Публикации

Слідчий підрозділ СБУ розслідуватиме злочини Депортації 1944
18-05-2009 15:23

За рішенням Президента України Віктора ЮЩЕНКА в Головному управлінні Служби безпеки України в Криму створюється спеціальний слідчий підрозділ, який займатиметься розслідуванням злочинів проти кримських татар у роки депортації 1944 року.

Про це сьогодні в Сімферополі повідомив голова СБУ Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО.

«За рішенням Президента в Криму в СБУ створюється спеціальний слідчий підрозділ, який займатиметься розслідуванням усіх злочинів, пов`язаних зі знищенням і репресіями проти кримськотатарського народу в роки депортації і всього, що передувало цьому злочину», - сказав В.НАЛИВАЙЧЕНКО.

За його словами, буде організована дослідча перевірка і збір свідчень жертв і потерпілих внаслідок депортації.

«На основі розсекречених документів слідчими будуть проведені роботи з тим, аби вийти на притягнення до правової відповідальності всіх тих, хто стояв за цим злочином і його здійснював», - зазначив керівник СБУ.

Він також додав, що така робота буде організована стосовно насильницьких переселених з Криму вірменського, болгарського, німецького народів і всіх «інших безневинно замучених людей».

Зі свого боку лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа ДЖЕМІЛЄВ зазначив, що кримські татари «з великим задоволенням» сприймають створення спецпідрозділу в СБУ Криму.

«Для нас це дуже позитивна подія», - підкреслив голова Меджлісу.

Його перший заступник Рефат ЧУБАРОВ додав, що «ми (кримські татари) не стільки хочемо покарання, скільки хочемо очищення суспільства».

Сьогодні минає 65 років з дня насильницького переселення кримських татар з території Криму.

http://maidan.org.ua/static/newskrym/1242649382.html

 


Будуть кримінальні справи за фактом незаконних виселень у 1944 р

02-07-2009

ГПУ та СБУ мають розглянути питання про порушення кримінальної справи за фактом незаконних виселень у 1944 році кримськотатарського народу та інших народів, які проживали на території Криму
Президент України Віктор Ющенко доручив Генеральному прокурору України Олександру Медведьку та Голові СБУ Валентину Наливайченку розглянути питання про порушення кримінальної справи за фактом незаконних виселень у 1944 році кримськотатарського народу та інших народів, які проживали на території Криму. Про це на брифінгу в Секретаріаті Президента України повідомила Прес-секретар Глави держави Ірина Ванникова.
«Глава держави вважає, що факт незаконних насильницьких масових виселень кримськотатарського народу з Криму у 1944 році є незаперечним. Також встановлено факт депортації інших народів, які проживали на території Криму, а саме: вірмен, греків, болгар та інших», - повідомила І.Ванникова.

За її словами, Президент переконаний, що в діях тодішніх керівників тоталітарного комуністичного режиму на чолі з Йосипом Сталіним і посадових осіб каральних органів СРСР є ознаки геноциду.

«Також Генеральна прокуратура та СБУ мають провести повне, всебічне та об'єктивне досудове слідство усіх обставин справи. Віктор Ющенко висловлює переконання, що за результатами досудового слідства буде надана правова оцінка діям посадових осіб органів державної влади тоталітарного комуністичного режиму на чолі з Йосипом Сталіним, винних у незаконних насильницьких виселеннях зазначених народів», – наголосила Ірина Ванникова.

http://maidan.org.ua/static/newskrym/1246528911.html

 


 "Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки"
  15-07-2009 

15 липня ц.р. у Службі безпеки України відбувся круглий стіл «Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки». У заході взяли участь народні депутати України, представники СБУ, громадських організацій, засобів масової інформації, історики, правознавці.

Звертаючись до учасників круглого столу, заступник голови СБ України Микола Герасименко зазначив, що на виконання доручення Президента України Віктора Ющенка Служба безпеки України у взаємодії з Генпрокуратурою України проводить збір матеріалів, які стосуються незаконних виселень у 1944 році кримськотатарського народу та інших народів, які проживали на території Криму. Збираються та вивчаються документи про злочини тоталітарного режиму у 1944 році, встановлюються та опитуються свідки. За результатами, відповідно до вимог національного законодавства, СБУ та Генпрокуратура нададуть правову оцінку незаконному насильницькому виселенню народів Криму.

