Меню

Депутати фракції «Курултай-Рух» піддали різкій критиці звіт міністра освіти і науки, молоді та спорту АРК

22 Грудня 2011
Депутати фракції «Курултай-Рух» піддали різкій критиці звіт міністра освіти і науки, молоді та спорту АРК

Остання сесія року, що закінчується, почалася з кадрових перестановок в структурі апарату Ради міністрів.

21 грудня 2011 року депутати ВР АРК проголосували за відставку Ігоря Шпака і призначення нового міністра охорони здоров’я Криму, яким став Олександр Коневський, про звільнення з займаної посади голови Республіканського комітету з охорони культурної спадщини Сергія Тура. Заплановані в порядку денному звіти про діяльність ряду міністерств і відомств слухати не стали, голосуючи за їх прийняття без обговорення і будь-яких претензій, так само як і звіт міністра фінансів.

У той же час, звіт міністра освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим Віталіни Дзоз піддався різкій критиці з боку депутатів фракції «Курултай-Рух» Рефата Чубарова і Сафуре Каджаметової.

За словами депутатів, «Концепція освіти кримськотатарською мовою в АРК», прийнята Верховною Радою Автономної Республіки Крим у жовтні 2010 року, не виконується, а саме Міністерство освіти АРК повністю усунулося від системного вирішення питань розвитку дошкільної та шкільної освіти на рідних мовах.

Звертаючись з трибуни Верховної Ради АРК до міністра Віталіни Дзос, Рефат Чубаров сказав наступне: «… Послухавши вас, складається враження, що сфера освіти перебуває на вершині свого розвитку. Я ж насмілюся стверджувати , що Міністерство освіти і науки, молоді та спорту АРК абсолютно відірване в своїй діяльності від тієї реальної ситуації, що склалася в наших сільських, селищних, міських школах. Можна говорити і про дитячі дошкільні установи.Тому, я хочу акцентувати увагу на питання, що відносяться до ваших повноважень.

Як Міністерство освіти ви повинні забезпечувати права батьків, дітей на отримання освіти рідною мовою і відповідно ви повинні суворо дотримуватися законів України. Є рішення Білогорської районної ради, в якому безпідставно скасовані нормативи наповнення класів з українською, кримськотатарською та іншими національними мовами навчання, коли замість п’яти чоловік у селах і восьми осіб у містах, рішенням ради вводяться нові нормативи – 12 осіб в селах і 15 у містах. Хочу запитати, чому ви, як міністр, не звернулися до прокуратури, щоб цих депутатів районної ради поставили на місце? Чому ви не опротестували це рішення? Це перше питання.

Друге питання. Я хотів би вас запитати, коли і які конкретні заходи проводилися вами особисто з вчителями національних шкіл, і які ваші плани щодо підготовки підручників для викладання в цих школах?

І останнє запитання. Якщо ви ще раз подивитеся в рішення Білогорської районної ради, то ви звернете увагу на те, що рада приймає сама собі умови відкриття класів з національними мовами навчання і наказує відділу освіти виходити з умов, які рада прийняла і відкривати класи при повному матеріально-технічному оснащенні . А хто повинен забезпечувати це оснащення, чи не місцева влада?

Хочу запитати Вас, пані міністр, ви використовуєте повністю всі закони України, які забезпечують право батьків та дітей на отримання освіти рідними мовами?»

У свою чергу, депутат Верховної Ради АРК Сафуре Каджаметова, констатувала: «З метою втілення Концепції в життя, ВР АРК доручила Раді Міністрів АРК розробити Програму реалізації Концепції кримськотатарською мовою в Автономній Республіці.

Пройшов рік з гаком. Програма не розроблена. Наші звернення і депутатські запити міністру освіти про створення робочої групи щодо розробки державної цільової програми на підставі Постанови за № 1915-5/10, від 20 жовтня 2010р. залишилися без відповіді.

Концепція не реалізована, внаслідок чого ми і маємо зараз масу невирішених проблем і залагуджуємо конфлікти, що постійно виникають на цьому грунті, а виникають вони, прямо скажемо, через протидію місцевих чиновників і багатьох директорів шкіл, в яких містилася реальна можливість відкрити класи з кримськотатарською мовою навчання».