Меню

Першому Курултаю кримськотатарського народу – 105 років

09 Грудня 2022
Першому Курултаю кримськотатарського народу – 105 років

105 років тому, 9 грудня 1917 року (26 листопада – за старим стилем), у Бахчисараї, в Ханському Палаці, розпочав свою роботу Перший Курултай кримськотатарського народу.

Ця подія знаменувала підйом кримськотатарського національного руху періоду революції 1917-1921 років, засвідчила волю до самовизначення та державницькі прагнення корінного народу Криму, розтерзаного, але не зламаного за попередні 134 роки гонінь, переслідувань і вигнань, які здійснювалися колоніальною владою з часу захоплення російською імперією Криму в 1783 році і знищення Кримського ханства.

Засідання Першого Курултаю кримськотатарського народу з перервами тривали 18 днів – до 26 грудня 1917 року. Було обрано Президію у складі Номана ЧЕЛЕБІДЖІХАНА, Джафера СЕЙДАМЕТА, Сеїтджеліля ХАТТАТА, Абдул Хакіма ХІЛЬМІ, Заредина ЕФЕНДІ, Шефіки ГАСПРИНСЬКОЇ та Амета ОЗЕНБАШЛИ. Під час засідань розглядалися питання державного устрою Криму, відносин кримських татар з іншими спільнотами  півострова, законотворчості, створення органів законодавчої та виконавчої влади.

Курултай проголосив Кримську Народну Республіку, ухвалив Конституцію та обрав керівництво Курултаю як національного парламенту. В Конституції були закріплені демократичні засади державного ладу – загальне виборче право, скасування звань та станових привілеїв, рівноправ’я чоловіків та жінок. Номан ЧЕЛЕБІДЖІХАН, призначений Головою Національного уряду (Директорії), висловив прагнення будувати державу на зразок Швейцарії: «народи Криму разом складають чудовий букет, для кожного народу мають бути рівні права та умови».

Курултай урочисто привітали члени Української Центральної ради і особисто Симон ПЕТЛЮРА.

Втілити у життя рішення, ухвалені Першим Курултаєм кримськотатарського народу, не вдалося. Протягом січня 1918 року війська, керовані більшовицьким Петроградом та підтримані місцевими російськими партіями, захопили Крим. Багато діячів кримськотатарського національного руху, у тому числі Номан Челебіджихан, стали жертвами більшовицького терору.

****

Нині Курултай кримськотатарського народу – це національний з’їзд, вищий повноважний представницький орган кримськотатарського народу, який періодично скликається для вирішення всіх суттєвих питань суспільно-політичної, соціально-економічної, культурної та інших сфер життя кримських татар. Курултай визначає основні напрямки та форми діяльності Меджлісу кримськотатарського народу – вищого повноважного представницько-виконавчого органу кримських татар в період між сесіями Курултаю.

Статус Меджлісу та Курултаю кримськотатарського народу підтверджено Постановою Верховної Ради України № 1140-VII від 20 березня 2014 року «Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави».

Правовий статус представницьких органів корінних народів України визначається Законом України «Про корінні народи України», схваленого Верховною Радою України 1 липня 20221 року.

Остання позачергова сесія Курултаю відбулася 29 березня 2014 року в Бахчисараї. Подальша діяльність представницьких органів кримськотатарського народу  в умовах окупації Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя виявилася неможливою. 26 квітня російський «верховний суд Криму» визнав Меджліс кримськотатарського народу екстремістською організацією та заборонив його діяльність на території рф.

*****

Немає жодного сумніву, що невдовзі зі звільненням Криму Збройними Силами України, у складі яких разом з українцями мужньо воюють і кримські татари, знову відбудуться вільні вибори делегатів Курултаю та відновлено діяльність найвищого національного інституту корінного кримськотатарського народу.

Вітаємо всіх зі знаменною датою в історії України та кримськотатарського народу!

Пишаємося і висловлюємо повагу до пам’яті великих попередників – засновників і делегатів Першого Курултаю кримськотатарського народу!

Рефат Чубаров,

Голова Меджлісу кримськотатарського народу

09 грудня 2022 року,

м. Київ