Меню

«День кримськотатарської національної журналістики має відзначатися повсюди і на офіційному рівні», – Бекір Мамутов

05 Квітня 2012
«День кримськотатарської національної журналістики має відзначатися повсюди і на офіційному рівні», – Бекір Мамутов

10 квітня – значимий день не тільки для кримських татар, а й для всього тюрко-мусульманського світу пострадянського простору. Саме в цей день в 1883 році вийшов перший номер газети «Терджиман» («Перекладач»).

Останні кілька років у меморіальному музеї Ісмаїла Гаспринського в Бахчисараї в цей день проходять зустрічі кримськотатарських журналістів і видавців. На одній з таких зустрічей було прийнято рішення вважати 10 квітня Днем кримськотатарської національної журналістики.

Про заходи напередодні чергової зустрічі і про те, як ухвалювалося рішення визначити дату 10 квітня – День кримськотатарської національної журналістки, розповідає член Президії Меджлісу кримськотатарського народу, головний редактор газети «Кирим» Бекір Мамутов.

«В день виходу першого номера «Терджиман», як відомо, заснованої і більше 30 років редагованої Ісмаїлом Гаспринським, – розповідає Мамутов, – кримськотатарські журналісти, видавці, публіцисти традиційно збираються в його будинку (тепер тут музей), де наш видатний просвітитель готував свою знамениту газету».

Як відомо, газета «Терджман» зіграла величезну роль у справі відродження тюркомовних народів, що жили на території Російської імперії. Але видання розповсюджувалося далеко за її межами, аж до Калькутти – тоді територія Британської Індії. Скажімо, перша національно орієнтована газета в Середній Азії (узбецька) почала виходити тільки через чверть століття після 1883 року.

«Два роки тому на одній з таких професійних зустрічей, її учасники запропонували вважати 10 травня Днем кримськотатарської національної журналістики. У 2011 році цей намір було підтверджено, – продовжив Бекір Мамутов. – До чергової сесії V Курултаю буде підготовлено відповідний проект постанови, щоб закріпити цю дату рішенням вищого виборного органу кримськотатарського народу. Цей, більш ніж знаменний, можна сказати, епохальний, день має відзначатися повсюди і на офіційному рівні».

Один з ініціаторів зустрічей кримськотатарських журналістів у Бахчисараї також зазначив, що цей день багато до чого зобов’язує досвідчених працівників національних мас-медіа – в першу чергу, в справі підтримки, єднання молодого покоління в його прагненні відповідати духу часу і поєднувати сучасні інформаційні технології з тим кращим, що полягає в наших традиціях в цій сфері.

«Хотілося б подякувати директору музею І. Гаспринського Якубу Аппазову, – додав головний редактор газети «Кирим», – він натхненно готує цей захід на правах господаря, тепло приймає нас і докладає всіх зусиль, щоб ми щиро і результативно поспілкувалися».

Наприкінці нашої розмови Бекір Мамутов зазначив, що у зв’язку з «виробничою» зайнятістю журналістів усіх редакцій, зустріч в цьому році пройде не 10-го, як зазвичай, а 14-квітня, в суботу – «щоб на нашій «тусовці» могли бути присутніми всі бажаючі журналісти».