Меню

Візит делегації Меджлісу до Міністрества внутрішніх справ Німеччини

28 Червня 2011
Візит делегації Меджлісу до Міністрества внутрішніх справ Німеччини

28 червня 2011, в рамках робочого візиту до Німеччини, делегація Меджлісу кримськотатарського народу, очолювана Головою Меджлісу, народним депутатом України Мустафою Джемілєвим, зустрілася із заступником Міністра внутрішніх справ Німеччини з питань внутрішньої політики та уповноваженою особою по національних меншинах Крістофом Бергером і його колегами – доктором Детлєвом Райном, що курирує питання національних меншин та мовної політики, і Едвіном Варкентіном – референтом у справах переселенців і національних меншин.

У зустрічі, що проходила в будівлі МВС Німеччини, взяли участь Президент Світового конгресу кримських татар, перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін, професор, дослідник сучасних етнополітичних процесів на пострадянській території Світлана Червонна і помічник Голови Меджлісу Ліля Муслімова.

Делегацію Меджлісу супроводжували член Координаційної ради ВККТ, представник Меджлісу в Німеччині Ахмет Озай, депутат міської ради м. Кельна Ерхан Кара, представник Товариства сприяння Східній Європі і генеральний секретар Ассоціaціі щодо захисту репресовaних нaродів Тільман Цюльх.

У вітальному слові пан Крістоф Бергер наголосив, що Міністерство внутрішніх справ Німеччини надає величезного значення процесам, пов’язаних з поверненням раніше репресованих народів на свої землі. У цій частині, зауважив пан Крістоф Бергер, трагедія кримськотатарського народу схожа з трагедією російських німців, також постраждалих від жорстокої політики Сталіна.

«Для нас візит делегації Меджлісу має велике значення і є важливим знаком, особливо в контексті нашої політики і наявної історичної проблеми», – підкреслив заступник Міністра внутрішніх справ Німеччини пан Бергер.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в своєму обзорі сучасного становища кримськотатарського народу в Криму, акцентував увагу представників Міністерства внутрішніх справ Німеччини на найбільш актуальних невирішених проблемах, пов’язаних з відновленням прав кримськотатарського народу. «В результаті скоєних проти кримськотатарського народу злочинів, кримські татари – корінний народ півострова – сьогодні стали чисельною меншістю на своїй Батьківщині. Ось чому для нас дуже важливим є прийняття законів, що гарантують збереження і розвиток нашого народу », – зазначив Мустафа Джемілєв.

Продовжуючи розмову, Мустафа Джемілєв інформував пана Крістофа Бергера та його колег про те, що сьогодні за межами Криму залишається ще приблизно 130-150 тисяч кримських татар, які, через безліч перешкод, у тому числі й економічного характеру, не в змозі самостійно повернутися на свою Батьківщину. «Вони потребують допомоги, вони також прагнуть справедливості до себе і своїх сімей. Ми розраховуємо на сприяння міжнародного співтовариства і в цьому », – додав Мустафа Джемілєв.

Рефат Чубаров, відповідаючи на питання своїх співрозмовників про правове регулювання в Україні процесу репатріації кримських татар та осіб інших національностей, депортованих за національною ознакою, зазначив, що всі спроби прийняття відповідних законів залишилися безуспішними. Тому, продовжив Рефат Чубаров, ми виступили з ініціативою підготовки та проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

Обговорюючи тему проведення Міжнародного форуму, Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв зазначив, що реалії сучасної України такі, що без міжнародної участі важко розраховувати на кардинальну зміну в підходах українських політиків до питань, пов’язаних з відновленням прав кримськотатарського народу і привів конкретні факти відкритої демонстрації високими посадовими особами, в тому числі і деякими міністрами України, ксенофобських поглядів по відношенню до кримських татар.

В свою чергу, представники Міністерства внутрішніх справ Німеччини підкреслили, що сьогодні надзвичайно важливе розуміння того, що проблема відродження та повернення країн і народів Східної Європи від комуністичної диктатури до демократії, безпосередньо лежить в площині забезпечення прав національних спільнот в багатонаціональних державах, однією з яких є Україна.

В зв’язку з цим, зауважив доктор Детлев Райн, ми бачимо й позитивні устремління в Україні, зокрема, ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, що відкриває нові можливості для подальшої співпраці у вирішенні інших питань, пов’язаних з правами людини і прав народів у загальноєвропейському масштабі, в тому числі у формі проведення Міжнародного форуму.

В числі інших питань, що обговорювалися в ході зустрічі, членами делегації Меджлісу кримськотатарського народу було висловлено пропозицію німецькій стороні розглянути можливість участі в облаштуванні кримських татар, які повертаються на свою Батьківщину. «Так сталося, що кримські татари в ХХ столітті опинилися між жорнами двох тоталітарних режимів – радянського і нацистського. В Криму це виразилося також у знесенні з лиця землі німецькими військами десятків кримськотатарських сіл. Зрозуміло, така була природа війни, однак справедливість вимагає усунення всіх наслідків того часу», зазначив у своєму виступі Рефат Чубаров.

На завершення зустрічі сторони відзначили важливість проведення зустрічей і консультацій з питань, пов’язаних з правами людини і прав народів. При цьому, представники Міністерства внутрішніх справ Німеччини, звертаючись до Мустафи Джемілєва, висловили впевненість у тому, що факт реєстрації кандидатури Голови Меджлісу на Нобелівську премію миру за 2011 рік, є важливою передумовою для розуміння міжнародною спільнотою кримськотатарської проблеми і необхідності його справедливого вирішення.