Виставка, присвячена 25-й річниці акцій протесту кримських татар у Москві влітку 1987 року
25 липня в Кримській республіканській універсальній науковій бібліотеці ім. І.Я.Франка в Сімферополі відкрилася фотовиставка, присвячена 25-річчю московських акцій протесту кримськотатарського народу. Організаторами фотовиставки виступив Кримськотатарський музей мистецтв. На виставці було зібрано понад 60 копій фотографій і різних документів.
У заході взяли участь перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, депутат ВР АРК Рефат Чубаров, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін, представники Міністерства культури АР Крим, Голова Ліги кримськотатарських жінок Сафінар Джемілєва, а також численні учасники московських акцій та їх нащадки.
Організатори подякували всім, хто надав фотодокументальні матеріали зі своїх особистих архівів – Мустафі Мухтерему, Ібраїму Військовому, Мілярі Сеттаровій, Алі Хамзіну і Феріду Зіядінову.
Відвідувачам виставки була надана можливість побачити оригінали та копії документів першої Всесоюзної наради ініціативних груп руху, фотографії тих, прибув в столицю і численних демонстрацій, виступи активних учасників національного руху.
Окремо були викладені звернення до влади на підтримку вимог кримських татар про необхідність повернення кримських татар до Криму і відновлення їхньої національної автономії в Криму – Булата Окуджави, Анатолія Приставкіна, Євгена Євтушенка, Адріан Розанової, Володимира Дудинцева та інших.
«Масові мітинги, демонстрації, інші заходи, які були здійснені кримськими татарами влітку 1987 року, зіграли виключно важливу роль в кримськотатарському національному русі і дуже важливу роль для того, щоб почався процес повернення кримськотатарського народу на свою батьківщину, – почав свою промову Рефат Чубаров. – Я думаю, це був своєрідний апофеоз в діях кримських татар, які змусили весь світ говорити про проблему кримських татар. Це, якраз, був період, коли практично вся Європа шукала якісь універсальні принципи об’єднання народів і політики почали говорити про необхідність відновлення справедливості по відношенню до тих народів, які зазнали репресій з боку тоталітарних режимів».
Рефат Чубаров поділився своєю думкою, що саме ті люди, які в 1987 році пройшли через ці акції протестів, стали авангардом, який «зумів зламати двері для того, щоб повертатися до Криму».
«На цій виставці – мала частина того, що ми намагаємося останніми роками сконцентрувати в музеї», – зазначив Чубаров. Також він звернувся до учасників подій – у кого є фотоматеріал з Москви, з Червоної площі, приносити його до музею, щоб з них зняти якісні копії.
Після Рефата Чубарова виступили ті, хто безпосередньо брав участь в московських акціях протесту в 1987 році, розповіли про те, як все починалося і проходило. Багато хто, згадуючи події тих днів, не могли стримати сліз.
Виставка працюватиме з понеділка по п’ятницю до 1 серпня 2012 року.
Слід зазначити, що в рамках святкування 25-ї річниці, сьогодні, 25 липня, о 18.00 відбудеться збір учасників московських акцій протесту 1987 року на території будівництва Джума-Джамі (Соборної мечеті) на Ялтинській, 22., де учасники акції поділяться спогадами про події 25-річної давності. Потім, о 20:30 пройде іфтар, організований Меджлісом кримськотатарського народу і Муфтіятом Криму.
Нагадаємо, в 1987 році кримські татари брали участь в «Московських Подіях», – масовому ненасильницькому протесті, який привернув увагу всього світу до кримськотатарської проблеми і змусив радянську владу почати підготовку щодо повернення депортованого народу до Криму.