Виступ Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва в Європейській Академії
28 липня 2011р., увечері завершального дня робочого візиту делегації Меджлісу кримськотатарського народу в Німеччину, в Європейській Академії, розташованій в Берлін-Груневальді – адміністративному районі на заході німецької столиці, відбулася зустріч експертів, дослідників та представників НДО з Головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим.
У зустрічі взяли також участь Президент Світового конгресу кримських татар, перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін, професор, дослідник сучасних етнополітичних процесів на пострадянській території Світлана Червонна, помічник Голови Меджлісу Ліля Муслімова, а також представники Товариства сприяння Східній Європі, член Координаційної ради ВККТ, представник Меджлісу в Німеччині Ахмет Озай, голова Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар Західної Європи Рафет Каранлик, депутат міської ради м. Кельна Ерхан Кара і представник Товариства сприяння Східній Європі Ільдар Харісов.
Ведучий заходу Місте Хотопп-Ріке, науковий координатор інституту ICATAT, представивши Мустафу Джемілєва присутнім на вечорі, попередив доповідь Голови Меджлісу коротким оглядом діяльності боротьби кримських татар за повернення на свою Батьківщину – Крим. Він особливо наголосив на унікальності кримськотатарського національного руху, який був у роки СРСР одним з найбільш масових за кількістю учасників національних рухів і зберігає свою монолітність в сучасних умовах. Затвердження в національному русі кримських татар принципів демократії, ненасильства та широкої солідарності з демократичними силами, які виступають за права людини і права народів, як наголосив, Місте Хоттоп Ріке відбулися, в значній мірі завдяки особистій позиції Мустафи Джемілєва, відомого правозахисника і дисидента.
Було також підкреслено, що завдяки таким основоположним принципам, демократична боротьба кримських татар за свої права є прикладом ненасильницького вирішення найскладніших проблем, що виникли в різних країнах в результаті державної політики дискримінації та репресій на етнічній основі.
Як раніше передбачалося програмою Днів німецько-кримськотатарського діалогу, Мустафа Джемілєв виступив з доповіддю на тему «Повернення батьківщини без кровопролиття», а потім відповів на запитання учасників зустрічі.
Президент Міжнародної Асоціації щодо захисту репресованих народів Тільман Цюльх, виступивши в ході обговорення ,дав високу оцінку мужності і стійкості лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, який був багаторазово засуджений за радянських часів і відсидів 17 років у радянських таборах за свою правозахисну і дисидентську діяльність. Він розповів про акції солідарності, що представлені ним організацією на підтримку боротьби кримськотатарського народу, в тому числі про публікації у видаваному Асоціацією журналі «POGROM» статей, присвячених боротьбі кримських татар за повернення в Крим.
Професор Світлана Червонна сповістила учасників зустрічі про звернення Конгресу Федерального Союзу народів Європи (ФСНЄ) на адресу Нобелівського комітету Миру з підтримкою висунення кандидатури Мустафи Джемілєва, що відбулося, на номінування Нобелівської премії миру.
На завершення зустрічі перед його учасниками відбулося віртуозне виконання кримськотатарської музики скрипалем Темуром Вахабовим, кримським татарином, який нині мешкає в Берліні.
Після закриття офіційної частини зустрічі Мустафа Джемілєв дав докладне інтерв’ю для веб-порталу телерадіокомпанії «Аль-Джазіра»