У Сімферополі пройшов круглий стіл на тему: «Нетолерантне ставлення до національних і релігійних меншин на сторінках шкільних підручників»
Круглий стіл на тему: «Нетолерантне ставлення до національних і релігійних меншин на сторінках шкільних підручників» пройшов 22 червня 2011 року в Сімферополі в рамках проекту «Толерантні підручники – толерантне суспільство», реалізованого громадською організацією «Рада вчителів» (Бахчисарай) на чолі з її головою Ділярою Сейтвелієвою за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Керівником проекту «Толерантні підручники – толерантне суспільство» виступила викладач кафедри історії історико-філологічного факультету Кримського інженерно-педагогічного університету Гульнара Бекірова. У роботі над проектом були залучені професійні історики та педагоги.
У роботі круглого столу, що пройшов у конференц-залі комплексу «Мараканд», взяли участь перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, Президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров, голова Республіканського комітету АРК у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян Едем Дудаков, голова Експертно-аналітичної ради при Раді Міністрів АРК Олександр Форманчук, експерт – керівник програм громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень (Київ) Юлія Тищенко, експерт Інституту демократії ім. Пилипа Орлика (Київ) Наталя Беліцер, представник Всеукраїнської Асоціації викладачів історії та соціальних дисциплін «Нова Доба» (Львів) Петро Кендзор, а також представники наукових установ та громадських організацій.
Як повідомили організатори круглого столу, актуальність проекту продиктована наступними міркуваннями. «Україна є багатонаціональною і поліконфесіональною державою, саме тому жити в мирі, взаєморозумінні і толерантності – нагальна потреба, яка визначає розвиток і процвітання України, категоричний імператив для чинних політиків і громадянського суспільства, – підкреслила Гульнара Бекірова. У цих умовах особливого значення набуває виховання толерантності у її громадян з ранніх років – з дитсадівського віку, зі шкільної лави».
Продовжуючи презентацію, керівники проекту зазначили, що шкільні підручники – не тільки основний «постачальник» знань, але і будівник світогляду особистості. Від змісту шкільного підручника залежать цінності юних громадян країни, а, отже, – і майбутнє держави, її пріоритети і подальший розвиток. У зв’язку з цим дуже важливо, щоб шкільні підручники несли максимально зважену, коректну інформацію щодо народів, які населяють сучасну Україну.
За результатами конкурсного відбору до здійснення проекту запрошено історика, автора ряду робіт з історії та культури кримських татар, співробітника Науково-дослідного центру кримськотатарської мови та літератури КІПУ (відділення історії) Ельведіна Чубарова.
Реалізація проекту передбачала фундаментальне масштабне обстеження шкільних підручників і посібників предметів гуманітарного напряму з 1 по 11 класи для середніх загальноосвітніх шкіл на предмет виявлення в них епізодів нетолерантного, некоректного ставлення до етнічних і релігійних груп з подальшим широким інформуванням про результати дослідження.
Мета проекту – дослідження текстів підручників гуманітарного циклу для середніх загальноосвітніх шкіл (рекомендованих МОН України) щодо вмісту (умовчання) фрагментів нетолерантного ставлення до національних і релігійних меншин.
Задачі дослідження – виявити і всебічно вивчити тексти підручників відповідно до мети проекту, зробити коректні висновки, а також провести серію заходів з оприлюднення результатів проекту.
Теоретико-методологічною основою дослідження стали сучасні методи гуманітаристики. В ході проекту, здійсненого з вересня 2010 по червень 2011 рр.. була проведена наступна робота:
• виявлено корпус аналізованих підручників;
• проведено первинне вивчення текстів підручників згідно підходів і процедур, передбачених методологією дослідження;
• виявлені ключові проблеми і контроверсійні фрагменти, які виглядають дискусійними з точки зору теми проекту; з якими проведений детальний аналіз.
Паралельно цій роботі йшло вивчення бібліографії теми – законодавчих та правових актів, науково-методичної літератури.
Перший варіант дослідження був представлений у ході одноденного робочого семінару 8 червня ц.р. педагогам, представникам влади та громадських організацій. Учасниками семінару був вироблений проект рекомендацій майбутнього Круглого столу 22 червня 2011.
На круглому столі, який відбувся 22 червня 2011 року в Сімферополі було представлено дослідження, підготовлене в рамках проекту, а також прийняті рекомендації для подальшого просування його результатів.
Завершальним етапом проекту стане видання брошури з текстом аналітичного матеріалу про факти нетолерантного ставлення до національних і релігійних меншин на сторінках шкільних підручників та рекомендаціями експертів і учасників круглого столу, а також широке висвітлення його результатів у засобах масової інформації та проведення підсумкової прес-конференції.
За матеріалами проекту «Толерантні підручники – толерантне суспільство»