Рефат Чубаров: «На мітингу 10 грудня 2011 року ми будемо говорити про нерозривність прав людини і прав народів»
7 грудня 2011 року в прес-центрі інформаційного агентства «QHA» відбулася прес-конференція першого заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу, депутата Верховної Ради АРК Рефата Чубарова.
Прес-конференція на тему: «Права людини і права народу – невід’ємні!» була присвячена майбутньому Міжнародному дню прав людини, який щороку відзначається всіма волелюбними народами 10 грудня. Саме в цей день, 63 роки тому, 10 грудня 1948 року Організацією Об’єднаних Націй була прийнята Загальна декларація прав людини.
У ході прес-конференції перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров проінформував про заходи, що плануються для проведення 10 грудня 2011 року Меджлісом кримськотатарського народу і кримськотатарськими громадськими організаціями.
«Світ вкрай недосконалий, він був таким раніше, багато в чому залишається таким і сьогодні, але людство на всіх етапах свого розвитку намагалося знайти формулу загальної згоди і благоденства, однак це вдавалося рівно настільки, наскільки одні люди були готові погоджувати свої права у взаємозв’язку з правами інших, – сказав Р. Чубаров на початку свого виступу. Друга світова війна, її руйнівні наслідки і катастрофи, що спіткали багато народів і держав, спонукали лідерів провідних держав до усвідомлення необхідності розробки та прийняття універсальних міжнародно-правових актів, на основі яких було б можливим забезпечити мирний розвиток людства».
Рефат Чубаров нагадав, що в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини, яка і стала основою для прийняття всіх наступних міжнародно-правових актів і, насамперед, Міжнародного пакту про громадянські та політичні права і Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, в яких чітко виписані права народів і обов’язки держав по відношенню до прав людини і прав народів. Власне, ці два згаданих міжнародно-правових акта, разом з проголосованими пізніше до них факультативними протоколами, послужили також відправною точкою для підготовки і прийняття в 2007 році Декларації ООН про права корінних народів.
«Таким чином, підсумував Рефат Чубаров, очевидно, що Загальна декларація прав людини знаходиться в основі того міцного міжнародного правового фундаменту, спираючись на який ми можемо і повинні захищати свої права. Ось чому, до речі, як і в попередні роки, Меджліс кримськотатарського народу підтримав ініціативу ряду кримськотатарських громадських організацій, які звернулися до Меджлісу з пропозиціями щодо проведення Всекримського мітингу, присвяченого Міжнародному дню прав людини.
У цьому році ми також погодили текст спільного звернення до громадськості із закликом брати участь в загальнокримському мітингу, продемонструвавши тим самим усвідомлення важливості об’єднання людей заради захисту своїх прав».
Відповідаючи на численні запитання журналістів, які представляли українські та кримські ЗМІ, Рефат Чубаров висловив упевненість, що в останні роки ознаменування Міжнародного дня прав людини, що відбудеться в Криму, стане незабаром тією датою, яка об’єднує всіх жителів Криму, незалежно від їх національності та віросповідання.
«На мітингу 10 грудня 2011 року ми будемо говорити про нерозривність прав людини і прав народів, про неможливість забезпечувати одну частину прав при ігноруванні іншої частини прав», – сказав Рефат Чубаров, висловивши сподівання, що даний захід підтримають широкі верстви населення Криму.
«Наше запрошення ми звертаємо до всіх громадських організацій Криму і сподіваємося, що вони відгукнуться», – підкреслив Чубаров, відповідаючи на питання про реакцію некримськотатарських громадських організацій на звернення Меджлісу провести 10 грудня загальнокримський мітинг, присвячений Міжнародному дню прав людини.
Одним з підтверджень необхідності в спільному рішенні прав людини і народів, як уточнив Рефат Чубаров, Меджліс кримськотатарського народу в якості слогану майбутнього мітингу, присвяченого Міжнародному дню прав людини, вибрав слова видатного просвітителя тюркського світу Ісмаїла Гаспринського, що стали крилатими: «Тільде, фікірде, іше – Бірлік »(«Єдність у мові, думках і діях»).
На запитання одного з журналістів – «чи не варто загальнокримський мітинг сприймати як«відповіді»діям критиків Меджлісу кримськотатарського народу, які зібралися 21 листопада 2011 року біля будівлі Кримськотатарського театру», Рефат Чубаров зауважив коротко: «Багато честі тим, хто в цьому житті, щоб прикрити свою політичну неспроможність, лише того і навчився, щоб критикуючи інших, спробувати зробити собі ім’я. Нехай хоч щось зроблять корисне для народу, можливо, тоді хтось і зверне на них увагу».
На завершення відповідей на запитання журналістів, Рефат Чубаров ще раз акцентував увагу представників ЗМІ на те, що головною умовою становлення громадянського суспільства виступає усвідомлення кожною людиною необхідності як особисто, так в об’єднанні з іншими людьми виступати на захист індивідуальних і колективних прав. «Загальнокримським мітингом, що відбудеться 10 грудня 2011 року, ми хочемо знову заявити про природне право кримськотатарського народу – право на самовизначення, без реалізації якого важко розраховувати на дотримання прав людини в Україні. При цьому, і це також очевидно, пропоновані кримськотатарським національним рухом форми реалізації права кримськотатарського народу на самовизначення, не тільки не несуть загрози територіальній дезінтеграції України, а, навпаки, сприятимуть зміцненню її суверенітету та міжнародного авторитету».