Меню

Професор Микола Абаєв призиває глибоко вивчати важливу роль династії Гиреїв в історії Криму

24 Червня 2011
Професор Микола Абаєв призиває глибоко вивчати важливу роль династії Гиреїв в історії Криму

22 червня 2011 в Одесі пройшла зустріч керівника відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзіна з доктором історичних наук, професором кафедри філософії Тувинського Державного Університету Миколою Абаєвим.

Професор Абаєв прибув для участі у «Другій міжнародній науковій конференції (Одеські етнографічні читання): Календарна обрядовість в життєдіяльності етносів». Організаторами наукової конференції виступили Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, історичний факультет Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова, Управління у справах національностей та релігій Одеської облдержадміністрації та Одеське відділення національної спілки краєзнавців України.

У ході бесіди сторони обговорювали питання, що стосуються стану та сучасного розвитку кримськотатарського народу в Криму. Алі Хамзін повідомив про візит до Криму провідного спеціаліста ЮНЕСКО професора Бернд фон Дросте, його перебування пов’язано з підготовкою номінації культурних об’єктів до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, куди може ввійти і Ханський палац Бахчисараю.

Професор Абаєв Н.В. дав високу оцінку діяльності національних органів самоуправління кримських татар Курултаю – Меджлісу, принципи розвитку яких засновані на вікових демократичних традиціях тюркського світу. Як відомий дослідник історичної спадщини Чингісхана, професор Абаєв підкреслив, що у своїх дослідженнях надає великого значення питанню легітимізації правителів Криму, як чингізидів, законних наступників династії ханів Гіреїв. «Саме ця династія в 15-18 століттях зіграла важливу позитивну роль у формуванні геополітичної ситуації в причорноморському регіоні, що дало можливість для становлення сучасної України, як незалежної держави», – зазначив професор. На думку Абаєва, протягом багатьох тисячоліть на території Криму відбувався синтез різних цивілізацій і етнічних культур, як осілих, так і кочівницьких. «І одним з найважливіших компонентів для формування кримськотатарського народу стали сибірські скіфи і тюрко-монгольські номади Центральної Азії», – додав він.

Продовжуючи діалог, дослідник підкреслив, що кримські татари увібрали в себе етнокультурну спадщину всіх найдавніших народів, що проживали на території Криму ще до еллінського періоду, аж до монголо-татарської епохи. «Рід і династія кримських Гіреїв є прямими нащадками Чингісхана, разом з тим вони є генеалогічними наступниками правлячих аристократичних родів тюркських народів Центральної Азії і Саяно-Алтаю, коріння яких ведуть до сибірських скіфів і гунів (« хунну »-« народ Сонця »)», – вважає Н. В. Абаєв.

Як зазначив академік, серед вчених-сходознавців і фахівців в області політичної культури тюрко-монгольських народів існує думка, що важливим в історії Чингізидів Євразії є той факт, що лише династія Гіреїв змогла проіснувати і правити в Криму аж до кінця 18-го століття. «За історичними мірками це було зовсім недавно, практично вчора», – зазначив академік Абаєв Н.В. «Особливо важливим з усієї багатовікової історії Чингізидів є те, що збереглися прямі нащадки династії Гіреїв, визнані відомими династичними Будинками».

Академік виступає з ініціативою щодо проведення Курултаю представників династії Чингісхана, у тому числі за участю династії Гіреїв, що дасть важливий новий імпульс для вивчення історичної ролі у розвитку Євразійської цивілізації даної династії. На думку Миколи Абаєва, кримським історикам не варто ухилятися від вивчення і обговорення історичної ролі династії Гіреїв в Криму.
Наприкінці зустрічі Алі Хамзін запросив професора Абаєва відвідати Крим у зручний для нього час.

Довідка: Микола Абаєв – доктор історичних наук, професор кафедри філософії Тувинського Державного Університету, зав лабораторією «кочових» цивілізацій, академік російської Академії Соціальних Наук (РАСІ) та Міжнародної Академії Інформатизації (МАІ) (Нью-Йорк), почесний доктор буддійської філософії Інституту Буддизму Буддійської традиційної САНГХИ Росії, депутат Палати Представників Великого Хуралу (парламенту) Республіки Тива (2006-2010), заслужений діяч науки Републіка Тива. Проживає в м.Кизил Республіки Тива.