Меню

У новому приміщенні Посольства США в Україні відкрито виставку кримськотатарського мистецтва

07 Березня 2012
У новому приміщенні Посольства США в Україні відкрито виставку кримськотатарського мистецтва

6 березня 2012 року в приміщенні Посольства США в Україні відбулося урочисте відкриття виставки кримськотатарського мистецтва.

Особливе місце на виставці зайняли килими ,виготовлені в традиційному кримськотатарському стилі відомим живописцем, майстром килимарства, дизайнером і визнаним дослідником історії традиційних ремесел кримських татар Мамутом Чурлу, а також роботи, виконані ним спільно з Сабріє Еюповою, Еміне Халіловою і Ніярою Решатовою.

На виставці також були представлені найбільш яскраві авторські роботи бахчисарайської майстрині Юлії Тулупової – декоративні картини-панно, виготовлені з використанням традиційної техніки кримської вишивки «татар ішлеме» і «мклама», а також в стилі «каплама», що об’єднує аплікацію та вишивку.

До початку відкриття виставки кримськотатарського мистецтва, що стала, до речі, першим масштабним культурним заходом, організованим посольством в недавно відкритому комплексі Посольства США в Україні, зібралися численні гості, серед яких були дипломати, акредитовані в Україні, представники української та кримськотатарської творчої та наукової інтелігенції, політики та громадські діячі, члени земляцтва кримських татар в Києві, студенти вузів, журналісти.

На особисте запрошення посла США в Україні пана Джона Теффта для участі в офіційній церемонії відкриття виставки кримськотатарського мистецтва прибула і делегація Меджлісу кримськотатарського народу на чолі з Головою Меджлісу, народним депутатом України Мустафою Джемілєвим і в складі – Алі Хамзіна, керівника відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу , Аслана Умерова, голови земляцтва кримських татар у Києві.

На церемонії відкриття виставки виступили Надзвичайний і Повноважний посол США в Україні Джон Теффт, голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і Мамут Чурлу.

У вітальній промові пан Джон Теффт особливо підкресливши, що кримські татари є невід’ємною частиною історії та культури Криму і культури України, розповів про реалізацію з 1992 року різних гуманітарних проектів в Криму, здійснюваних за підтримки USAID – Агентством США з міжнародного розвитку. «Завдяки частині цих перспективних проектів більш раннього періоду сьогодні організована ця чудова виставка кримськотатарського мистецтва», – зауважив посол Джон Теффт.

У своєму виступі посол США в Україні Джон Теффт також високо оцінив активність кримських татар, спрямовану на збереження та розвиток власної культури та ідентичності, зокрема, пов’язаної з вирішенням питання будівництва Соборної мечеті в Сімферополі. «Зі свого боку США і надалі будуть сприяти таким позитивним тенденціям”, – зазначив посол США.

У своєму виступі Джон Теффт торкнувся і інших питань, пов’язаних зі становищем кримськотатарського народу, заявивши наступне: «Ми також підтримуємо зусилля щодо відновлення прав на землю, потоптаних в період депортації кримських татар.

Зазначу, що існує проблема недостатнього представництва кримських татар в політиці і бізнесі, як у загальнонаціональному масштабі, так і на місцевому рівні в Криму. Ми підтримуємо політику, яка б дозволила їм більш голосно заявити про своє політичне та економічне майбутнє. Ми також виступаємо на підтримку захисту кримськотатарської мови і культури …»

Далі, посол США в Україні Джон Теффт запросив до виступу Голову Меджлісу кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва, представивши його також як свого хорошого друга.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв у своєму виступі дав високу оцінку традиційній підтримці і допомозі з боку США в боротьбі кримськотатарського народу за повернення на Батьківщину і відновлення потоптаних прав. «Наша боротьба, в тому числі була спрямована і на відродження національної культури, рідної мови, народних ремесел, звичаїв і традицій …, всього того, що дозволяє нам зберегти свою ідентичність і самобутність, залишатися кримськими татарами. Хотів би висловити подяку Посольству США в Україні за постійну увагу до проблем кримськотатарського народу, співробітники якого завжди оперативно і об’єктивно реагують на несправедливість і беззаконня, що здійснюється проти кримських татар, сприяють різним програмам, спрямованим на відродження культури кримськотатарського народу і відновлення його прав на своїй землі», – зазначив Мустафа Джемілєв.

На знак подяки і дружби, а також в рамках національної традиції Мустафа Джемілєв передав Джону Теффту кримськотатарський чоловічий головний убір – калпак і картину з пейзажем історичної столиці Кримського ханства – Бахчисарая. Варто зазначити, що посол Джон Теффт має величезну колекцію традиційних головних уборів народів світу і подарунок глави Меджлісу став приємним сюрпризом для дипломата.

Мамут Чурлу, виступивши на церемонії відкриття, висловив щирі слова подяки від імені кримськотатарських художників особисто Джону Теффту за можливість проведення цієї виставки в стінах нового приміщення Посольства США в Україні. Він також висловив подяку USAID та американському народу за фінансову підтримку проектів, які відіграли велику роль у відродженні та розвитку кримськотатарського традиційного декоративного мистецтва.

Музичну частину виставки прикрасили чудові виконання пісень кримськотатарською та англійською мовами відомою співачкою Джамалою та виступи кримськотатарської групи “Джезаір”, заснованої ще у вигнанні, в Узбекистані, відомим музикантом і неперевершеним скрипалем Енвером Шерфедіновим, що помер в 2007 році в Криму. Нині в ансамблі продовжують справу корифея скрипки його син Сервер Шерфедінов (акордеон) і внук Рустем Асанов (скрипаль), що дбайливо зберігають і примножують музичну спадщину та виконавське мистецтво свого батька і дідуся.

Для довідки: Текст виступу посла США в Україні Джона Теффта на церемонії відкриття виставки кримськотатарського мистецтва англійською мовою.