Народний депутат України Мустафа Джемілєв наголосив, що насильницьку депортацію 1944 року, здійснену радянськими репресивними органами, слід кваліфікувати як геноцид, оскільки за два роки у вигнанні за різними підрахунками загинуло від 38 до 46 відсотків кримськотатарського народу.

Представниця комісії з вивчення геноциду кримських татар при Меджлісі Гульнара Бекірова розповіла про стан вивчення архівних матеріалів, що стосуються депортації, наголосивши на важливості фіксації спогадів живих свідків катастрофи кримськотатарського народу. Пані Бекірова поінформувала присутніх, що вже побачили світ три томи видання «Как это было» зі спогадами репресованих.

Один з лідерів кримськотатарського народу Рефат Чубаров наголосив на потребі звернутися до урядів інших країн, чиї архіви можуть містити документи про трагічні події травня 1944 року.

Уповноважений України в міжнародному суді ООН Володимир Василенко у своєму виступі зупинився на юридичних тонкощах, на які слід звернути увагу при порушенні кримінальної справи за фактом депортації кримськотатарського народу.

Підбиваючи підсумки круглого столу керівник департаменту архівного забезпечення СБУ Володимир В’ятрович заявив, що Служба безпеки України має намір звернутися до спецслужб Росії та Узбекистану з проханням відкрити доступ до матеріалів, які стосуються депортації кримськотатарського народу. «Всебічне, неупереджене, незалежне від політичної кон’юнктури вивчення насильницької депортації кримськотатарського народу допоможе суттєво поліпшити моральний клімат на кримському півострові. Сьогоднішній круглий стіл – це лише перший крок на шляху до повернення історичної справедливості щодо кримськотатарського народу», – підсумував В. В’ятрович.

Нагадаємо, що на виконання указів Президента України «Про відзначення у 2009 році Дня пам’яті жертв політичних репресій» та «Про заходи у зв’язку з 65-ми роковинами депортації з Криму кримських татар та інших осіб за національною ознакою» 18 травня ц.р. у Сімферополі відбулась виїзна Колегія Служби безпеки України. У її засіданні взяли також участь лідери кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров, муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв, Постійний представник Президента України в АР Крим Леонід Жунько. 

Виконуючи доручення Президента СБУ, розсекретила й передала кримськотатарській громаді унікальні архівні матеріали сфальшованої радянськими репресивними органами справи стосовно кримськотатарської політичної організації «Міллі Фірка». За цією справою за звинуваченням у так званому «буржуазному націоналізмі» 1928 року було репресовано 63 особи - духовна еліта кримськотатарського народу.

http://maidan.org.ua/static/newskrym/1247675121.html

 


В адрес Специальной комиссии по изучению геноцида крымскотатарского народа за четыре с половиной месяца поступило 230 заявлений и свидетельств о депортации 18 мая 1944 года. В каждом из них рассказывается о трагических и невероятных судьбах семей наших соотечественников, чья мирная жизнь на родной земле оборвалась самым жестоким образом.

Публикуем фрагменты из некоторых присланных свидетельств.


" Я – крымская татарка"
Фрагмент из книги воспоминаний доктора филологических наук, профессора Адиле Эмировой.ОТРЫВОК ИЗ ТРИЛОГИИ АЙДЫНА ШЕМЬИ ЗАДЕ "НИТИ СУДЕБ ЧЕЛОВЕЧЕСКИХ".

 


ДЕПОРТАЦІЯ КРИМСЬКИХ ТАТАР: ЯК ЦЕ НАЗВАТИ?
"День" №230, 13 грудня 2005 р.
 


Къасиде Бекирова: "Жили бы совсем по-иному..."
(Документальный рассказ)


Латвия оценила ущерб от СССР в 10 миллионов человеко-лет
 


РЯДОВЫЕ ПРИКАЗА


Менеджери пам’яті

Сайт создан при поддержке: МРИ www.iri.org  и БО "Фонд розвитку Криму" www.cdf.org.ua  Адрес: АР Крым, г.Симферополь, ул.Шмидта, 2; Тел.:27-35-26; © 2011-2014 QTMM.ORG All rights reserved.