Меню

У ВР АРК обговорили два законопроекти України «Про Концепцію державної етнонаціональної політики України»

29 Травня 2012
У ВР АРК обговорили два законопроекти України «Про Концепцію державної етнонаціональної політики України»

29 травня 2012 року у Верховній Раді АРК пройшло засідання Ради з людської безпеки і розвитку при Голові Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Вів засідання голова кримського парламенту Володимир Константинов.

На засіданні Ради були розглянуті та обговорені два законопроекти України “Про Концепцію державної етнонаціональної політики України”.

Автором першого законопроекту є народний депутат України, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, який, 7 березня 2012 року, за результатами громадського обговорення, вніс свій проект Закону в парламент України. Другий однойменний законопроект, підготовлений Кабінетом міністрів України, був також внесений Верховну Раду України, але 12 березня 2012 року.

Голова Меджлісу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, який був присутній на засіданні Ради нагадав учасникам наради, що 11 січня 2012 року в Верховній Раді України відбулися парламентські слухання на тему: «Етнонаціональна політика України: здобутки та перспективи», за підсумками яких були прийняті відповідні рекомендації, де в числі іншого, йдеться про необхідність прийняття Концепції етнополітики в Україні.

Мустафа Джемілєв також зазначив, що проект Закону про «Концепцію державної етнонаціональної політики України» був ще в 2005 році підготовлений і зареєстрований народним депутатом України Рефатом Чубаровим спільно з авторським колективом з числа провідних спеціалістів України.

«Ми провели порівняльний аналіз двох внесений законопроектів, і хотілося б зазначити, що суттєвих протиріч в зазначених проектах немає. Мій проект конкретизує і розширює глибину питання етнонаціональної політики, – продовжив народний депутат України М.Джемілєв. У зв’язку з цим, Адміністрація Президента України запропонувала створити робочу групу і на основі двох законопроектів виробити один законопроект, який буде внесений до парламенту України».

Перший заступник Голови Меджлісу, депутат ВР АРК Рефат Чубаров, який, як відомо також є одним з авторів проекту закону про Концепцію державної етнонаціональної політики України, підкреслив, що без подальшого вдосконалення етнонаціональної політики держави дуже складно формувати в суспільстві основи правової держави і дотримуватися стандартів прав людини і народів. Одним із прикладів неврегульованості питання етнонаціональної політики, на думку Чубарова, стало обговорення та прийняття закону України “Про основи державної мовної політики”, де спостерігаються суперечливі підходи у вирішенні мовного питання.

За словами Чубарова, Концепція державної етнонаціональної політики України – це зміст і спрямованість держави в етнополітичній сфері. Завданням концепції є визначення основних принципів – правових, організаційних і фінансових, які стосуються вирішення актуальних проблем.

Рефат Чубаров також звернув увагу учасників засідання, що в проекті М.Джемілєва розкривається понятійний апарат термінів, в тому числі тих, що прописані в Конституції України, наприклад, «державна етнонаціональна політика», «об’єкти державної етнонаціональної політики», «етнічна спільнота», «національна більшість», «національна меншина», «корінний народ», «етнічна група», «репатріанти», «українська діаспора», «національно-культурна автономія».

«У цьому зв’язку, в законопроекті, зареєстрованому народним депутатом М.Джемілєвим, зроблено спробу конкретизації правових термінів, які в тому числі, прописані в Конституції України, – продовжив Чубаров і додав, що в обох законопроектах вперше в законодавстві України дається визначення поняття «корінні народи».

Рефат Чубаров тезисно охарактеризував всі розділи законопроекту та принципи реалізації Концепції, одним з яких є прийняття законів України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою», «Про корінні народи України» та «Про статус кримськотатарського народу».

Рефат Чубаров запропонував за підсумками наради Ради з людської безпеки і розвитку при Голові ВР АРК внести обидва законопроекти на засідання Центру законодавчих ініціатив і продовжити дискусію фахівцям у правовій і законодавчій сферах.

Обговорення, що продовжилося після виступу Рефата Чубарова, продемонструвало різнобічне ставлення експертів до порядку наради. Зокрема, деякі з присутніх виступили категорично проти прийняття обох законопроектів, посилаючись на негативні наслідки для українського суспільства і виникнення протестних хвилювань. У теж час, кримські історики та політологи парирували негативні висловлювання, вказуючи на крайню необхідність введення в законодавче поле багатонаціональної держави України такого закону як «Концепція державної етнонаціональної політики України».

За підсумками наради, глава кримського парламенту В. Константинов, підтримав пропозицію членів Ради про формування Робочої групи з підготовки рекомендацій і результатів обговорень до двох законопроектів «Про Концепцію державної етнонаціональної політики України» та подальшого направлення у Тимчасову спеціальну комісію з питань Автономної Республіки Крим, очолювану народним депутатом України Борисом Дейчем.