Меню

Зустріч Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва із членами ЄКРН

06 Квітня 2011
Зустріч Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва із членами ЄКРН

6 квітня 2011 року в Представництві Ради Європи в  Києві відбулася зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з делегацією Європейської комісії проти расизму й нетерпимості (ЄКРН) на чолі з Гудрун Холгерсен (Голландія) і членами комісії Сарах Буртон (Великобританія) і Весна Радич (Сербія).

Метою візиту членів ЄКРН в Україну стало вивчення ситуації в Україні в сфері боротьби з расизмом, ксенофобією та дискримінацією за національною ознакою в період з 2007 року, коли комісія представила в Раду Європи свою остання доповідь на цю тему.

 У контексті кримськотатарських проблем найбільше число питань з боку членів комісії було пов’язано із представництвом кримських татар у структурах державної влади в автономії, можливостями отримання кримськими татарами освіти рідною мовою та використання кримськотатарської мови в суспільному житті. 

Особлива увага при зустрічі приділялася питанням наділення землі кримським татарам, що повернулися на свою Батьківщину, перспективам прийняття Верховною Радою України Закону «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою», а також  політики діючої влади відносно кримських татар.

Бесіда тривала близько двох годин.  На всі питання, що цікавили членів комісії, глава Меджлісу М. Джемілєв дав вичерпну інформацію, супроводжувану пояснювальними документами. В тому числі, М.Джемілєв розповів про підготовку Міжнародного Форуму з відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки й гарантій розвитку в Україні.

У зустрічі також взяв участь помічник Мустафи Джемілєва Сейран Алієв.

Для довідки.

Європейська комісія проти расизму й нетерпимості (ЄКРН) була створена за рішенням першої Зустрічі глав держав і урядів Ради Європи у Відні (Австрія) в 1993 році й отримала подальшу політичну підтримку на другій Зустрічі на вищому рівні, проведеної в Страсбурзі (Франція) в 1997 році. Учасники Європейської конференції проти расизму, яка відбулася в жовтні 2000 року в Страсбурзі, призвали до подальшого зміцнення діяльності ЄКРН. 13 червня 2002 року Комітет Міністрів Ради Європи прийняв новий статут Комісії, в якому на загальноєвропейському рівні закріплена особлива роль ЄКРН як незалежного органа, покликаного вести моніторинг захисту прав людини в сфері боротьби з расизмом і расовою дискримінацією.

Перед ЄКРН поставлено завдання боротьби з расизмом, ксенофобією, антисемітизмом і нетерпимістю у Великій Європі в інтересах захисту прав людини. Глави держав і урядів затвердили коло ведення Комісії, яке включає в себе аналіз законодавства держав-членів Ради Європи, їх політики й практики боротьби з расизмом, ксенофобією, антисемітизмом і нетерпимістю та оцінку їх ефективності; розробку пропозицій щодо подальшої роботи в цій області на місцевому, національному та загальноєвропейському рівнях; вироблення для держав-членів загальнополітичних рекомендацій; вивчення міжнародних правових інструментів з метою їх подальшого вдосконалювання.

Комісія складається із членів, що призначаються урядами з осіб, які мають необхідний моральний авторитет, компетенцію та знання в сфері діяльності Комісії. Члени ЄКРН діють незалежно та в особистій якості.

Діяльність ЄКРН підрозділяється на три напрямки: пострановий підхід, робота із загальних тем і зв’язку із громадянським суспільством.

Пострановий підхід полягає у вивченні ситуації у всіх державах-членах, що необхідно для можливо більш широкої оцінки різних проявів расизму й нетерпимості, а також політичних і законодавчих заходів, прийнятих для їхнього усунення. Для цього ЄКРН веде діалог з усіма учасниками процесу: урядами, адміністративними органами, представниками меншостей і громадськими організаціями, що працюють в області захисту прав людини й захисту меншин.

Доповіді, що складаються на основі цих консультацій, спочатку обговорюються за закритими дверми з урядами відповідних держав, а потім, публікуються. Опублікування доповідей здійснюється при відсутності у відповідних держав заперечень, але досі таких ситуацій не виникало.

У рамках своєї роботи із загальних тем ЄКРН ухвалює загальнополітичні рекомендації на адресу урядів.

Уже прийнято дев’ять загальних рекомендацій з таких питань, як боротьба з расизмом і нетерпимістю відносно циган (Рекомендація № 3), боротьба з ісламофобією (Рекомендація № 5),боротьба з антисемітизмом (Рекомендація №9), боротьба з поширенням через Інтернет матеріалів расистського, ксенофобного та антисемітського характеру (Рекомендація № 6),а також національне законодавство щодо боротьби з расизмом і расовою дискримінацією (Рекомендація №7).

ЄКРН також збирає й поширює приклади передового досвіду для того, щоб його плодами могли користуватися всі.

Крім того, завдяки своїм зв’язкам із громадянським суспільством ЄКРН організовує інформаційні та тематичні зустрічі з неурядовими організаціями, а також здійснює контакти та співробітництво з органами, що беруть участь у боротьбі з расизмом і нетерпимістю.