«Якщо Україна є Незалежною державою, то й Церква в ній повинна бути незалежною, автокефальної, а не бути у підпорядкуванні Церкви іншої країни», – Мустафа ДЖЕМІЛЄВ.
Широке відзначення 50-річчя єпископського служіння та 45-річчя перебування на Київський кафедрі Святійшого патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета стало приводом, аби звернутися до визначних культурних, наукових і громадських діячів України (академіків, Героїв України, письменників і поетів) з проханням сказати слово про владику, поділитися спогадами, враженнями від спілкування.
Наші співрозмовники ще раз засвідчують, що національна еліта бачить в особі Патріарха Філарета непересічного духовного лідера українського народу, послідовного патріота, авторитетного церковного діяча загальноправославного масштабу.
Важливо, що з великою повагою та симпатією до Святійшого Філарета ставляться не лише православні, але греко-католики і навіть мусульмани. Навіть ті, кому за радянських часів доводилося бути опонентом владики, нині, майже одноголосно, говорять про мудрість і глибоку віру нашого Патріарха, подвижницьке служіння Церкві та українському народові.
«Не пам’ятаю точно, коли відбулася наша перша зустріч із Патріархом Філаретом, але знаю точно – знайомий з ним давно. Мабуть, із часу створення ним Української Православній Церкві Київського Патріархату, тобто 1992 року. Зустрічалися зазвичай на різних торжествах і дипломатичних прийомах, куди запрошувалися і лідери всіх концесій. А наприкінці червня 2000 року він був навіть моїм гостем у Бахчисараї. Це час, коли у Криму під керівництвом тодішнього спікера парламенту автономії і лідера кримських комуністів Леоніда Грача повсюди, особливо на дорогах при в’їздах в населенні пункти, почали встановлювати так звані «поклонниє крєсти» і розвішувалися плакати з написами «Крим – колиска Православ’я». Обстановка була дуже напружена, оскільки такі дії викликали різке несприйняття збоку кримськотатарського народу. У деяких селищах сталися досить великі сутички між кримськими татарами та проросійськими натовпами прибічників цього «хрещення Криму». Місцева російськомовна преса, ясна річ, в усьому звинувачувала кримськотатарський народ, багаторазово тиражуючи слова головного кримського «православного комуніста» Леоніда Грача про те, що ми фанатики, варвари і екстремісти. За висновком соціологічних досліджень тоді загроза міжконфесійного конфлікту у Криму наблизилася до критичної точки.
Патріарх Філарет, як тільки прибув до Криму, відразу ж назвав цю кампанію з встановлення хрестів, відвертою політичною провокацією, яка немає нічого спільного ні з Православ’ям, ні з християнством взагалі. Це значною мірою сприяло спаду напруженості та, зрозуміло, зростанню симпатій кримськотатарського народу до Київського Патріархату й особисто до Патріарха Філарета.
Взагалі ж, як я думаю, якщо Україна є Незалежною державою, то й Церква в ній повинна бути незалежною, автокефальної, а не бути у підпорядкуванні Церкви іншої країни, глава якої свої дії погоджує із керівником також чужої держави. Тим паче, що керівник тієї держави розглядає Незалежність України як якесь непорозуміння.
Правомірність дії Патріарха Філарета зі створення незалежної Православній церкви в Україні є не лише виправданими, але й єдиновірними. Він діє, як глибоко віруюча людина і патріот своєї країни. Тому симпатії більшості кримськотатарського народу і Духовного управління мусульман Криму, зрозуміло, за Київським Патріархатом, який очолює Патріарх Філарет.
Пригадую, коли у Криму була створена міжконфесійний рада під назвою «Мир – дар Божий» (де переважають проросійські настрої) і ця структура прийняла рішення не брати до свого складу Кримську єпархію Української православної церкви Київського Патріархату, тоді Духовне управління мусульман Криму теж залишило цю раду. Так ми продемонстрували підтримку Київському патріархатові.
Переконаний, що відносини нашого Духовного управління та Української православної церкви Київського патріархату на чолі з Патріархом Філаретом і надалі лише зміцнюватимуться. І це благо для всієї країни, особливо, для стабільності у Криму», – голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа ДЖЕМІЛЄВ.