Меню

У Гданську відбувся міжнародний історичний симпозіум «Пам’ять Європи»

18 Грудня 2012
У Гданську відбувся міжнародний історичний симпозіум «Пам’ять Європи»

З 13 по 16 вересня у місті Гданську (Польща) проходила міжнародна конференція «Пам’ять Європи. 1-й симпозіум європейських організацій, що займаються дослідженням історії XX століття».

Мета організаторів заходу полягала в ініціюванні публічного дискурсу за участю провідних фахівців у галузі вивчення історії європейських (і світових) тоталітаризмів в минулому столітті.

У Гданськ на два дні з’їхалися близько 100 представників музеїв, дослідницьких центрів та громадських організацій з Італії, Франції, Угорщини, Румунії, Ізраїлю, України та інших країн, які в своїх виступах намагалися відповісти на запитання про наявність в Європі феномена “acquis historique communautaire” (пер. з франц. “загального історичного досвіду”).

Україну на Симпозіумі представили Харківська Гельсінська спілка з прав людини в особі його керівника Євгена Захарова і керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін, який виступив з двома зверненнями під час дебатів.

Хамзін зазначив, що в процесі вивчення наслідків і жертв двох тоталітарних режимів ХХ століття окремої уваги потребує такий злочин як депортація, в якому вигнання цілих народів явно відносяться до злочинів проти людяності. «Кримськотатарський народ постраждав не тільки від комуністичного режиму СРСР, який його депортував і в ході якого загинуло 46,2% його населення, він постраждав і від окупації нацистською Німеччиною Криму, коли військовий вермахт спалив більше 100 кримськотатарських сіл у Криму, а це більше 100 мечетей, не менше 80 шкіл, десятки історичних і культурних пам’ятників», – сказав Алі Хамзін, звертаючись до учасників Форуму.

Він також повідомив про заснування КРИМСЬКОГО ФОРУМУ відомими радянськими правозахисниками і дисидентами в травні цього року в Криму і запропонував використовувати їх величезний досвід і внесок в сучасному військовому процесі формування загальноєвропейської історичної свідомості.

Гданський симпозіум став першим кроком на шляху створення європейського дискусійного форуму, присвяченого проблемам загальної ідентичності та історичної пам’яті.

Участь у цьогорічному семінарі таких відомих в науково-історичному та суспільно-політичному світі особистостей, як Маркус Мекель, німецький соціал-демократичний політик, член Бундестагу відповідальний за відносини Німеччини з Польщею, італійський журналіст Луїджи Спінола з Radio3mondo, професор Атілла Пок – член президії Угорської академії наук, професор Стефан Требст з Університету в Липську, Базиль Керський, директор Європейського Центру Солідарності та інших, підтвердило величезну корисність і актуальність теми.

Черговим доказом значущості проблеми наявності і формування спільної європейської історичної пам’яті стали позитивні відгуки самих учасників, а також широке озвучення в засобах масової інформації і, звичайно, якість дискусій, наповнених цікавими висновками і глибоким змістом.

Організаторами симпозіуму виступили Європейський Центр Солідарності (www.ecs.gda.pl), Європейська Мережа Пам’ять і Солідарність (www.enrs.eu) і Федеральний фонд вивчення диктатури СЄПН (www.stiftung-aufarbeitung.de) у співпраці з Товариством Роберта Хавеманна ( www.havemann-gesellschaft.de) і Музеєм Другої світової війни (www.muzeum1939.pl).

Фінансова підтримка симпозіуму була також надана Федеральним комісаром у справах культури і ЗМІ уряду Німеччини.