Рефат Чубаров: «Єдиним і ефективним механізмом, що дозволяє крок за кроком вирішувати будь-які питання, залишається діалог»
Депутати Верховної Ради Криму затвердили голосуванням Анатолія Могильова на посаді Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Відповідне рішення ухвалене 8 листопада 2012 року на позачерговому пленарному засіданні третьої сесії Верховної Ради Автономної Республіки Крим 6-го скликання.
Виступаючи на позачерговому пленарному засіданні, голова депутатської фракції «Курултай-Рух», перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров заявив:
«Зрозуміло, що погоджена з Президентом України кандидатура на цю посаду буде підтримана більшістю депутатів Верховної Ради Криму.
Зрозуміло також і те, що частина депутатів утримається від голосування, і цьому також є свої обгрунтовані причини.
Однак, як мені уявляється, вирішуючи питання про Голову РМ АРК, кожен з нас просто зобов’язаний погодити це питання з пошуком відповідей на багато актуальних питань, що хвилюють жителів Криму, кримського суспільства – багатонаціонального, багатокультурного, що сповідує різні релігії, що говорить на різних мовах, але такого, що однаково бажає розквіту цієї землі і гідних умов для майбутнього своїх дітей та онуків.
Відповідно, приймаючи рішення про голову Ради міністрів Криму, ми не можемо і не повинні мовчки обійти тему сьогоднішньої і подальшої політики центральних органів влади нашої країни щодо Криму та його нагальних проблем.
За браком часу, торкнуся лише однієї з таких проблем – проблеми повернення та облаштування кримських татар та осіб інших національностей, депортованих за національною ознакою.
22 грудня 2010 року, а потім 18 травня 2011 року ми з вами, шановні колеги, приймали в цьому залі звернення Верховної Ради Криму на адресу Президента України, Верховної Ради України та Кабінету міністрів України з закликом надання дієвої допомоги в облаштуванні трьох сотень селищ компактного облаштування кримських татар, у багатьох з яких геть відсутні елементарні умови для проживання десятків і десятків тисяч людей, які повернулися на свою Батьківщину.
Наші звернення не були почуті. У Державному бюджеті України на поточний рік на ці цілі було передбачено всього 23 млн. гривень, з яких на сьогодні надійшло лише 10 млн. гривень.
Нами, депутатами Криму і Радою міністрів Криму, а також народними депутатами України, що представляють Крим, були своєчасно підготовлені і направлені пропозиції для включення в проект Державного бюджету України на 2012 рік.
Ці пропозиції увібрали в себе мінімальний обсяг заходів, без виконання яких переважна більшість репатріантів опиняться в ще більш важкому становищі. Багато сімей опинилися просто на вулиці, як це сталося з 10 родинами кримських татар, що вимушено проживали близько 15 років у підвалі однієї з євпаторійських багатоповерхівок, але 26 жовтня цього року були безжально викинуті з малолітніми дітьми та людьми похилого віку, що пережили депортацію, на вулицю.
Шановний Миколо Яновичу!
Президент України погодив кандидатуру Анатолія Могильова на посаду голови Ради міністрів Криму. Відповідно, і Кабінет міністрів України, і Ви особисто підтримали цю кандидатуру. Але я, як і мої колеги, задаємося питанням, а наскільки це кадрове рішення центру буде підкріплено наданням конкретної допомоги Уряду України у вирішенні кримських проблем, у тому числі і в облаштуванні кримськотатарського народу, у справедливому вирішенні безлічі проблем, що накопичилися за останні роки? І не тільки в соціальній, а й у гуманітарній та правовій сферах.
Однак, результати розгляду проекту Державного бюджету України на 2012 рік в першому читанні викликають у нас особливе занепокоєння – так, на програму облаштування депортованих передбачено всього лише 25 млн. гривень, тоді як всі пропозиції Криму та народних депутатів України виходили з мінімально необхідної суми в 140 – 145 млн. гривень.
Шановний Миколо Яновичу!
По завершенні сесії Ви будете представляти Анатолія Могильова колективу Ради міністрів Криму. Я закликаю Вас, як главу Уряду України, викласти позицію Кабінету Міністрів України щодо проблеми повернення, облаштування і відновлення прав кримськотатарського народу.
Що стосується нашої внутрішньокримської ситуації, я і мої колеги – члени депутатської фракції «Курултай-Рух» виходимо з того, що єдиним і ефективним механізмом, що дозволяє крок за кроком вирішувати будь-які питання, залишається діалог. Діалог рівний, який встановлює владу з суспільством! Ми бажаємо такого діалогу в Криму. Бажаємо, щоб Крим наш процвітав».