу кримськотатарського народу для участі в урочистих заходах, пов’язаних з Днем татар в Румунії, який щорічно відзначається 13 грудня.
До складу делегації на чолі з керівником відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзіним увійшли вчені Кримського інженерно-педагогічного університету: Ранета Гафарова – декан факультету кримськотатарської та турецької філології, Леніяр Селімова – кандидат філологічних наук, доктор літератури Анкарського університету, завідувач кафедри кримськотатарської і турецької літератури КІПУ , Ахтем Джелілов – кандидат філологічних наук, доктор філософії, заст. зав. кафедрою кримськотатарської і турецької літератури; актори Кримськотатарського академічного музично-драматичного театру Еміне Джевдетова і Сейтабла Меметов, представник кримськотатарської громадської організації «Яшлик» Ельдар Маметов.
12 грудня делегація перебувала в румунському місті Меджидіє, де відвідала місцевий філіал Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії. Голова філії Айдин Мурат познайомив гостей з діяльністю філії, розповів про участь співвітчизників у суспільному, культурному та політичному житті регіону.
Також гості зустрілися з викладацьким колективом школи-гімназії на чолі з директором Шісу Зішан, в якій навчаються понад 200 дітей кримських татар. У цей же день делегація Меджлісу відвідала мечеть султана Абдульмеджида, яка була побудована за його наказом у 1853 році.
13 грудня делегація з Криму взяла участь в урочистому святкуванні державного свята – Дня татар Румунії. Захід проходив в одному з центральних концертних залів міста Констанца.
До президії на чолі з головою Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії Джелілом Есерджепом, були запрошені посол Турецької Республіки в Румунії Омюр Шеленділ, Генеральний консул Турецької Республіки в м. Констанца Фюсун Арамаз, члени Сенату парламенту Румунії Ніколає Мога та Олександр Мозару, депутат Парламенту Румунії від Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії Амет Варол, радник держсекретаря у справах національних меншин Амет Аледін і член Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін.
Відкриваючи урочистий захід, Джеліл Есерджеп дав високу оцінку державній політиці Румунії по відношенню до представників національних меншин, завдяки якій кримські татари в Румунії консолідуються, зберігаючи і розвиваючи свою культуру, мову і національні традиції.
Окремо ним була висловлена подяка плідній роботі групи вчених з Криму і Румунії, яка працювала над проектом рішення про прийняття єдиного кримськотатарського алфавіту, заснованого на латинській графіці.
«Ми глибоко вдячні кримськотатарським ученим, які, в останні роки провели величезну роботу над створенням концепції щодо переходу кримських татар у Румунії на загальну кримськотатарську латинську графіку. Сьогодні громадські діячі і політики кримськотатарського народу повинні прийняти остаточне рішення і оголосити всьому світу, що кримські татари Румунії і Криму є єдиним народом. Це буде першим і дуже важливим кроком у процесі об’єднання народу на основі загального латинського алфавіту кримськотатарської мови, який нас об’єднував і гармонійно розвивався до депортації 1944 року. Ми єдиний народ і у нас відповідно має бути єдина мова на основі латиниці. Це буде також важливим кроком кримськотатарського народу на шляху його інтеграції в Європейське співтовариство народів і держав» – сказав Джеліл Есерджеп.
Омюр Шеленділ від імені свого уряду привітав кримських татар. Він дав високу оцінку румунській державі, яка, дотримуючись загальновизнаних демократичних цінностей щодо національних меншин, створила максимально сприятливі умови для збереження мови, культури і розвитку кримських татар Румунії.
Алі Хамзін, привітавши співвітчизників зі святом, передав теплі слова вітання голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва і співвітчизників, що проживають в Криму. У своєму виступі він відзначив важливу роль кримських татар Добруджі в процесі відродження всього народу, який після депортації 1944 року протягом останнього майже чверті століття продовжує повертатися і облаштовуватися в Криму.
У концертній програмі виступили Сеітабла Меметов і Еміне Джевдетова, чиї пісні про Крим викликали бурю емоцій у залі.
14 грудня в офісі Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії пройшло засідання, присвячене обговоренню питань, пов’язаних з прийняттям єдиного латинського алфавіту кримськотатарської мови, затвердженого Курултаєм кримськотатарського народу у 1993 році. В ході обговорення виступили професор і засновник газети «Karadeniz» Дженан Болат, мистецтвознавець, професор Університету Овідіус (м. Констанца) Ібрам Нуредін, професор і редактор журналу «Kadinlar Dünyasi» Неріман Ібраїм. Вони відзначили важливість цього питання і висловили ряд зауважень та пропозицій, які просили врахувати при підготовці проекту документа про перехід кримськотатарської мови на загальну латинську графіку. Цей, як зазначив Джеліл Есерджеп, історичний документ мають затвердити національні збори – Курултай кримських татар у Румунії, який спеціально буде скликаний на початку 2013 року.
Остаточна підготовка проекту документа доручена редакційній групі Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії.
Делегації Меджлісу кримськотатарського народу був вручений випущений вперше тлумачний словник кримських татар Добруджі (DOBRUCA KIRIMTATAR AĞZI SÖZLÜĞÜ), що складається з 3-х томів і включає в себе 75 000 слів. Автор тлумачного словника, виданого в Констанці 2011 року, професор Осман Карахан.