Меню

Зустріч голови Меджлісу з послом Пакистану в Україні

23 Вересня 2011
Зустріч голови Меджлісу з послом Пакистану в Україні

Надзвичайний і Повноважний посол Пакистану в Україні Ахмед Наваз Салім Мела з дружиною Шарлою Салім були прийняті главою Меджлісу Мустафою Джемілєвим.

На зустрічі, що відбулася 23 вересня 2011 року в офісі Меджлісу, також були присутні керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін і керівник Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв.

На початку зустрічі посол Пакистану в Україні пан Ахмед Наваз Салім дав високу оцінку мужності кримськотатарського народу, що зазнав у ХХ столітті депортації і позбавлення Батьківщини, але знайшов у собі сили повернутися до Криму без насильства і ворожості, демонструючи свою високу культуру і духовний інтелект.

«Трагічні сторінки в історії кримських татар, довгі роки перебування поза Батьківщиною і важкий процес повернення до Криму, сьогодні дають повну підставу захоплюватися мужністю кримськотатарського народу, який зберіг свою національну ідентичність і єдність нації», – сказав пакистанський дипломат, звертаючись до глави Меджлісу. Він особливо відзначив високу згуртованість серед кримськотатарського населення, що викликає справжнє захоплення в світі і вказує на високу ступінь самоорганізованості представницького органу кримських татар – Меджлісу. Пан посол висловив слова впевненості в подальшому процвітанні кримськотатарської нації і благополучному розвитку на своїй історичній батьківщині.

В ході обговорення соціально-економічного потенціалу кримського регіону посол Пакистану висловив думку, що «Україна і Крим завжди виступали як найпривабливіші економічні партнери для багатьох держав. Найближчим часом ісламська республіка Пакистан розглядає можливості розширення політичних, економічних і культурних зв’язків з Україною ».

Голова Меджлісу М. Джемілєв, вітаючи пакистанського дипломата, особливо підкреслив, що для кримськотатарського народу Пакистан є близькою за духом країною, яка сповідує іслам, і в боротьбі за свою незалежність в минулому столітті пройшла важкі випробування. «Доля кримських татар дійсно склалася трагічно, ми більше 50 років вели боротьбу за повернення на свою батьківщину і сьогодні пишаємося тим, що за всі ці роки не пролили нічиєї крові, в першу чергу, завдяки демократичним принципам національного руху», – зазначив глава Меджлісу. Ним особливо було підкреслено, що кримські татари, продовжуючи сьогодні боротьбу за відновлення своїх справедливих прав, розглядають себе патріотами України, виступаючи безкомпромісними прихильниками розвитку демократії у державі та євроінтеграції.

«На жаль, незважаючи на високу самоорганізованість всередині кримськотатарського співтовариства, сьогодні однією з головних загроз перед нами виступає втрата своєї самоідентичності. Це відбувається через відсутність в Україні впродовж 20-річного періоду її незалежності, загальнодержавного підходу щодо розвитку депортованого кримськотатарського народу, що, в свою чергу, неможливо через неприйняття парламентом країни відповідної законодавчої бази. Все це відображається самим негативним чином на системі національної освіти, коли лише одна дитина з десяти може вивчати рідну мову і то, за неповноцінною програмою », – сказав глава Меджлісу в бесіді з пакистанським гостем, висловлюючи подяку за теплі слова на адресу кримськотатарського народу.

Голова Меджлісу особливо наголосив на проблемі національного масштабу, коли значна частина кримських татар змушені перебувати в місцях депортації, переважно країнах Середньої Азії і позбавлені можливості повернутися до Криму і возз’єднатися зі своїми рідними. «Ця проблема проходить через тисячі і тисячі кримськотатарських сімей і в міжнародній практиці є найважчою формою порушень в області прав людини», – підкреслив М. Джемілєв.

Мустафа Джемілєв звернув увагу дипломата, що Меджліс докладає максимальних зусиль, спрямованих на об’єднання кримськотатарського народу, повернення співвітчизників на свою батьківщину, а також вирішення широкого спектру соціально-економічних і правових питань. На його думку, Україна, незважаючи на зобов’язання країн СНД перед депортованими народами, яке з рештою ними не виконано у відповідності з нормами міжнародної Бішкекської угоди, сьогодні одна не здатна вирішити широкий спектр питань, пов’язаних з національною проблемою кримськотатарського народу. «У зв’язку з цим, ми виступили з ініціативою про скликання Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні», – сказав глава Меджлісу.

В ході грунтовного діалогу сторони обговорили перспективи співпраці кримськотатарських підприємців з бізнес колами Палестини, на що дипломат запропонував главі Меджлісу направити з ознайомчим візитом на економічну виставку, яка пройде в пакистанському місті Карач в жовтні 2011 року, представників з числа кримських татар.

Звертаючись до посла ісламської республіки Пакистан і закликаючи до розвитку широких і довгострокових зв’язків, глава Меджлісу підкреслив, що «кримськотатарський фактор в Україні слід розглядати як такий «міст між християнською Україною та ісламським світом». «До того ж, цей фактор в Україні вже традиційно розглядається багатьма відомими політологами світу, як один з глобальних проектів зближення ісламського світу з нашою країною і цінностями Західного світу», – переконаний Джемілєв.

В рамках перебування в Криму, пан посол з дружиною планує також відвідати історичну столицю Криму – Бахчисарай, та ознайомитися з пам’ятками історії та культури кримськотатарського народу.