«Збережемо і відновимо наші пам’ятники», – мета експедиції Хакана К’иримли
21 травня в Кримській Республіканській бібліотеці ім. І.Франка пройшла зустріч з членами експедиції з вивчення збережених в Криму історичних пам’яток.
Відкриваючи цю зустріч, директор кримськотатарського музею мистецтв Сафіє Емінова сказала, що метою експедиції, яку організував Хакан К’иримли, було вивчення і взяття на облік збережених стародавніх пам’ятників, пов’язаних з кримськотатарською культурою та історією, а також вивчення їх.
Члени експедиції ознайомили присутніх з результатами проведеної роботи. У цій експедиції працювало багато відомих турецьких та кримськотатарських вчених: відомий учений, професор Університету Бількент, доктор історичних наук Хакан К’иримли, співробітники Головного управління фондів Туреччини з реставрації пам’ятників історії Гокче Унел, та Гулшен Дішлі, викладач КІПУ Наріман Абдульваапов, історик Ібраїм Абдуллаєв і майстер фотографії Осман Кохтар.
Щоб привітати членів експедиції, прийшли перший заступник Голови Меджлісу, депутат ВР АРК Рефат Чубаров, депутат ВР АРК, керівник управління культури та освіти Меджлісу Сафуре Каджаметова, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін, керівник Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв, головний редактор газети «Авдет» Шевкет Кайбуллаєв, керівник земельної комісії Меджлісу Зевджет Куртумеров, голова Ліги кримськотатарських жінок Сафінар Джемілєва, ветерани національного руху, викладачі вузів і громадськість Криму.
«Ми дуже раді бачити всіх вас в цьому залі, – сказав у вступній промові старший викладач КІПУ, член експедиції Нариман Абдульваапов. – Наша зустріч має дуже велике значення. Присутні тут дуже добре розуміють важливість і актуальність виконаної роботи. 18 травня виповнилося 68 років з дня депортації і як завжди ми говоримо про те, що було б, якщо не було б цієї страшної трагедії. Були б цілими наші будинки і мечеті, збереглися б історичні пам’ятники, не зрівняли б із землею надгробки. На жаль, сьогодні ми знаходимо тільки напівзруйновані або зруйновані пам’ятники. Депортація дає про себе знати до цих пір».
Керівник експедиції д-р Хакан К’иримли розповів присутнім про те, як проходила експедиція, про те, в яких містах і селах вони побували, про зібрані матеріали. Окремо він наголосив на тому, що за час експедиції було зроблено більше 15 000 фотографій.
«У цій області дуже багато цікавого і невивченого, – сказала Сафуре Каджаметова. – Як було сказано – тема дуже актуальна і хвилює всіх кримських татар. Вона зазначила, що після експедиції Османа Акчокракли пройшло 90 років. Похвально те, що цю роботу кілька років тому почали співробітники музею, а в цьому році відновив Хакан К’иримли. Сафуре Каджаметова поділилася думкою, що до цієї роботи потрібно також залучити студентів і піднесла Хакану К’иримли книги «Къувуш ве къувушлылар» і словник кримськотатарської мови Сейрана Усєїнова.
Голова Ліги кримськотатарських жінок Сафінар Джемілєва подарувала Хакану К’иримли шарф із зображенням символу кримських татар – тамги.
Потім Х. К’иримли відповів на численні запитання учасників зустрічі і подякував за теплі слова і підтримку.