Участь делегації Меджлісу кримськотатарського народу в роботі з’їзду клубів «Газети Польської»
Делегація Меджлісу кримськотатарського народу в складі членів Президії Алі Хамзіна і Бекіра Мамутова з 27 по 29 травня 2011 року в якості гостей взяла участь у роботі з’їзду клубів «Газети Польської» (GAZETAPOLSKA), що відбувся поблизу міста Петриков Трибунальський.
З’їзд клубів «Газети Польської», який скликається щороку, зібрав представників понад 200 клубів правої газети, що діють в Польщі, Австрії, Німеччині, Канаді та інших країнах.
З’їзд відкрив Президент клубів «Газети Польської» Рузард Капушинські. Потім виступили редактор-начальник «Газети Польської» Томаш Санкевіч, відомі польські правозахисники Ядвіга Хмельовська та Петро Хлебовіч, екс-міністр безпеки спеціальної служби Республіки Польща Богдан Чвенсковскі, колишній шеф контррозвідки уряду Ярослава Качинського, видавець правого католицького тижневика «Глос» (Голос), голова польської парламентської комісії з розслідування причин авіакатастрофи під Смоленськом у квітні 2010 року, в якій загинув Президент Польщі Лех Качинський, Антоні Мачеревич, а також інші учасники і гості з’їзду.
Основною темою з’їзду були питання, присвячені актуальним проблемамрозвитку Польщі, основним тенденціям громадсько-політичного та економічного життя польського суспільства.
Особливу увагу у виступах було приділено аналізу причин авіакатастрофи під Смоленськом у квітні 2010 року таїї наслідків для Польщі.
На з’їзді виступив керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін. Його виступ кримськотатарськоюмовоюсинхронно переводився делегатам з’їзду на польську мову. Інформуючи про запланованийМіжнароднийФорум щодонаціональної проблеми кримських татар, Алі Хамзін висловив надію на те, що «офіційні представники Польщі проявлять інтерес до цьогонадзвичайно важливогодля кримськотатарського народу заходу і візьмуть у ньому участь, тому щов історичних доляхпольського та кримськотатарського народівбагато спільного».
На завершення свого виступу Алі Хамзін запропонував підтримати ініціативу щодо створення міжнародної незалежної комісії з розслідування обставин загибелі Президента Леха Качинського.
На з’їзді також виступили відомий український правозахисник і колишній політв’язень радянських таборів (1980-1987), член Центрального Проводу Української Народної партії, депутат Верховної Ради України першого скликання Олесь Шевченко, секретар Народного Фронту Республіки Білорусь, правозахисник Валерій Буйвал, литовський правозахисник і громадський діяч Леонардас Вілкас.
У другій половині дня виступив почесний гість з’їзду – екс прем’єр-міністр, голова партії Право і Справедливість, депутат Польського Сейму Ярослав Качинський. Він відповів на запитання учасників і гостей з’їзду. Я. Хмельовська окремо представила Я. Качинськомуделегації з Криму, України, Білорусі та Литви. Поспілкувавшись з ними, Ярослав Качинський високо оцінив і тепло відгукнувся про традиційні таісторично дружні стосункиміж польським, українським, кримськотатарським, білоруським і литовським народами.
Зустріч представників Меджлісу кримськотатарського народу, польських, українських, білоруських і литовських організацій показала їх готовність до обговорення непростих питань взаємовідносин минулого, ідентичність підходів в оцінці спільності драматичних історичних доль і стану сучасних проблем східноєвропейського регіону. Останні обговорювалися не тільки в контексті євроінтеграційних устремлінь України, а й погоджувалися з необхідністю вироблення за допомогою народної дипломатії питань регіонального співробітництва та встановлення в даному напрямку більш тісних і продуктивних контактів.
Як приклад налагодження таких контактів представники Меджлісу кримськотатарського народу вказали на ряд заходів, проведених спільно кримськотатарськими, українськими та польськими громадськими діячами та науковцями, у тому числі, круглий стіл «Спільнев історії українців, кримських татар і поляків», що відбувся в Дніпропетровську 21 травня 2011 року.
Втішає те, що в ході бесіди та обміну думками представники білоруських, кримськотатарських, польських та українських організацій домовилися про надання новим ініціативам, що базуються на спільності історичних доль народів-сусідів, системного характеру і широкого представницького рівня.
Слід також зазначити, що в ході з’їзду клубів «Газети Польської» за ініціативи Польського комітету в підтримку номінування Мустафи Джемілєва на Нобелівську премію миру 2011 року, була проведена кампанія збору підписів серед делегатів з’їзду.