ПРОЩАЙ НАШ ДОРОГИЙ АХМЕДЕ ЕМДЖЕ!
Перестало битися серце 92-х річного Ахмеда Іхсана Киримли!
Ця гірка звістка, що надійшла з Анкари, переповнила наші серця глибокою печаллю. Наші ряди покинув один з найвидатніших громадських діячів, патріот і велика людина, яка мріяла бачити і робила все для того, щоб Крим і його корінний народ процвітали. Він був головою турецько-українського товариства дружби, останні 24 роки очолював Товариство культури і взаємодопомоги кримських татар, і вважав цей обов’язок великою честю для себе.
Ахмет емдже, так називали його ми всі, вперше почувши про депортацію кримських татар з півострова, тут же розгорнув свою діяльність щодо роз’яснення суті національної проблеми кримських татар, привернення уваги світової громадськості до безправного становища народу.
Виступаючи на різних конференціях, він з високих трибун у 1949 році в Англії, в 1950-1957 роках в Сполучених Штатах Америки та інших країнах розповідав про жахливий злочин проти нашого народу, називаючи депортацію 1944 року геноцидом.
Будучи державним діячем Туреччини, Ахмед Іхсан Киримли довгі роки на заходах різного рівня доводив до відома широкої громадськості про кричущу несправедливість по відношенню до кримських татар. Про національну проблему народу Ахмед Іхсан Киримли говорив також на зборах і заходах Всесвітнього Союзу Демократії і Свободи, членом якого він був в останні роки.
Дід Ахмеда Іхсан Киримли Аксеіт Мемет ефенді, з роду бахчисарайських улемів, в страшні роки після Кримської війни, а точніше в 1861 році, щоб врятувати сім’ю від свавілля, відправляє її до Туреччини, сам же залишається в рідному Ефендікої. Проводжаючи дітей, він заповідав їм: «Я залишаюся тут. Прах мій зростеться з землею. Покриє могилу трава. Запах цієї трави і квітів приведе моїх онуків сюди … »
Сім’я емігрувала до Туреччини, пустила там коріння і 23 квітня 1920 року в кварталі Меджидіє міста Баликесір народився Ахмет Іхсан.
У 1937 році, після закінчення середньої школи в Баликесірі, Ахмед Киримли з метою вдосконалення своєї англійської мови вступає до коледжу в Стамбулі. Успішне навчання, ретельна підготовка сприяли вступу Ахмеда Іхсана на медичний факультет Стамбульського університету. Тут він проявив свій талант не тільки в навчанні, а й у громадському житті. Був неодноразово обраний керівником студентських організацій.
Після завершення навчання в університеті та військової служби А. Киримли проходить практику в одній з престижних клінік Лондона. Бажання підвищити свій професіоналізм привело його до США. Три роки працював він у різних клініках, більше двох років викладав в Медичному центрі А. Ейнштейна.
І в Англії, і в США Ахмет емдже був активістом серед турецьких студентів, турецької діаспори, не раз обирався керівником громадських організацій. Значний його внесок і в діяльності кримськотатарського товариства в Америці. Дякуючи за його допомогу і заслуги, співвітчизники в Америці обрали його Почесним головою товариства.
До Туреччини він повертається вже як досвідчений лікар і видатний громадський діяч. Спочатку працює за фахом у Баликесірі, потім, очоливши обласний осередок Демократичної партії, починає свою політичну кар’єру.
У 1961 році Ахмет Іхсан Киримли обирається депутатом Міллі Меджлісу Туреччини від Партії справедливості і протягом 16 років народний депутат був членом Комісії з національної оборони та міжнародних відносин. У 1973-1974 роки був Міністром туризму Республіки Туреччина.
Працюючи на високих посадах, Ахмет емдже постійно піклувався про здоров’я населення, виступав з доповідями на різних конференціях, активно брав участь у міжнародних зустрічах, диспутах і проектах. Він був особисто знайомий з видатними політичними і державними діячами як Джавахарлал Неру, Індіра Ганді та інші.
Після того, як в 1987 році Ахмет Іхсан Киримли став головою створеного 32 роки тому Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар, діяльність дернека помітно пожвавилася, активізувалася, тому що його очолила людина з багатим політичним і управлінським досвідом.
Сотні наших співвітчизників і перш за все майстри мистецтва брали участь у святах, демонстрували культуру і традиції народу в Туреччині. Протягом ось вже 16-17 років наша молодь здобуває освіту в Туреччині за підтримки турецького уряду. Істотну допомогу отримують національні школи Криму, працівники різних сфер виробництва.
У справі повернення нашого народу і облаштування його в Криму є величезна заслуга дернека і особисто Ахмета емдже. Ми безмежно вдячні і низько вклоняємося йому за це.
Ахмет Іхсан Киримли виконав борг онука – запах квітів з могили діда Аксеіта Мемета ефенді привів його на Батьківщину. Його благородні, патріотичні справи, зусилля й промови на благо єдності, згуртованості нашого народу назавжди залишаться в нашій вдячній пам’яті. Його ім’я неодмінно буде увічнено в назві сіл, вулиць міст та інших гідних місць.
У зв’язку з кончиною людини, яка присвятила все своє довге життя служінню народові – Ахмеда Іхсана Киримли, висловлюємо щирі співчуття його родині – дружині, шановній Чічек ханим, синам Хакану і Джихану, онукам, рідним і близьким.
Прощай, наш дорогий емдже!
Алла Рахмет ейлесін!
Меджліс кримськотатарського народу
Муфтіят мусульман Криму
Кримськотатарські громадські організації