Для Криму неприйнятний будь-який політик, який виправдовує злочини Сталіна проти кримськотатарського народу
Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв на прохання телеканалу «1 +1» прокоментувати погодження Президентом України кандидатури Анатолія Могильова на посаду голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, сказав наступне:
«Анатолія Могильова ми знаємо давно. Свого часу Могильов був начальником кримської міліції. Період його (Могильова) перебування в Криму не залишив, «м’яко кажучи», приємних спогадів. У першу чергу, це досить відомі події 2007 року на плато Ай-Петрі, які ледь не призвели до широкомасштабних міжнаціональних конфліктів внаслідок звірячої розправи співробітників МВС з мирними громадянами і відкритої стрілянини у беззбройних людей. Тоді було порушено кримінальну справу, але зі зміною влади, справу «прикрили».
По завершенню президентських виборів в 2009 році, кандидатуру Могильова пророкували на пост глави кримського уряду.
Сьогодні я не можу офіційно посилатися на Могильова, у якого нібито досить високопоставлені особи запитали, як же він буде головою Ради міністрів Криму, враховуючи його складні стосунки з кримськими татарами, на що відповідь Могильова була приблизно такою: «а що мені кримські татари …, я очищу структури влади від кримських татар».
Правда, сьогодні, продовжив Мустафа Джемілєв, вже й не доведеться особливо очищати кримські органи влади від кримських татар, їх там і так вже майже не залишилося, оскільки практично всі посади зайняті «найталановитішими людьми» ззовні Криму, в основному з Макіївки.
Але саме неприйнятне для нас те, що Могильов в пресі відкрито виправдовував злочинне рішення Сталіна про насильницьку депортацію кримськотатарського народу зі своєї історичної батьківщини – Криму, називаючи його правильним, оскільки, мовляв, кримські татари були зрадниками. Людей з такою думкою навіть за радянських часів притягли б до кримінальної відповідальності, а от у демократичній країні, якою вважається Україна, все це дозволяється. Я, як народний депутат України, звертався з цього приводу в Генеральну прокуратуру України з вимогою притягнути Могильова до кримінальної відповідальності за такі висловлювання. Відповідь була практично наступного змісту: «відповідно до Конституції України, кожен громадянин має право висловлювати свою точку зору». На моє запитання, «а для чого тоді існує стаття 161, яка передбачає відповідальність за розпалювання міжнаціональної ворожнечі?» Залишився без відповіді. Далі мною був внесений проект постанови до Верховної Ради України з вимогою звільнення Могильова з посади міністра внутрішніх справ України, однак воно не було підтримане коаліцією більшості.
Зрозуміло, сьогоднішнє погодження кандидатури Могильова на посаду голови Ради міністрів Криму викликає у нас крайнє здивування. Можливо, найближчим часом суспільство отримає відповіді на багато питань, що виникають в Криму у зв’язку із зазначеним рішенням.
На питання деяких експертів, котрі припустили, що «Могильов сьогодні і Могильов вчора – це дві різні людини», Мустафа Джемілєв зауважив – «час і перші дії новопризначеного голови Ради міністрів Криму» дадуть самі вірні відповіді і на цей прогноз.
При цьому Мустафа Джемілєв додав: «якщо дійсно слова Могильова щодо кримських татар були перекручені, він, як публічна людина, зобов’язаний виступити з офіційною заявою і пояснити свою позицію, як з приводу своїх оцінок факту депортації, «зрадників батьківщини», відновлення прав депортованих, так і застосування зброї відносно беззбройних людей на Ай-Петрі. Відповідно, і ми тоді зможемо скоординувати свою позицію».